שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המסר של אבו מאזן בהפגנת השמאל: "יחד נעשה את שלום האמיצים"

  בהפגנת השמאל בכיכר רבין תחת הכותרת "שתי מדינות, תקווה אחת" הוקראה ברכת הנשיא הפלסטיני אבו מאזן: "הכרנו בישראל והסכמנו לפתרון שתי מדינות. הגיעה העת שמדינת ישראל תכיר במדינה שלנו ותסיים את הכיבוש"

   

   

  הפגנת השמאל בכיכר רבין    (צילום: יוגב אטיאס ומוטי קמחי)

  הפגנת השמאל בכיכר רבין    (צילום: יוגב אטיאס ומוטי קמחי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  תחת הכותרת "שתי מדינות, תקווה אחת", נערכה אמש (שבת) הפגנת מחנה השמאל בכיכר רבין בתל אביב לציון 50 שנה ל"כיבוש ולשליטה הישראלית בשטחים". במהלך העצרת קראו המארגנים איגרת ברכה מהנשיא הפלסטיני אבו מאזן שבה התחייב לשלום על בסיס פתרון שתי המדינות: "חובתנו כלפי הדורות הבאים לשים קץ לסכסוך. אתם ואנחנו יחד נעשה את שלום האמיצים".

   

  העצרת שאליה הגיעו אלפים רבים נפתחה בדברים מוקלטים של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין מהעצרת שבסופה נרצח. הקהל קרא: "כמה עוד, עד מתי - 50 יותר מדי", "שתי מדינות – אפילו לא אחת פחות", "הימין המשתולל – סכנה לישראל" ו"ההסתה מתחילה במסדרונות הממשלה". רחובות רבים נחסמו באזור הכיכר והמשטרה, המאבטחת את המפגינים, הודיעה מראש כי אין אישור להפגנה שתכננו פעילי ימין.

   

  הפגנת השמאל בכיכר רבין בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הפגנת השמאל בכיכר רבין בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)
   

  הפגנה בכיכר רבין: "שתי מדינות, תקווה אחת" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הפגנה בכיכר רבין: "שתי מדינות, תקווה אחת"(צילום: מוטי קמחי)

   

  אבו מאזן כתב במסר למפגינים, שהוקרא לקהל: "אין קול חזק יותר מאשר קול של שלום צודק וכולל, כמו שאין קול חזק יותר מזה של זכותם של עמים להגדרה עצמית וחירותו מעול הכיבוש. הגיע הזמן לחיות, אתם ואנחנו, בשלום, בהרמוניה, ביטחון וביציבות. הדרך היחידה לסיים את הסכסוך ואת המאבק נגד טרור באזור ובעולם כולו היא בפתרון של שתי מדינות בגבולות יוני 1967, פלסטין לצד של ישראל. קיבלנו את החלטות האו"ם, הכרנו בישראל והסכמנו לפתרון שתי מדינות. גם העולם הכיר במדינת פלסטין. הגיעה העת שמדינת ישראל תכיר במדינה שלנו ותסיים את הכיבוש. ההזדמנות עדיין קיימת ולא ניתן להחמיץ אותה כאשר אנחנו עדיין מושיטים את ידינו לשלום בין אמיצים. חובתנו כלפי הדורות הבאים דורשת ממנו לשים קץ לסכסוך. אתם ואנחנו יחד נעשה את שלום האמיצים".

   

  ההפגנה אורגנה על ידי תנועת שלום עכשיו, ולה שותפים מפלגת העבודה ומרצ, והארגונים יוזמת ז'נבה, הקרן החדשה לישראל, "עומדים ביחד", "זזים", "חזקים את השמאל ברשת" עוד. לצד ראשי מפלגות, ארגוני השמאל ואנשי רוח, הופיעו להקת הבלקן ביט בוקס, הזמרות אחינועם ניני, עלמה זהר ולהקת לוס כפרוס. עלמה זהר קראה למחנה השמאל "לחשב מסלול מחדש", ואמרה כי "כשאתה לא פוחד ממירי רגב, אתה לא פוחד מכלום".

   

  יושב ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג - שהתקבל גם בקריאות בוז - דיבר על החמצת הזדמנות היסטורית לשלום: "לפני לא הרבה חודשים ישראל עמדה בפתחה של הזדמנות היסטורית. ניתן היה להתחיל במשא ומתן אזורי חסר תקדים שהיה מחזק את ביטחונה של ישראל, שהיה מוציא אותנו מהבידוד, שהיה מייצר קואליציה אזורית חסרת תקדים והיה מוביל אותנו לשלום. ומדוע הוחמצה ההזדמנות הזו? כי המנהיגות שיש היום לישראל מונעת בראש ובראשונה מפחד. פחד משינוי, פחד מתעוזה. פחד מיוזמה ופחד מתקווה".

   

  הרצוג פירט בנאומו את חזונו להקמת גוש פוליטי גדול: "עלינו לשים את האגו בצד ולהתחבר כולנו לגוש פוליטי אחד גדול. גוש פוליטי שיכלול מפלגות, אישים ותנועות שרוצות לשנות. גוש פוליטי אחד גדול שלא רוצה מדינה דו-לאומית, גוש פוליטי אחד גדול שלא רוצה חצי דמוקרטיה. גוש פוליטי אחד גדול שרוצה מדינה ציונית, יהודית, דמוקרטית, שנותנת שוויון מלא למיעוטים ופתוחה למגוון דעות. הגוש הזה צריך להכיל רבים וטובים. מציפי לבני שותפתי למחנה הציוני, דרך משה כחלון, ויאיר לפיד, ואנשים נוספים. כן ביחד, רק ביחד. ביחד עם מפלגת העבודה. כי רק כך נוכל לנצח ורק כך נוכל להגיע לשלטון. אני מתחייב כאן, היום, בפניכם, שאם לצורך הקמת הגוש הפוליטי להחלפת השלטון, יהיה צורך לקיים פריימריז פתוחים ודמוקרטיים - הרי שכך יהיה".

  דגל ישראל על עיריית תל אביב בעת ההפגנה (צילום: AP) (צילום: AP)
  דגל ישראל על עיריית תל אביב בעת ההפגנה(צילום: AP)
   

  רבבות מפגינים בכיכר רבין במבט מלמעלה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  רבבות מפגינים בכיכר רבין במבט מלמעלה (צילום: מוטי קמחי)

   

  יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון אמרה כי "50 שנה שאנחנו שולחים את ילדינו לפטרל בסמטאות ערים שלא רוצות בהם. 50 שנה שחיילים ישראלים מחלקים היתרי עבודה והיתרי סחר והיתרי תנועה. 50 שנה של מעצרים מנהליים. 50 שנה יותר מדי. הכיבוש חונק אותנו, כי המחיר הכבד ביותר שהוא גובה מאיתנו הוא מחיר הדמים, השכול, הריקבון המוסרי, וההשחתה שלנו כחברה דמוקרטית".

   

  היא תקפה את ראש הממשלה: "נתניהו משקר כשהוא מספר לנו כבר עשור שהוא יכול 'לנהל את הסכסוך', כי 'אין ברירה אחרת', ו'אין מנוס' ו'אין פרטנר'. הוא מתקרבן, מגלה אפס תעוזה או יוזמה מדינית, ובורח מאחריות ולקיחת סיכונים. את השקר הזה חייבים לחסל - כי הוא נועד רק בשביל ההישרדות הפוליטית שלו. גלאון הוסיפה כי "על אף השקרים של נתניהו - הציבור בישראל תומך בפשרה, בסיום הכיבוש, ואומר כן לפתרון שתי המדינות. אנחנו מאמינים שלישראלים ולפלסטינים יש תקווה, ואנחנו ננצח".  

   

  "קריאה ברורה לסיום הכיבוש, לשוויון, לדמוקרטיה"

  יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה אמר לקהל "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים" ונענה בקריאות דומות: "בחרתי להיות כאן היום, כי אני מאמין שאנחנו חייבים למצוא את הדרך להיאבק יחד. דווקא עכשיו, מול ההקצנה ההולכת וגוברת של ממשלת הימין, מול ממשלה שמשתמשת במיעוט כשק חבטות, ממשלה שפעם אחר פעם מסיתה, מדירה ואף מתירה את דמם של אזרחיה הערביים. דווקא עכשיו, מול יוזמות הסיפוח, והחקיקה הגזענית והאנטי דמוקרטית, מול סתימת הפיות, הפופוליזם, מול השיסוי וההסתה, מול הפגיעה המכוונת בציבור הערבי. עלינו להקים מחנה ציבורי דמוקרטי סביב עקרונות בסיס משותפים בקריאה ברורה לסיום הכיבוש, לשוויון, לדמוקרטיה ולצדק חברתי לכלל אזרחי המדינה".

