שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מחקר: האם כוסית יין אדום ביום באמת טובה ללב?

  מחקר חדש ומקיף בדק את המחקרים הקודמים שקבעו כי כוסית יין אחת ביום משפרת את הבריאות, ומצא בהם הטיות וליקויים בשיטות המחקר. "צריכה של מעט אלכוהול לא יכולה להזיק לכם", אומרים החוקרים, "אבל זו ודאי איננה תרופת פלא"

  מחקר חדש שולל את הקשר בין צריכה מתונה של אלכוהול ובין בריאות טובה של הלב. הממצאים פורסמו בגיליון האחרון של כתב העת Studies on Alcohol and Drugs.

   

  מחקרים שנערכו בעבר גרסו כי שתיית אלכוהול מתונה מפחיתה את הסיכון ללקות במחלות לב. אחד המיתוסים שנקשרו בהערכה הזו הוא "הפרדוקס הצרפתי" - העובדה שחרף תזונתם עתירת השומן של הצרפתים, הם נהנים משיעור נמוך יחסית של מחלות לב בזכות כוסית יומית של יין אדום שהם נוהגים לשתות.

   

  עוד על הקשר בין אלכוהול ובריאות:

  יין אדום: למה הוא בריא, ואיזה סוג הכי עדיף?

  עכשיו זה מוכח: שתו אלכוהול (והרבה) לשמירת הלב

  מרזה ומונעת סוכרת: הסיבות לשתות בירה

   

  אולם עתה סבורים החוקרים, מאוניברסיטת ויקטוריה בקולומביה הבריטית, קנדה, כי מחקרי העבר ההשוואתיים היו מוטים באופן שיכול לשלול את הקשר בין הדברים. החוקרים מצאו כי חלק מהנבדקים שלא צרכו אלכוהול ונמצא כי בריאותם הלבבית גרועה יותר, דווקא שתו אלכוהול בעבר אך הפסיקו את צריכתו בשל בעיות רפואיות או תרופות שנטלו, ולכן מלכתחילה היו בריאים פחות מאנשים שכן שתו אלכוהול. החוקרים סבורים שהעובדה הזו היא שיצרה את האשליה כי קיים קשר בין שתיית אלכוהול ובין בריאות טובה יותר.

   

  מסתבר שהאלכוהול לא שומר עליו. לב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מסתבר שהאלכוהול לא שומר עליו. לב(צילום: shutterstock)

   

  המחקר בדק 45 מחקרים קודמים. החוקרים בחנו את התוצאות על פיהן אנשים ששתו עד שני משקאות אלכוהוליים ליום היו בסיכון נמוך ללקות במחלות לב יחסית לאלה שלא צרכו אלכוהול כלל. בחינה חוזרת של הנתונים מצאה, כאמור, ליקויים בשיטות המחקר.

    

  בין היתר מצאו החוקרים כי אלה שלא צרכו אלכוהול היו פחות בריאים מפני שסבלו מבעיות רפואיות שבגללן נאלצו להפסיק לשתות. כלומר, אלה שכן שתו אלכוהול מדי יום לא היו בריאים יותר, אלא פשוט חולים פחות מלכתחילה מחבריהם שלא צרכו אלכוהול, ולכן לא נאלצו להפסיק לשתות.

   

  החוקרים ציינו כי מבוגרים בריאים שנהנים מכוסית יין בארוחת הערב אינם בריאים בזכות היין, אלא משום שבריאותם הבסיסית טובה. "המחשבה לפיה כוסית או שתיים ביום מיטיבות עם הבריאות היא כנראה שגויה", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר טים סטוקוול. "זה לא אומר שצריך להפסיק לחלוטין לשתות אלכוהול. כמות קטנה של אלכוהול איננה מסוכנת ככל הנראה, אבל זו אינה תרופת פלא שמונעת מחלות".

    

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים