שתף קטע נבחר

עזה: מחסלו של פוקהא הוצא להורג עם שני סייעניו

חמאס הוציא להורג את אשרף אבו לילה ושני פלסטינים נוספים שהורשעו כי סייעו לו לחסל את בכיר הארגון בשליחות ישראל

 

 

 

חמאס הוציא הערב (יום ה') להורג בתלייה את אשרף אבו לילה שהואשם בחיסולו הישיר של מאזן פוקהא. כמה דקות לאחר מכן הוצאו להורג שני הפלסטינים שהואשמו בסיוע לו בחיסול, האחד בתלייה והשני מול כיתת יורים. משפטם של השלושה נמשך שבוע ימים עד להחלטה להוציאם להורג, שעליה לא ניתנה להם אפשרות ערעור.

 

ההוצאה להורג נעשתה במתחם סגור בהשתתפות של אנשי מנגננוני הביטחון וכמה מוזמנים, אבל חמאס דאג שההליך ישודר בשידור חי מאחד הבניינים הגבוהים המקיפים את המקום.

מימין: אשרף אבו לילה, מאזן פוקהא ()
מימין: אשרף אבו לילה, מאזן פוקהא
 

חקירת המנגנונים בעזה העלתה כי אבו לילה היה האדם שירה בפוקהא בחניון תת קרקעי של בניין מגוריו, ואילו השניים האחרים תצפתו ועקבו אחר תנועותיו. חמאס פרסם הודאות של השלושה באשר לתוכניתם, ובה הם טענו כי פעלו בשליחות השב"כ וקיבלו הוראות ישירות מאנשי הארגון שהפעילו אותם. לדבריהם, המבצע כולו - משלבי ההכנה שלו ועד לחיסול - ארך שמונה חודשים. במסיבת העיתונאים פרסם חמאס צילום שנטען כי הוא ממצלמת אבטחה ובו נראה אבו לילה עוזב את הבניין אחרי החיסול והתצפיתנים משקיפים על הנעשה מרחוק מהרכב שבו שהו. 

מתחם ההוצאה להורג בעזה ()
מתחם ההוצאה להורג בעזה
 

אבו לילה, בן 37, היה תושב מחנה נוסיראת ברצועה. הוא השתייך בעבר לזרוע הצבאית של חמאס אולם הודח ממנה, על פי פרסומים בעזה, בעקבות עבירות מוסר. לאחר מכן הוא הצטרף לקבוצות סלפיות שנחשבות ליריבות של חמאס ברצועה. זמן קצר אחרי החיסול חמאס הטיל מצור על רצועת עזה במסגרת המצוד שניהלו המנגנונים שם נגד מחסליוו של פוקהא, כדי למנוע את בריחתם. המצור נמשך שבועיים ולאחריו החל חמאס לפתוח בהדרגה את הרצועה ולהשיב את המצב לשגרה.

 

פוקהא, איש חמאס ששוחרר בעסקת שליט, חוסל לפני כחודשיים ביריות ליד ביתו ברצועת עזה. הוא נולד בעיירה טובאס שבגדה, ונשפט בישראל בשנת 2003 לתשעה מאסרי עולם אחרי שהורשע בשליחת מחבל לבצע פיגוע התאבדות. המחבל התפוצץ באוטובוס של חברת אגד ליד צפת ורצח 9 בני אדם. הוא שוחרר מהכלא בעסקת שליט בשנת 2011 ועקב חומרת מעשיו הוא גורש לרצועת עזה.

 

פוקהא לא זנח לרגע את דרך הטרור והיה אחד ממייסדי "מטה הגדה" ברצועת עזה שפעל תחת פיקודו של בכיר חמאס סאלח אל-ערורי, השוהה בחו"ל ואחראי על הפעילות הצבאית של חמאס בגדה המערבית. שותפו של פוקהא לניהול המטה הוא עבד אל-רחמן רנימאת מהכפר צוריף ששוחרר גם הוא בעסקת שליט וגורש לרצועת עזה.

 

השניים הקימו וכיוונו חוליות צבאיות של חמאס בגדה מהרצועה. חלק לא מבוטל של החוליות הללו נחשפו בשנים האחרונות על-ידי השב"כ והחוליות הללו קיבלו מפוקהא ורנימאת פקודות לבצע פיגועים קשים נגד ישראלים כולל פיגועי התאבדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים