שתף קטע נבחר

טראמפ לאבו מאזן: "לא יהיה שלום במקום שבו מתגמלים טרור"

נשיא ארה"ב אצל הפלסטינים: טראמפ תקף את ההסתה ואמר שבנימין נתניהו הבטיח לו שיעבוד למען השלום. הוא הבטיח לפעול להסכם בין ישראל לבין הרשות, אך לא הזכיר את פתרון שתי המדינות. אבו מאזן: "העם הפלסטיני דורש חירות ועצמאות. זהו המפתח לשלום". צפו במשדר מיוחד

 

 

"אני מקווה שארה"ב תוכל לסייע לישראל ולפלסטינים לגבש שלום ולהביא תקווה חדשה לעולם". לאחר שאתמול (יום ב') נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הבוקר הגיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למוקטעה בבית לחם ופגש את הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. בדברים שנשא לאחר מכן התייחס טראמפ באופן כללי ל"שלום" בין ישראל לרשות, אך לא הזכיר את פתרון שתי המדינות.

 

אחרי הפגישה פתח טראמפ את דבריו בגינוי הפיגוע במנצ'סטר הלילה ואמר: "תנחומים לאלה שנפגעו בהתקפה הטרוריסטית הזו. המחבלים לא מפלצות, הם לוזרים. החברה שלנו לא יכולה לגלות סובלנות להמשך שפיכות הדמים הזו. במתקפה נהרגו בעיקר ילדים תמימים".

 

על המו"מ מול ישראל אמר טראמפ: "כפי שדנתי עם הנשיא עבאס בוושינגטון, אני מחויב להשיג הסכם שלום בין הישראלים לפלסטינים ואני מתכוון לעשות כל שביכולתי כדי לעזור להם להשיג את המטרה הזו. הנשיא עבאס הבטיח לי שהוא מוכן לעבוד למען המטרה הזו וכך גם ראש הממשלה נתניהו. אני מצפה בכיליון עיניים לעבוד עם המנהיגים האלה למען שלום מתמשך. אני גם מצפה לעבוד עם הנשיא עבאס על עוד עניינים כמו פיצוח הפוטנציאל הכלכלי של הפלסטינים. שמחתי שהנשיא עבאס התחייב לנקוט צעדים תקיפים כדי להילחם בטרור. השלום לעולם לא ישרור בסביבה בה האלימות שולטת, ממומנת ואפילו מתוגמלת".

 

על ביקורו בסעודיה, שקדם לביקור בישראל, והניסיון להרכיב קואליציה אזורית של מדינות סוניות מתונות שיילחמו יחד בטרור, אמר טראמפ: "נפגשתי עם מנהיגים של העולם המוסלמי ומדינות ערב. זה היה מפגש אפי, זה היה אירוע היסטורי. ביקשתי מהמנהיגים הללו להצטרף לשותפות שתגרש את הטרור מאזורם אחת ולתמיד. ארה"ב תעזור להגשים את החלום עבור יהודים, מוסלמים ונוצרים צעירים ברחבי האזור. תוך כדי כך נהנה כולנו מעתיד בטוח ובהיר יותר. בנימה זו של תקווה באנו לבית לחם לבקש מאלוהים עולם סובלני, בטוח ושליו יותר".  

 

 
אבו מאזן וטראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבו מאזן וטראמפ(צילום: AFP)
 
 
אבו מאזן וטראמפ אחרי הפגישה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבו מאזן וטראמפ אחרי הפגישה(צילום: רויטרס)

 
יו"ר הרשות אבו מאזן ונשיא ארה"ב טראמפ, הבוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יו"ר הרשות אבו מאזן ונשיא ארה"ב טראמפ, הבוקר(צילום: AFP)
 

לפני הפגישה, בזמן שטראמפ ואבו מאזן שמעו את ההמנון האמריקני וההמנון הפלסטיני וסקרו את מסדר הכבוד של כוחות הביטחון הפלסטיניים, התקיימה הפגנת תמיכה באסירים שובתי הרעב בבתי הכלא בישראל. המשתתפים קראו לנשיא האמריקני להתערב בנושא.

 

לאחר הפגישה אמר אבו מאזן: "העם הפלסטיני דורש חירות ועצמאות. זהו המפתח לשלום באזור ובעולם. הפגישה איתך, אדוני הנשיא, נתנה לעם הפלסטיני תקווה, והיא נותנת לכל האומות באזור הרבה תקווה לאפשרות להגשים את החלום ואת השאיפה לשלום יציב ומתמשך. זהו המפתח לשלום ויציבות באזור ובעולם - שהילדים בישראל וברשות ייהנו משלום וביטחון.

 

"אנחנו מדגישים שוב את המחויבות להמשיך לעבוד עמכם כשותפים בלחימה נגד הטרור. אנו מדגישים שוב את עמדתנו בכל הנוגע לפתרון שתי המדינות: מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים, החיה לצדה של מדינת ישראל, ופתרון סוגיות הקבע כולן בהתבסס על החוק הבינלאומי והחלטת האו"ם. אדוני הנשיא, כפי שראית אתמול במהלך ביקורך במקומות הקדושים, ירושלים המזרחית כבושה. הבעיה הבסיסית שלנו היא עם הכיבוש וההתנחלויות ואי הכרתה של ישראל במדינת פלסטין, כפי שאנחנו הכרנו בישראל. הבעיה אינה בינינו לבין היהדות, כי אם בינינו לבין הכיבוש".

 

עקב הביקור נחסמו כבישים רבים בירושלים. אבו מאזן הביע אופטימיות לקראת ביקורו של טראמפ בבית לחם ואמר: "אני תמיד מציאותי, בכל פגישה יש משהו. אם לא, ניפגש פעם נוספת. חובתנו לפתור את הסוגיה שלנו".

אבו מאזן וטראמפ בבית לחם, הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבו מאזן וטראמפ בבית לחם, הבוקר(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טראמפ ואבו מאזן, הבוקר ()
טראמפ ואבו מאזן, הבוקר

אתמול נפתח ביקורו הנשיאותי של טראמפ בישראל בפגישות עם הנשיא וראש הממשלה. היום יצאו טראמפ ופמלייתו לביקור ברשות לפגישה עם ההנהגה הפלסטינית. לאחר מכן ישוב הנשיא האמריקני לירושלים לסיור קצר במוזיאון "יד ושם" ויחתום בנאום לאזרחי המדינה בשעה 14:00 ממוזיאון ישראל. גורם פלסטיני ציין כי ההרגשה בקרב מקבלי ההחלטות היא שיש רצון כן בקרב הממשל האמריקני לנסות להגיע להסדרה תוך הסתכלות על הצרכים הפלסטיניים.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הפרות סדר בחברון עם הגעתו של טראמפ לישראל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפרות סדר בחברון עם הגעתו של טראמפ לישראל(צילום: EPA)

טראמפ בכותל המערבי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ בכותל המערבי(צילום: רויטרס)

אבו מאזן הוסיף: "הזמנו את טראמפ לפני כמה זמן לבקר בבית לחם והוא נענה להזמנה. ראינו אותו בתחילת החודש, גם בריאד וגם אתמול. זה מועיל מאוד,

אנו דנים איתו בסוגיה המדינית שלנו ואני מקווה שגם יהיו תוצאות לביקור הזה".

 

יום לפני הפגישה עם טראמפ נפגש אבו מאזן בבית לחם עם כמה משפחות של אסירים שובתי רעב, והבטיח להעלות את סוגיית האסירים במהלך הפגישה. בפגישה נכחו גם יו"ר רשות האסירים, עיסא קראקע, וראש המודיעין הכללי הפלסטיני, מאג'ד פרג'.

 

אבו מאזן הדגיש בפגישה כי ההנהגה הפלסטינית ממשיכה להשקיע מאמצים בכל הדרגים הבינלאומיים במטרה להביא לפתרון צודק שיתאים לדרישות האסירים. הוא ציין כי דרישות האסירים הומניטריות וכי יש להבטיח את קיומן. בני משפחות האסירים העבירו לאבו מאזן מכתב שמיועד לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ובו פירטו מה מצבם של בניהם האסירים בבתי הכלא בישראל. אבו מאזן מצדו אמר כי יעלה את סוגיית האסירים בפגישה.


פורסם לראשונה 23/05/2017 09:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טראמפ ואבו מאזן, הבוקר
צילום: רויטרס
מומלצים