שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  אמריקה הלטינית: איפה שישנה סכנה - חבויה הזדמנות
  רוב מדינות דרום אמריקה, כמו שאר המדינות המתפתחות, מתמודדות עם מציאות מורכבת: מצד אחד הפוטנציאל הגלום בעלויות כח אדם נמוכות ומשאבי טבע רבים, אך מצד שני שחיתות, אלימות ולעתים גם מהומות. יזם ישראלי שמעוניין לפעול ביבשת הלטינית צריך לקחת בחשבון שלצד הסכנות ישנן הזדמנויות - ומה שחשוב לשקלל ולבדוק את כל הפרטים לפני שיוצאים להשקעה

  רחובותיה של בוגוטה, עיר הבירה של קולומביה, אינם מקום מומלץ לטיול לילי מאוחר, עם אווירה אפלולית משהו, גם בשדרות המוארות ביותר. החנויות מוגפות בתריסי פח נעולים, החלונות מכוסים בסורגי פלדה וברחובות קשה למצוא נשים. יש קבצנים, שוטרים, המון חסרי בית ואפילו חיילים, אבל לא נשים. בשעות הקטנות של הלילה הרחובות הם אזור מחיה כמעט בלעדי של גברים. לעתים נדירות פוגשים אישה לצד עגלה המציעה עוגיות, שתיה וממתקים, או אישה אחרת שמציעה את גופה, אך תמיד יהיה לצידה גבר שמעשן סיגריה, מחטט בשיניו ומעיף מבטים נוקשים במי שעובר ברחוב.

   

  כתבות נוספות מאת טל רשף

   

  ברחובות בוגוטה מלאים חיים אנשים רבים שעד לפני מספר חודשים התגוררו בכפר, ומהווים את הסטטיסטיקות של הגירה מהכפר אל העיר. הם חלק מכח האדם הזול שמאפשר לפתח את כלכלות אמריקה הלטינית בעלויות נמוכות, אבל בינתיים, עד שימצאו עבודה באחד מפסי הייצור, הם גרים ברחוב, מטלטלים את חפציהם המועטים בשקית ניילון גדולה, שבלילה מתפקדת גם ככרית.

   

  מנסים לשרוד מיום ליום. בוגוטה (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  מנסים לשרוד מיום ליום. בוגוטה(צילום: Shutterstock)

  מדובר באנשים שמנסים לשרוד מיום ליום. הם משוטטים ברחובות ללא מטרה, נוברים בשקיות האשפה ולעיתים מנסים לישון. המראה שלי מושך את תשומת ליבם. מהר מאוד ניגש אלי אחד מהם ושואל אותי אם אוכל לעזור לו. אחר, צעיר יותר כמעט נער, מספר לי את סיפור המשפחה שלו - ששת האחים, האבא שנפטר, האמא שכורעת תחת הנטל. 

   

  אני מגיע אל מלון Tequendama היוקרתי, בפינת הרחוב לידו עומדים שני חיילים שעונים על קיר, אוחזים בנשק ולראשיהם קסדות. כאשר אני עובר מולם אחד מהם פונה אלי ושואל אם יש לי שתי סיגריות עבורם.

   

  הם הכוחות שנועדו לשמור על בטחון הציבור ולוודא שהפשע לא יחזור לימי התהילה של ברוני הסמים מלפני 20 שנה. כמה יעלה לאדם עשיר, אחד מאלה שישנים במלון הסמוך למשל, לדאוג לכך ששני חיילים המבקשים סיגריות מעוברי אורח יעצמו עין בשעה הנכונה ובמקום הנכון?

  אין לשוחח בסלולר ברחוב. בואנוס איירס (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  אין לשוחח בסלולר ברחוב. בואנוס איירס(צילום: Shutterstock)
   

  בוגוטה היא בבחינת אילוסטרציה למתרחש בערים רבות לאורכה של אמריקה הלטינית. בבואנוס איירס, ארגנטינה, לא מדברים בסלולרי ברחוב שכן הוא עלול להיחטף מהיד, כמו שלא מניחים את התיק ליד הכסא במסעדה. גם בריו, ברזיל, למרות המאמצים למגר את תופעות הפשע בזמן האולימפידה והמונדיאל, ישנן שכונות שלא כדאי לשוטט בהן אפילו באור יום. באזור חוארס, במקסיקו השטח נשלט בידי כנופיות וברוני סמים והמשטרה משתדלת לשמור על עצמה ולא להיפגע.

   

  מציאות מורכבת מפוטנציאל וחוסר יציבות

  בכל המקומות שהזכרנו ישנה סכנה, אבל קיימת גם הזדמנות כלכלית גדולה. ממקסיקו ודרך הערים הקטנות  ועד בואנוס איירס נפתחות אפשרויות - אנשים חולמים על עתיד טוב יותר ועוברים ממקום למקום. ולכן, במדינות כמו ברזיל, פרו, צ'ילה וקולומביה, בהן העלויות עדיין נמוכות, יש שפע של כח אדם זמין, ילודה רבה, גיל ממוצע נמוך, שטחי קרקע ומחצבים - הפוטנציאל הגלום הוא גדול.

   

  ישנן שכונות שלא כדאי להסתובב גם באור יום. ריו (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  ישנן שכונות שלא כדאי להסתובב גם באור יום. ריו(צילום: Shutterstock)

  במטוס לדרום אמריקה שוחחתי עם לי אן-ליה, מהנדס סיני משנגחאי שטס 10 שעות עם לאמסטרדם ואחר כך עוד 10 שעות לבוגוטה כדי לעבוד על הקמת פרוייקט חדש של אנרגיית השמש. לסין הרי יש טכנולוגיה. היא המדינה המובילה בייצור קולטי שמש בעולם. במקביל, לקולומביה יש הרבה מאוד שמש, תעשיה מתפתחת שקולטת מהגרי כפרים והיא זקוקה לטכנולוגיה על מנת לנצל את משאב הטבע.

   

  המדינות המתפתחות מתמודדות עם מציאות מורכבת. מחד, ישנה כלכלה שנהנית משפע כח אדם ועלויות נמוכות. ומאידך, היא מאויימת מחוסר יציבות של מחפשי העבודה, מה שמוביל בתורו לשחיתות, מייצר אלימות ולעתים גם עלול להתגלגל למהומות והפיכות.

   

  יזם או מנהל פיתוח עסקי השוקל לפעול במקומות אלו צריך לבצע הערכת סיכונים כחלק מההיערכות שלו לפעילות. קל להיבהל מהסכנות ולברוח, כמו שקל להסתנוור מההזדמנויות ולהיסחף. מה שחשוב הוא לקחת את כל אלה יחד ולבצע בדיקה מעמיקה ומאוזנת. בדיקת נאותות של כמה ההשקעה צריכה לכלול, לצד תמריצי ממשלה, עלויות כח אדם, קירבה לקהלי יעד ועוד.

   

   

  הכותב, יועץ עסקי ובין תרבותי לשוקי אמריקה הלטינית ומזרח אסיה, מאמן מנהלים ומעביר סדנאות לפעילות בשווקים מתעוררים בחברות ישראליות.


  פורסם לראשונה 26/05/2017 08:58

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אמריקה הלטינית: איפה שישנה סכנה - חבויה הזדמנות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים