שתף קטע נבחר

זעם על מפת ישראל בלי יו"ש של טראמפ: "מקווה שזו בורות ולא מדיניות"

הבית הלבן פרסם סרטון לקראת הגעת הנשיא לאזור, ובו מפת ישראל בלי יהודה ושומרון ובלי רמת הגולן. השרה איילת שקד מגיבה ומשגרת מסר לראש הממשלה: "לא ישימו לנו מסקינגטייפ על הפה"

 

 

שרת המשפטים איילת שקד אמרה הבוקר (יום ו') בתגובה למפת ישראל ללא יהודה ושומרון וללא רמת הגולן שאותה הפיץ הבית הלבן לקראת ביקור נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ: "אני מקווה שמדובר בבורות ולא במדיניות". היא דיברה באירוע "שיחת השבת" בבית קריניצי ברמת גן.

 

שקד הבהירה לקראת ביקור טראמפ: "לא נבחרנו כדי לחמם כיסא אלא כדי לממש מדיניות ברורה, לדאוג שלא תוקם מדינה פלסטינית ולדאוג להעביר את השגרירות למשל. אם ראש הממשלה אמר שפעל לשם העברת השגרירות אני בהחלט מאמינה לו".

 

על מדיניות הבית היהודי מול ראש הממשלה אמרה: "נבחרנו כדי להביע עמדות ברורות. כשצריך להביע אותן. לא ישימו לנו מסקינגטייפ על הפה. לא כל הבעת עמדה היא ניגוח ולא נכון להפוך דברים לאישיים. זה עניינים אידיאולוגיים וזה תפקידנו"

נשיא ארה"ב מגיע לביקור, המפה שפרסם מעוררת מחלוקת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא ארה"ב מגיע לביקור, המפה שפרסם מעוררת מחלוקת(צילום: AFP)
 

בענייו אי-העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, אמרה: "הנשיא הוא נשיא שעד כה עמד בהבטחותיו לבוחריו. הבטיח לבטל את תוכנית אובמה קר ואת המיסוי ומיד פעל. נושא השגרירות זו הבטחה שהוא נתן לבייס הפוליטי שלו שם, לא עבורנו. זה מה שבסיס בוחריו ציפה ממנו לשמוע ואני רוצה להאמין שהוא יממש את ההבטחה שנתן לבוחריו".  

 

שקד ציינה כי לדעתה אין כעת תוכנית מגובשת לממשל האמריקני, "לא הייתי רוצה שהביקור של טראמפ יסתיים בהצהרות בומבסטיות אלא שיהיה ביקור נימוסין חיובי, שמטרתו איחוד בין שלוש הדתות וביקור שמעמיק את הקשר בין המדינות". עוד אמרה בנוגע לטראמפ כי "הנשיא הזה שונה ולא מהמילייה הוושינגטוני הקלאסי. הוא בא מבחוץ עם ראש פתוח ואהבה גדולה לישראל וחיבור אנשיו לימין הישראלי".

  

ביחס לפרסומים על אודות תוכנית הנשיא לקידום שלום אזורי ונורמליזציה עם מדינות ערב, אמרה: "לעניות דעתי צריך לדעת לנצל את ההזדמנות הזו. יש קשרים בין ישראל לבין מדינות מתונות במפרץ וצריך לשים אותם על השולחן ולפתח אותן. זו הזדמנות לעצב מזרח תיכון חדש כלכלי. קשרים יותר פומביים ויותר כלכליים עם מדינות ערב ולאו דווקא התמקדות בסכסוך".

"לא כל הבעת עמדה היא ניגוח". השרה איילת שקד  ()
"לא כל הבעת עמדה היא ניגוח". השרה איילת שקד
 

"טראמפ לא יודיע על העברת השגרירות"

גורם בכיר בממשל האמריקני אמר שלשום כי נשיא ארצות הברית לא מתכוון להכריז במהלך ביקורו בשבוע הבא בישראל על העברת השגרירות לירושלים. עם זאת, אותו גורם אמר כי הנשיא כן מתכוון בסופו של דבר להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים.

 

הבכיר האמריקני הסביר כי ממשל טראמפ חושש שהעברת השגרירות תסבך את הניסיונות לחדש את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. "אנחנו עורכים דיונים טובים מאוד עם כל הצדדים וכל זמן שזה קורה אנחנו לא מתכוונים לעשות שום דבר שאנחנו חושבים שיכול להכשיל את הדיונים האלה", אמר הבכיר.

 

אותו גורם ממשל הוסיף כי בגלל שנתניהו ואבו מאזן הביעו עניין לשוב לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, "אנחנו לא חושבים שזה הזמן הנכון לעשות זאת כעת, אבל נעשה הערכה מחודשת בהמשך".

 

 

סוגיית אי-העברת השגרירות לירושלים גררה השבוע עימות פוליטי בין ראש הממשלה לבין יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. בנט כתב לחברי הכנסת של הבית היהודי כי "ראש הממשלה יפעל לצייר את הוויכוח כאישי" וגינה את הטיעונים המועלים נגד תפקודו ("קו דוחה ובזוי"). מנגד אמר נתניהו בישיבת הסיעה: "אני שמח לשמוע שגם מפלגות אחרות מאמצות את דף המסרים של הליכוד בעניין הזה, טוב מאוד, תמשיכו כך".

 

בתגובה לדברי כתב "פוקס ניוז" שטוען כי נתניהו הפציר בפני טראמפ לא להעביר כעת את השגרירות, הפיץ השבוע נתניהו בצעד חריג קטע מתוך שיחה שערך עם טראמפ בבית הלבן, ובו הדגיש בפני הנשיא האמריקני כי העברת שגרירות ארה"ב לירושלים לא תגרום לשפיכות דמים. בלשכת ראש הממשלה טענו כי הפרסום של כתב "פוקס ניוז" הוא שקרי.

 

בפגישה שקיים נתניהו עם הנשיא האמריקני בבית הלבן בפברואר, צוין כי "ראש הממשלה נשאל על השגרירות והסביר שהדבר (העברת השגרירות) לא יגרום לשפיכות דמים באזור, כמו שמפחידים אותו (את הנשיא טראמפ)".

 

השגריר רון דרמר הסביר בשיחת ההכנה שקיים עם היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין בינואר כי "העברת השגרירות תעזור לקדם את השלום ולא להיפך. זה ישדר את המסר שאנחנו בירושלים כדי להישאר. העברת השגרירות תכריח את הצד השני להתמודד עם השקר שהם בונים, שלישראל אין קשר עם ירושלים ויגרום להם להבין שישראל תישאר לתמיד ושבירתה תהיה ירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנשיא דונלד טראמפ לצד מפת ישראל כפי שהפיץ
צילום: AFP
מומלצים