   

  מנכ"ל שלום עכשיו, אבי בוסקילה, אמר בנאומו בכיכר: "לפני חמישים שנה הפכנו ממדינה דמוקרטית לעם היהודי למדינה אלימה ששולטת בכוח על עם אחר. חמישים שנה שבהן מפעל ההתנחלויות מסכן את עתידנו ומוריד שאולה את החזון הציוני. אנחנו כבר שנים מאפשרים למנהיגות חלולה, חסרת אחריות ומעצורים לדרדר אותנו אל התהום. כבר שנים אנחנו נותנים לקנאות לחבל ביסודות הדמוקרטיים שלנו. שנים שהפקרנו את עמדת השמירה ונתנו לבריונות ולבורות לבזוז בגרגרנות את הנכסים הציוניים-ליברליים שלנו. והיום אנחנו שמים לזה סוף. היום החגיגה הזו נגמרת. היום אנחנו, אזרחי מדינת ישראל הדמוקרטית קמים מהשוחות כדי להגן על הבית שלנו. אנו מכריזים בזאת על המערכה להבטחת עתידנו במדינה יהודית ודמוקרטית".

   

  נשיאת הקרן החדשה לישראל, טליה ששון, אמרה כי "הימין מבקש להציג אותנו כמחנה מפורר חסר כוח, בוגדים שאם הם בעד שוויון - אז הם אוהבי ערבים. ומי שאוהב ערבים, שונא לשיטתם יהודים. הציבור שהגיע לכאן הערב נותן תשובה ברורה לימין. אנחנו צאצאי דור המייסדים של המדינה. שירתנו את המדינה הזאת בכל דרך - בצבא, במקומות העבודה, סבינו הורינו ואנחנו בנינו את מוסדות המדינה - וכל אחד מכם - והלבנה הקטנה שהוא הוסיף. אנחנו לא נוותר על המדינה שלנו ועל חזונה. היא שייכת לנו. כי ישראל זה אנחנו". היא הזכירה כי "ראש הממשלה רבין נרצח בשיאו של מסע הסתה נגדו של הימין. יגאל עמיר רצח את האיש, הימין עשה מאז דה לגיטימציה לרעיון השלום".

   

  "באנו לכאן כי אנחנו מאמינים שהשלום ניתן להשגה. כמו שהציגה יוזמת ז'נבה, הסכם שלום שמטפל בכל סוגיות הליבה ושני צדדים לו - פלסטינים שוחרי פלסטין וישראלים אוהבי המדינה", אמרה ששון.

  הפגנת השמאל בכיכר רבין בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הפגנת השמאל בכיכר רבין בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
   

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)
   

   

  נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס אמש בנאום שנשא בפני חיילי מארינס המוצבים בסיציליה שבאיטליה לאפשרות של קידום תהליך שלום במזרח התיכון: "בנימין נתניהו הבטיח לי שהוא מוכן להגיע לשלום. הוא חבר שלי והוא מתכוון לזה. ביקרתי בבית לחם, עיר יקרה כל כך לרבים, ונפגשתי עם המנהיג הפלסטיני אבו מאזן. הוא הבטיח לי שברצונו להגיע לשלום עם ישראל".

   

  הנשיא טראמפ על הסיכוי לשלום במזה"ת    (צילום: רויטרס)

  הנשיא טראמפ על הסיכוי לשלום במזה"ת    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  על רקע הפגנת השמאל, התבטאו אתמול המועמדים לראשות המחנה הציוני בנוגע לכניסה אפשרית לממשלת אחדות. ח"כ עמיר פרץ אמר באירוע שבתרבות: "כדאי מאד שנתניהו יפסיק עם המשחקים המבישים שלו. שום ממשלת אחדות או כניסה לממשלת הימין בראשות נתניהו לא עומדות על הפרק. בעוד חודש וחצי כשאבחר לראשות העבודה, כללי המשחק ישתנו. מול נתניהו אופוזיציה לוחמת שתביא לסוף שלטונו".

   

  יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, אמר כי "אין משא ומתן ואין תהליך מדיני. אם יהיה תהליך ואם יהיה רציני, תשאלו אותי על אפשרות לתמיכה במהלך מהאופוזיציה ולא מהממשלה".

   

  השר לשעבר אבי גבאי המתמודד על ראשות העבודה אמר: "אני מזכיר למי ששכח, שאיבדנו 12 מנדטים בעקבות הניסיונות האלה להיכנס לממשלה. זה פוגע במפלגה ובשאיפתה לחזור לשלטון. המפלגה איבדה את זהותה ולכן הבוחרים עזבו אותה. זאת הדרך של נתניהו לקבור פוליטית את מפלגת העבודה ואפשר לתמוך מבחוץ בכל מהלך שמקדם שלום".


  פורסם לראשונה 27/05/2017 17:31

   

  בהכנת הכתבה השתתפה מורן אזולאי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  המשתתפים בהפגנת השמאל בכיכר רבין
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים