שתף קטע נבחר

מחקר גילה: למה פלמינגו עומד על רגל אחת

הם אפילו ישנים על רגל אחת: שני מדענים השתמשו בגופות פלמינגואים כדי לבחון את היציבה המדהימה של העופות הוורודים. זה מה שהם מצאו

 

 

עופות פלמינגו יכולים לעמוד על רגל אחת למשך זמן רב בהרבה מבני אדם. הם אפילו יכולים לעמוד על רגל אחת כשהם ישנים. כעת מדענים חושפים איך בדיוק העופות הוורודים מצליחים לעשות זאת, בלי להתעייף.

 

מדענים מהמכון הטכנולוגי בג'ורג'יה, ארצות הברית, התמקדו באחת התיאוריות המרכזיות שנועדו להסביר זאת - היפותזת עייפות השריר. ככל שהשריר נמצא בשימוש רב יותר, סיכוי גבוה יותר שהוא יתעייף ולכן רוב החיות שעומדות על רגל אחת צריכות להחליף רגליים באופן תדיר. אבל פלמינגו - שקיטן בשמו העברי - יכול לעמוד על רגל אחת למשך פרקי זמן ארוכים בהרבה, מבלי להחליף את הרגל. אז התיאוריה היא שהרגל שמחזיקה אותם יציבים לא מתעייפת.

פלמינגואים בעמק החולה (צילום: שי אגמון, קק"ל) (צילום: שי אגמון, קק
פלמינגואים בעמק החולה(צילום: שי אגמון, קק"ל)

להקה ורודה בתוניסיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
להקה ורודה בתוניסיה(צילום: AFP)

שני המדענים – לנה טינג ויונג הוי צ'אנג - רצו לבחון אם זה אפשרי עבור פלמינגואים להישאר יציבים על רגל אחת ללא צורך בהפעלת השריר. במחקרם, שפורסם השבוע במגזין המדעי "Biology Letters", כתבו כי כדי לבדוק זאת, הם השתמשו בשני עופות פלמינגו שמתו, שנלקחו מגן חיות באטלנטה.

 

המדענים הציבו את גופות העופות על רגל אחת באמצעות מלחציים ובדקו כיצד כל גופה יכולה להחזיק את משקלה ולהישאר יציבה. הם מצאו שלא רק שפלמינגו העומד עד רגל אחת יכול לתמוך במשקל גופו באופן פסיבי (בלי צורך בפעילות של השריר), אלא סיכמו שפלמינגו שעומד על שתי רגליים משתמש באנרגיית שריר רבה יותר כדי להישאר יציב.

המדענים, טינג וצ'אנג (צילום: Rob Felt/Georgia Tech) (צילום: Rob Felt/Georgia Tech)
המדענים, טינג וצ'אנג(צילום: Rob Felt/Georgia Tech)

 (צילום: Lena Ting) (צילום: Lena Ting)
(צילום: Lena Ting)

במחקר התברר כי כאשר פלמינגו עומד על רגל אחת, משקל גופו כופה על המפרקים שברגלו סידור קבוע. המדענים שמו לב שבעת הצבת עופות הפלמינגו המתים, קבוצת שרירים ורצועות שריר "ננעלו" למקומם, ליד מרכז הרגל. מנגנון זה מונע תנועות מסוימות ומשאיר את הפלמינגו יציב, מבלי צורך להשתמש בשרירי הרגליים. פעולת הייצוב הזו אפשרית רק כשרגלו של הפלמינגו מונחת ישירות מתחת לגופו - התנוחה שהפלמינגו מאמץ באופן טבעי.

 

זהו לא ההסבר היחיד לעמידה היציבה והממושכת של עופות פלמינגו על רגל אחת. למשל, מחקרים הראו כי אותה עמידה מאפשרת להם לשמור על טמפרטורת גוף מתאימה. זה חשוב במיוחד עבור עופות פלמינגו שחיים באזורים קרים, שם הטמפרטורה יורדת לעתים אל מתחת לאפס. תיאוריה זו נראית הגיונית, אך היא כנראה נתמכת גם על ידי תיאוריית פעילות השריר. בכל מקרה, העיסוק בשאלה מדוע העופות הוורודים עומדים על רגל אחת לא צפוי להסתיים בקרוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי אגמון, קק"ל
להקת פלמינגו בעמק החולה
צילום: שי אגמון, קק"ל
מומלצים