שתף קטע נבחר

בדרך להיעלם: רובע החלונות האדומים באמסטרדם משנה את פניו

אם ביקרתם באמסטרדם, קרוב לוודאי שטיילתם ברובע המפורסם והוותיק, רובע החלונות האדומים. העירייה פועלת לשינוי פני האזור והווילונות מפנים את מקומם לטובת אמנות, אבל המקומיים דווקא מתלוננים - על עומס התיירים. סוף עידן הרובע הזנותי של אמסטרדם קרוב מתמיד

אין צורך להציג באמת את רובע החלונות האדומים באמסטרדם. כבר עשרות שנים שהוא מתפקד גם כמוקד תיירותי ובילוי בעיר, אבל ידוע גם כאזור מוזנח וגס מאוד שלוקח בצורה צינית את תעשיית המין והסמים הקשים. שיטוט בו הוא שילוב שנע בין תחושת מבוכה ואף רחמים על המציגים והמציגות בחלונות השקופים, לצד סקרנות ולפעמים אף השתאות אל מול המראות ה"לא טבעיים" במקום.

רובע מתחדש: אזור החלונות האדומים באמסטרדם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
רובע מתחדש: אזור החלונות האדומים באמסטרדם(צילום: shutterstock)

עיריית אמסטרדם מנסה להילחם בתופעה הוותיקה ולשנות את פני הרחוב כבר מ-2007. שנה לאחר מכן השיק יוב כהן, ראש העירייה בזמנו, תוכנית בשם "1012" (על שם מספר המיקוד ברובע), תוכנית בת עשר שנים לשיפור האזור, במטרה למשוך אליו תיירים מסוג שונה. העירייה לא אהבה ועדיין לא אוהבת את תיירות הסקס והסמים. "אלו אורחים בעיקר מהארצות השכנות, שבאים 'לחגוג' בסופי השבוע, ופעמים רבות מדובר במסיבות רווקים", אמרו גורמים שם.

תיירות בעייתית ברובע החלונות האדומים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
תיירות בעייתית ברובע החלונות האדומים(צילום: shutterstock)

"הם משתכרים, מסתממים, הורסים את העיר וביום שני חוזרים הביתה ומשאירים את ההולנדים לנקות את הבלאגן", מספרת ל-ynet מיכל דורון, מדריכת טיולים המתגוררת בעיר. בנוסף, אותם תיירים גם לא באמת מכניסים כסף לעיר, כך שאין שום תועלת בבואם חוץ מהרס.

 

 

אמנות במקום זנות

ברגע שהעירייה הידקה את אחיזתה באזור, עסקים ידועים ומפוקפקים רבים נסגרו. העירייה רכשה חלק מהמקומות ברחוב ועם הזמן עובדי תעשיית המין הוחלפו באמנים צעירים שמציגים את הציורים, הפסלים והבגדים שלהם מאחורי החלונות.

עובדי תעשיית המין הוחלפו באמנים: כך נראה רובע החלונות האדומים המתחדש ()
עובדי תעשיית המין הוחלפו באמנים: כך נראה רובע החלונות האדומים המתחדש

אריק רג'יניאנו, תושב ותיק ויזם באמסטרדם, מספר עד כמה נוצר פער בתפיסת האזור בין אז להיום. "לפני 20 שנה הציעו לי לקנות מסעדה ברובע הזה. קיבלתי תגובות שאני לא נורמלי ושזאת בושה לספר שיש לך שם עסק. אני יכול לומר שאם הייתי קונה את השטח בזמנו היום הייתי יכול להיות מאוד עשיר". לדבריו, מחירי הנדל"ן באזור מרקיעי שחקים והעסקים שם פורחים כיום. לדוגמה, עלות מטר בודד ברובע החלונות האדומים מגיע כיום לכ-8,000 אירו. כלומר דירה של 100 מטרים, שווה היום 800,000 אירו.

 

עדכונים נוספים גם בפייסבוק ynet חופש

 

רג'יניאנו משוכנע שמדובר בשינוי לטובה. "זה היה אזור שלא כל כך נעים להסתובב בו בגלל עבריינים וכייסים ואווירת פשע כללית. היום כבר הרבה יותר מאורגן ומסודר שם, אבל אני גם לא חושב שהעירייה תרצה למחוק לחלוטין את תופעת החלונות האדומים כי בסך הכל זה מקור הכנסה אדיר עבורה".

מחאת נשים העובדות בחלונות האדומים נגד סגירתם ב-2015 (צילום: AP) (צילום: AP)
מחאת נשים העובדות בחלונות האדומים נגד סגירתם ב-2015(צילום: AP)

לעומתו, יש מי שחושבת אחרת. "מהרגע שהגעתי לכאן אמרתי שאני לאזור הזה לא מתקרבת", מספרת אלה פוסק, סטודנטית ישראלית שגרה בעיר מספר שנים. הסיבה לכך נעוצה דווקא בניסיונות העירייה "לנקות" את האזור, ובכך סגרה את ה"קופי שופס" היחידים בעיר שמכרו גם אלכוהול (דבר שלא קורה בשאר בתי העסק מסוג זה בעיר). מה שאיפשר בעבר בילוי שונה, בעיקר עבור הצעירים המקומיים.

החלונות האדומים בימים "טובים" יותר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
החלונות האדומים בימים "טובים" יותר(צילום: shutterstock)

בנוסף, מספרת פוסק, כי עדיין מדובר באזור שלא תמיד כל כך נעים להסתובב בו, בשל מנהלי בתי העסק של החלונות אשר צועקים לכל עבר וקוראים בעיקר לבנות צעירות להתקרב.

 

האמסטל נשפך לים, הזונות גם

המצב עדיין לא מזהיר, ולא כל חלונות בית הבושת נעלמו. מתוך 470 רק כ-150 חלונות נאלצו לסגור את הווילונות, ללא הגבלת זמן. לפי מיכל דורון שעובדת בחברת "איזי ריידר אמסטרדם", "האזור עדיין פועל כמתחם העיקרי של תעשיית הסקס באמסטרדם וגם נחשב כסמן המוסרי, או לא (תלוי בעייני המתבונן) בתעשיית המין העולמית".

עדיין ניתן להציץ פנימה ולמצוא כאן "פיפ-שואו" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
עדיין ניתן להציץ פנימה ולמצוא כאן "פיפ-שואו"(צילום: shutterstock)

עד היום ישנם בין 100-200 חלונות פעילים בהם עומדות נשים בלבוש חשוף ומציעות שירותי מין. כמו כן ישנם באזור מספר מועדוני מין המציעים הופעות חיות והופעות הצצה ("פיפ-שואו"). למי שמחפש תופעות או מקומות המספרים על תעשיית המין באזור אך בדרך מעט שונה, אפשר למצוא כאן את מרכז המידע לעובדי תעשיית המין, אמנות רחוב כמו מעקות מדרגות בצורות שונות המדמים קיום יחסי מין ואפילו מרכז שעוזר לעובדות למלא את ספרי החשבונות למסים שלהן, כך לפי דורון.

"אל תשמרו עלינו, שמרו על החלונות שלנו", מחאת נשות החלונות ב-2015 (צילום: AP) (צילום: AP)
"אל תשמרו עלינו, שמרו על החלונות שלנו", מחאת נשות החלונות ב-2015(צילום: AP)

בעיה חדשה הגיעה לשכונה

אז רובע החלונות האדומים משתנה משנה לשנה ואולי בעתיד הלא רחוק לא יהיה כמעט זכר לאותם ימים פרועים שהיו כאן. אבל כעת צצה בעיה חדשה באזור: עומס בתיירים הפוקדים את המתחם המתחדש, והופכים את העניין לבלתי נסבל עבור התושבים. "כפועל יוצא של השינוי והפיכת האזור לנקי ובטוח יותר הוא נהיה גם הרבה יותר אטרקטיבי ונגיש לתיירים מכל הסוגים. בשעות הערב האזור מתמלא באנשים, לפעמים ברמות שאי אפשר לזוז", כך לפי מדריכת הטיולים מיכל דורון. "דיירים רבים מתלוננים שהמצב עבר את הגבול. העירייה דנה בנושא ויש כיום מספר הצעות לפתרון, אבל עדיין אין החלטה".

ברים ובתי קפה במקום חלונות שקופים שמוכרים סקס ()
ברים ובתי קפה במקום חלונות שקופים שמוכרים סקס
 

מצד שני, השינוי והפריחה באזור מחזירים גם את המקומיים לשכונה. רג'יניאנו מספר כי ניתן לראות תושבים מכל הסוגים - זוגות צעירים, משפחות עם ילדים קטנים ואחרים. "ההולנדים לא מסתכלים על זה כמו שאנחנו היינו מסתכלים. הם יותר סובלניים", אומר רגי'ניאנו.

 

"אין מקום עמוס כזה בכל אירופה"

אטי פראג' וליאורה מיכאלי שמתגוררים ברחוב השוכן בלב "החלונות האדומים" ובעלים של מספר מסעדות ברובע עצמו, מספרים כי אכן נוצרה בעיה לאחרונה של עומס תיירים. "אין כבר שום מקום חנייה ברחוב, הוא הפך לרחוב המיועד לתיירים לחלוטין", מספרת מיכאלי. "העירייה והמשטרה השתלטו בצורה חזקה מאוד על האזור וכעת הוא נקי ובטוח, אין מקום עמוס כזה בכל אירופה", מתאר פראג'.

 

לדבריו, העירייה לא יודעת איך לטפל בעומס הזה שנוצר. "הם מנסים ליצור מסלולי תיירות חלופיים ובכך לגרום לתיירים לעבור במקומות אחרים בעיר ולא להגיע לשם אבל אני לא חושב שהם יצליחו כי התיירים יגיעו לשם בכל זאת", אומר פראג'. "רצו להכניס לרובע הרבה חנויות אופנתיות וגלריות, לעשות מזה ה"שאנז אליזה" של אמסטרדם אבל זה לא הצליח. אז אמנם יש ניקוי של חלק מהחלונות עם הזונות אבל קשה לי להאמין שזה ינוקה לחלוטין", מוסיף פראג'.

 

"בגלל שכמעט כל חלק באמסטרדם כבר הפך לעמוס יתר על המידה בתיירים, המקומיים מחפשים לברוח לשוליים, ונוצר מצב שדווקא חוזרים לרובע הזה", מתארת אלה פוסק. "נפתחות עכשיו חנויות בגדים ומסעדות מגניבות שמושכות הרבה צעירים מקומיים. ההולנדים שמו לעצמם למטרה לשפר את האזור, וכשההולנדים מציבים לעצמם מטרה - הם תמיד מצליחים", היא מסכמת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רוחות של שינוי ברובע המפורסם באמסטרדם
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
האם החלונות האדומים ייעלמו לחלוטין?
צילום: shutterstock
מומלצים