שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  התרופה שמצמצמת גידולים אושרה לשימוש ב-15 סוגי סרטן
  מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר את התרופה קיטרודה לשימוש בטיפול ב-15 מחלות סרטן. מדובר בגידולים בעלי מאפיין גנטי, הנקרא MSI-H. אצל 40% מהחולים שהשתתפו במחקר שבדק את פעילות התרופה, נצפה צמצום הגידול או היעלמות מוחלטת שלו

  מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר בהליך מזורז את התרופה, קיטרודה, לשימוש בטיפול ב-15 מחלות סרטן. אצל חלק ניכר מהחולים שהשתתפו במחקר שבדק את פעילות התרופה, הגידול הסרטני הצטמצם או נעלם כליל.

   

  המחקר על בסיסו אושרה התרופה הראה כי אצל 40% מהחולים נצפתה תגובה מלאה או חלקית, כלומר היעלמות מוחלטת של הגידול והגרורות או צמצום שלהן. אצל 78% מהם התגובה נמשכה 6 חודשים לפחות.

   

  מדובר בטיפול בילדים ומבוגרים חולי סרטן הסובלים מגרורות במצב מתקדם והם נושאים אפיון גנטי ייחודי של הגידול הנקרא MSI-H. סוג זה של אפיון גנטי שכיח בכ-4% מחולי הסרטן המתקדם.

   

  בישראל רשומה התרופה בסל התרופות לסרטן העור מסוג מלנומה, לגידולי ראש צוואר ולסרטן ריאות מסוג NSCLC. התרופה ניתנת בעירוי אחת לשלושה שבועות.
   

  קראו עוד:

  התרופה שמכפילה תוחלת חייהם של חולי סרטן הריאה

  פריצת דרך: התרופה הביולוגית שמעלימה גידולים

   

  ה-FDA שסקר את ממצאי המחקרים האחרונים, אישר במסלול מואץ את שיווקה של התרופה בטיפול בלפחות 15 מחלות סרטן שונות, בהן סרטן לבלב, סרטן שד, סרטן ריאות, ערמונית, בלוטת התריס, סרטן המעי הגס, סרטן הקיבה, שלפוחית השתן, בלוטות רוק ועוד.

   

  בדרך כלל, ה-FDA מאשר תרופות בהליך מהיר, בשל תוצאות משמעותיות חיוביות בניסויים הקליניים, בתרופות מצילות חיים.

   

   

    

  מנגנון פעולת הקיטרודה: חשיפת הגידול המסתתר

  מפתחת התרופה, חברת מרק, עבדה על פיתוח התרופה במשך כמעט עשר שנים. הרעיון המרכזי העומד בבסיס הפיתוח הוא חשיפת הגידול הסרטני המסתתר בגוף למערכת החיסון - ובכך לאפשר לה לתקוף אותו.

   

  בתהליך ההסתתרות של הגידול הסרטני הוא מתחבר לנקודת בקרה הנקראת PD1. חיבור זה גורם להשתקה של מערכת החיסון, וכך מצליח הגידול הסרטני להתחמק מהשמדה ולהשתכפל בגוף בפראות, עד להרחבת הגידול ולשליחת גרורות בכל הגוף.

   

  במהלך המחקר, נתגלתה מולקולה בשם pembrolizumab שמצליחה לעכב את החיבור בין הגידול הסרטני לאותה נקודת בקרה, חיבור הגורם לכיבוי מערכת החיסון.

   

   

    

  הניסויים הקליניים בתרופה בבני אדם הראו תוצאות שהדהימו את הרופאים: בחמש מחלות סרטן: עור, ראש-צוואר, ריאות, קיבה ושלפוחית השתן - התכווצו הגידולים הסרטניים עד שנעלמו כליל בחלק ניכר מהחולים.

   

  כיום מתבצעים ברחבי העולם עשרות ניסויים בתרופה קיטרודה, למרבית הגידולים הסרטניים. מומחים צופים כי בשנים הקרובות תאושר התרופה לעוד ועוד מחלות סרטן, ותאפשר פיתוח של קו תרופות חדש במנגנונים המסייעים למערכת החיסון לחסל את הגידול.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  קיטרודה. אושרה ל-15 סוגי סרטן
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים