שתף קטע נבחר

יש ים בירושלים: האקווריום החדש בבירה

ירושלים וים אף פעם לא הלכו יחד, אבל עכשיו זה משתנה: האקווריום הראשון בארץ ייפתח בגן החיות התנ"כי בעיר. ראש העירייה ניר ברקת, אולי כהכנה לקפיצתו למים העמוקים של הפוליטיקה הארצית, כבר צלל ושחרר לתוכו את ראשוני הדגים. וגם: איזה יצור ימי יפתיע יזכה לכבוד מיוחד?

אם אין ים בירושלים - נביא את הים לירושלים. האקווריום הראשון בישראל ייפתח בקרוב בגן החיות התנ"כי בבירה ויכלול כרישים, צבי ים ואלפי דגים ויצורים ימיים. האקווריום החדש בנוי מ-33 מכלים שמחולקים לפי שלושת הימים של ישראל: הים התיכון, ים סוף וים המלח, והוא הוקם בהתאם להמלצות התוכנית הלאומית לשמירת המגוון הביולוגי בישראל שאישרה הממשלה.  

 (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

ארבע שנים ארכה הקמתו של האקווריום המרהיב שיכלול סוסוני ים, דגי ים סוף צבעוניים, ברקודות, צלופחים, מדוזות ואפילו כרישים. הם יגיעו מכ-20 מדינות, בהן קניה, אינדונזיה, פורטוגל והולנד. האקווריום הוקם בהשקעה של 100 מיליון שקלים, מחציתם תרומת קרן משפחת גוטסמן מניו יורק.  

 

את המים המלוחים לאקווריום ייצרו בגן החיות בעזרת עשרות אלפי טונות של מלח, בהתאם לרמת המליחות של הימים השונים. "ברוב האקווריומים בעולם המערכות הן סגורות ולא פתוחות אל הים", הסביר המנכ"ל דורון. "המים בים מזוהמים מכדי להכניס אותם לאקווריום עם דגים, ולכן לא משתמשים במי ים, כך שלמעשה אין שום משמעות לקרבה לחוף".

 

כשייפתח האקווריום החדש הוא ישמש גם כלי לפעילות חינוכית להעלאת המודעות לזיהום הים ולשמירה על הסביבה. בין השאר בשל כך, דווקא המדוזות יזכו למיקום בולט. "אנחנו נעשה כבוד למדוזות", הבטיח דורון. "מדוזות הן אחד היצורים הראשונים ביקום. האינסטינקט שלנו הוא להיבהל מהמדוזות בגלל הצריבה שלהן, אבל חשוב להבין שהן חלק בלתי נפרד משרשרת המזון בים התיכון והן קריטיות במערך האקולוגי בים. אנחנו רואים הרבה חיות ימיות כמו צבי ים ודיונונים שמתים כי הם חושבים ששקיות הניילון הן מדוזות ואוכלים אותן".  

 

ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, הגיע שלשום לאקווריום, צלל בו ושיחרר את הדגים הראשונים למימיו. "עכשיו יש ים בירושלים", אמר ברקת. "הפארק התת-ימי הענק שהקמנו ושייפתח בקרוב יהיה אטרקציה חווייתית מיוחדת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
יש ים בירושלים!
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים