שתף קטע נבחר

אם נשכחך ירושלים

ירושלים, הר הבית ובית המקדש טומנים בחובם הרבה יותר ממה שאנו מכירים או יודעים אודותם. המשמעות הרוחנית של כל המקומות האלה מביאה אותנו להבין את הנחיצות שבחיבור בינינו - לא רק למעננו, אלא למען האנושות כולה. הרב לייטמן מסכם 50 שנה לשחרורה ואיחודה של ירושלים על פי חכמת הקבלה

בשיתוף קבלה לעם

 

"הר הבית בידינו!" הכריז בקול נרגש מוטה גור, מפקד חטיבת הצנחנים, לאחר שהחיילים שחררו את העיר העתיקה – רגע שבו מדינה שלמה נשמה לרווחה והעיר ירושלים שוב חוברה לה יחדיו.

 

יובל חלף מאז, 50 שנים של שחרור, אחדות וגאווה לאומית אדירה. נדמה שאין עיר בעולם שכל אבן בה ספוגה בהיסטוריה חשובה כל כך לעיצובו של המין האנושי. אלא שהעיר ההיסטורית, שנותנת תקווה לעם שלם, עומדת השנה במוקד השיח הבינלאומי; אונסק"ו יוצא בהכרזות מקוממות וחסרות כל היגיון, "כי לעם היהודי אין קשר דתי להר הבית ולכותל המערבי". גם נשיא ארה"ב טראמפ, שביקר בכותל השבוע, הצית דיון סוער סביב העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים, וכנגדו ארדואן, נשיא טורקיה, הלהיט את הפלסטינים לבקר בהמוניהם במסגד אל-אקצא כדי למנוע מירושלים להפוך לעיר יהודית.

מדוע אומות העולם מגלות כיום התנגדות נחרצת להכיר בירושלים כבירת ישראל?  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מדוע אומות העולם מגלות כיום התנגדות נחרצת להכיר בירושלים כבירת ישראל? (צילום: AFP)

העיר המקודשת לשלוש הדתות הגדולות, המטיפות לאהבה, היתה ונותרה עיר מריבה. ארגונים בינלאומיים לא מפסיקים לנסות לגדוע את הקשר בין העם היהודי למורשתו, האיחוד האירופי מתערב בכל פעולה בעיר. לפי קצב האירועים, לא ירחק היום והעולם הנאור יחליט פתאום שירושלים אינה קשורה למדינת ישראל, ואין הכוונה להפרדתה של ירושלים המזרחית בלבד.

 

לכל הטורים של הרב לייטמן

 

המאמצים הבלתי נלאים והכספים שמושקעים כדי ליצור תודעה בינלאומית כוזבת, צריכים לעורר בלבו של כל אחד מאיתנו את השאלה: כיצד ייתכן שבירת ישראל, עיר עתיקה שמקפלת בתוכה את ההיסטוריה הגדושה של עם ישראל, את הדת והתרבות שלנו, העיר שבה נבנו, ולצערנו גם נחרבו שני בתי המקדש, עלולה להימחק ממפת ארץ ישראל? ובכלל, מדוע אומות העולם מגלות כיום התנגדות נחרצת להכיר בירושלים כבירת ישראל? ומה זה אומר על היחס השלילי אלינו כעם?

 

המפתח לכל השערים בידינו

חכמת הקבלה גורסת שהסיבה ליחס הזה נעוצה באי מימוש תפקידנו כעם, תפקיד שמושרש בנו מטבע הבריאה ועל בסיסו נוסד עם ישראל. על פי החכמה העתיקה, האנושות מחוברת ברשת קשרים הדדית. בתוך הרשת הזו, תפקידו של עם ישראל להיות "אור לגויים". כלומר, להתחבר ובכך ל"הזרים" לעולם כוח חיובי שטמון בטבע, שיחבר את בני האדם ואת העמים.

"הר הבית בידינו!" הכריז בקול נרגש מוטה גור, מפקד חטיבת הצנחנים (צילום: דוד רובינגר) (צילום: דוד רובינגר)
"הר הבית בידינו!" הכריז בקול נרגש מוטה גור, מפקד חטיבת הצנחנים(צילום: דוד רובינגר)

העולם מרגיש בתת ההכרה שמקור כל הרוע והסבל שהוא חווה, נגזר באופן ישיר מהעובדה שעם ישראל אינו מממש את תפקידו. ההרגשה הזאת הולכת ומתגבשת יותר ויותר, עד לכדי ניסיונות חוזרים ונשנים להחרים את מדינת ישראל. קולות מהקהילה הבינלאומית קוראים להכיר בכך שהעולם טעה בזמנו, כשאִפשר להקים את המדינה היהודית בלב המזרח התיכון, וייתכן שהגיעה השעה ליטול בחזרה את השרביט.


הרב יהודה אשלג, "בעל הסולם", כותב ש"אנחנו צריכים לתת לגויים תורת החיבור, צדק ושלום, שבזה הם תלמידנו. ולזה הם מחכים משיבת ישראל לארץ. וחכמה זו מיוחסת רק לנו. וזה היה מוכיח צדקת ישראל לכל הגויים על חזרתם לאדמתם, ואפילו על הערבים. אבל שיבה כיום לא עושה שום רושם על הגויים, ויש להחיש, אם לא, ימכרו עצמאות ישראל בשביל צרכיהם. ואין צריך להגיד על החזרת ירושלים" ("כתבי הדור האחרון").

 

אונסק"ו, האו"ם, האיחוד האירופי ושאר הגופים הבינלאומיים שמגנים אותנו, בעצם משקפים את אי מילוי תפקידנו. או במילים אחרות, אנחנו חורצים את גורלנו במו ידינו. אם העולם יפגין כלפינו שנאה, דה-לגיטימציה ואנטישמיות עד כדי הכחשת הקשר בין העם ובין הבית שלנו – זה תלוי רק בנו. בידינו הבחירה להכריע, לטוב או לרע, את עתידה של ירושלים כבירת ישראל. כל שעלינו לעשות הוא לבצע שינוי מהותי ביחסים בינינו – להתחבר "כאיש אחד בלב אחד", במקום לדאוג איש איש לעצמו בלבד. כתוצאה מהכוח החיובי שניצור בינינו, נאזן את כוחות הפירוד ונביא לשלמות מערכת הקשרים בין בני האדם. כוחות החיבור שנעורר בינינו יחלחלו ויעברו גם לאומות העולם, ויחייבו גם אותן להתחיל תהליך דומה, להתחבר ולהכיר בנו כמקור החיבור והטוב.

 

כל השבילים מובילים לירושלים

על פי חכמת הקבלה, יש הקבלה וקשר ישיר בין מצבה של ארץ ישראל הגשמית ובין המערכת שנקראת "ארץ ישראל הרוחנית". ארץ היא מלשון המילה 'רצון', ישראל היא מלשון המילים 'ישר-אֵל'. "הרצון שיש בלבו של אדם, הוא נקרא 'ארץ', ארץ ישראל, שיש לו רצון יָשר-לאל, כלומר, שאין לו רצונות של אהבה עצמית, אלא של אהבת הזולת" (כתבי רב"ש). ירושלים, מלשון 'עיר שלם', יראָה, עיר שבנויה על יראה מפירוד, ומסמלת את תחושת הנחיצות לשמור על החיבור המושלם בינינו.

גם נשיא ארה"ב טראמפ, שביקר בכותל השבוע, הצית דיון סוער סביב העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גם נשיא ארה"ב טראמפ, שביקר בכותל השבוע, הצית דיון סוער סביב העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים(צילום: רויטרס)

במרכז היראה המשותפת של "ישראל", ממש בלב הקשר בינינו, מתגלה רובד רוחני מיוחד שנקרא "הר הבית". הר מלשון 'הרהורים'. ככל שאנו מתגברים על הרהורי השנאה ומכסים אותם באהבה, נוצר מקום איחוד, "הר הבית", ובו אנו בונים את "בית המקדש" – כינוי לקשר פנימי יותר בינינו, לרצון משותף לאהבה. ברגע שאנחנו מפסיקים לשאוף לחיבור פנימי, הקשרים נפרמים ועם ישראל מגורש. כשעוקרים את השורשים הנסתרים באדמה, ממיתים את העץ כולו. כך היה בחורבן בית המקדש הראשון ובחורבן בית המקדש השני וכך זה נמשך עד היום. ואין מדובר על חורבן של מבנה הבנוי מעצים ומאבנים, אלא על חורבן רשת האהבה שקשרה בינינו לאחד. כי "לא חרבה ירושלים מפני שנאת חינם" (תלמוד, יומא).

 

אותו כלל תקף גם לימינו. "לפי התחברות בני ישראל והתעוררותם באהבה ויראה נבנתה ירושלים" (המגיד מקוז'ניץ). ירושלים תיבנה רק כאשר נקים אותה קודם בלבנו, בקשרים מתוקנים של חיבור ואהבה. עד אז תימשך שנאת החינם, וירושלים תישאר לעד בירת השחיתות, עיר משוסעת ומלאה בסכסוכים ובשפיכות דמים. כי במקום שבו שכנה האהבה, ישלוט אחרי החורבן כוח הפירוד והשנאה.

 

"משיח יושב בשער ירושלים ומחכה שיהיו בני האדם ראויים לגאולה. הוא אסור באזיקים ואנשים שלמים הוא צריך, שיתירוהו מכבליו. עכשיו הוא דורש בעומק באנשי אמת" (אמרות הרבי מקוצק). חכמת הקבלה, חכמת האמת, היא שיטה שמלמדת אותנו איך להתחבר וליישם את הכלל "ואהבת לרעך כמוך". בעזרת כוח החיבור נוכל לממש את תפקידנו כאומה ולהחזיר את המושג הרוחני של "ירושלים" למלוא תפארתו, או אז תהפוך ירושלים לבירת האהבה של האנושות כולה. ככתוב, "עתידה ירושלים להיות כארץ ישראל וארץ ישראל ככל העולם כולו" (ילקוט שמעוני). אז העולם יבין את דברי הנביאים: "כי ביתי בית תפילה ייקרא לכל העמים" (ישעיהו), ו"כולם ידעו אותי, למקטנם ועד גדולם" (ירמיהו).

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן, העומד בראש תנועת "קבלה לעם" העולמית , יעניק שיחה על ירושלים ויענה על שאלות שאלות הגולשים בשידור חי בפייסבוק - הערב בשעה 18:00 - לצפייה לחצו 

 

בשיתוף קבלה לעם

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
צילום: AFP
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים