שתף קטע נבחר

ללא רעשי רקע: לגדל ילדות שמאמינות בעצמן

למרות שהתקדמנו קצת, אנחנו עדיין רחוקים משוויון בין המינים. השינוי תלוי גם בכם וצריך להתחיל בבית. איך לגרום לילדות להצליח בחיים ולדרוש את מה שמגיע להן, למרות כל הקשיים בדרך?

אמנם שומעים יותר ויותר על פמיניזם ויש יותר הזדמנויות לנשים בצה"ל ובשוק התעסוקה, אבל עדיין מעמדן של הנשים בישראל נחות מזה של הגברים. נשים משתכרות בממוצע פחות מגברים, נשים חשופות לאלימות ולאלימות מינית הרבה יותר מגברים ובקרב רוב המשפחות אין שוויון בחלוקת הנטל בין גברים לנשים במטלות הבית וגידול הילדים, גם אם הנשים הן קרייריסטיות.

 

איך נגדל ילדה שתאמין שיש לה מה להציע בשוק התעסוקה? איך נגרום לילדה שלנו להפוך לאישה עצמאית שאינה תלויה כלכלית בבן זוגה? איך מכוונים ילדה שתבחר בן זוג שהוא חבר לחיים שנכון עבורה? שתשים דגש על התפתחות אישית ולא על טיפוח חיצוני סיזיפי אינסופי?

 

היחסים בין אבא ואמא

ילדה מסתכלת מגיל צעיר איך אבא שלה מתנהג לאמה ומתוך כך לומדת ומפנימה איזה יחס מגיע לה לקבל כאישה. אבא שמכבד את אמא, מגלה כלפיה חום ושותף מלא במטלות הבית וגידול הילדים, מהווה מודל חיובי לילדה, שתצמח להיות אישה שתאמין שזה מה שמגיע לה לקבל בזוגיות.

אתם המודל של הילדה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אתם המודל של הילדה(צילום: shutterstock)
 

היחס לאחים ולאחיות

על אותו משקל, וודאו שאתם מחלקים את אותה כמות אחריות ומשימות בבית בין בניכם ובנותיכם. שימו לב שאתם לא מפקידים בידי הבנות יותר משימות רק מתוקף כך שהן בנות. כמו כן, ודאו שאתם מעניקים להם משאבים שווים - אותם דמי כיס, אותה כמות חוגים, אותן הזדמנויות לחוגים המועדפים על כל אחד ואחת מהם.

 

מה אתם בוחרים לחזק אצלה?

אתם מחמיאים לילדתכם האהובה. השאלה היא על מה אתם שמים את הדגש - האם על כך שהיא יפה, רגישה ועוזרת? אם כן, אתם עושים לה סוציאליזציה לתפקידה המסורתי של האישה, ולכן היא תאמין שעל כך היא נמדדת ובאפיקים הללו היא תשקיע את מרב המאמצים שלה. השתדלו לחזק את ילדתכם על כישורים מגוונים, ובפרט על הצלחות בתחומים שנחשבים יותר "גבריים", כי ילדות קולטות מהסביבה שבנות אמורות להיות פחות טובות במתמטיקה, בפיזיקה ובכדורגל. חשוב שהילדות יקבלו מכם ההורים מסר המאמין ביכולותיה בתחומים אלו.

 

הקניית מיומנויות "גבריות"

למדו את הילדה בדיוק כמו הילד לשחק כדורגל, לקדוח, להבריג ולהחליף גלגל. כל אלו מיומנויות חיים שכל בן ובת זקוקים להם במידה שווה.

 

קראו עוד:

- הנערות שלא משאירות אף ילדה ללא שמלה

- מתי לתת דמי כיס ומה הסכום המתאים

- הסיבה שהילד ממשיך להתווכח אתכם

 

למדו את בתכם לעמוד על זכויותיה

אם בתכם רוצה לשחק כדורגל אבל אין בנות נוספות שרוצות בזה, והבנים מדירים אותה - עמדו לצדה וסייעו לה להילחם בכך. זהו חינוך מגיל צעיר לשוויון הזדמנויות, כך יש סיכוי שבבוא היום אם תתוגמל פחות מעמיתיה הגברים לעבודה רק על רקע מינה, היא תזהה בכך אי צדק ותילחם על המגיע לה.

 

הימנעו מסטיגמות

אם בתכם תזזיתית, קופצנית או ספורטיבית ואולי גם במקרה לא אוהבת חצאיות ושמלות, אל תתייגו אותה כ"טום בוי". האם ספורטיביות עומדת בניגוד לנשיות? מי אמר שכל הנשים אמורות לאהוב ללבוש שמלות? חשבו כמה המסר הזה מגביל ומחנך את הבנות להתיישר חזרה לתלם, שמשמעו להגביל אותן בבחירותיהן רק בגלל ציפיות חברתיות. אל תצרו את צעדיה, יהיו מספיק שיעשו את זה במהלך הדרך, אבל לכם ההורים יש משקל רב בעיצוב עתידה כאדם חופשי ומאושר.

 

לא רק אמא

בישראל במיוחד, אימהות היא תפקיד המועלה על נס, ואכן להיות אם זה תפקיד חשוב ומשמעותי מעין כמוהו. עם זאת, לא לכל אחת מתאים להיות אם, ולא כל אם שואבת את מרב הנאתה או את כל הנאתה מתפקידה האימהי. היות שהסביבה לא תמיד נותנת לאימהות לגיטימציה לבטא הנאה מאפיקים אחרים של חייהן, בנות מפנימות שעליהן לשאוף להיות בראש ובראשונה אימהות. הדגישי בפני בתכם הנאות נוספות בחיים, אם בדברים ואם במעשים, כך שתדע שלהיות אישה לא שקול רק ללהיות אם.

 

סייעו לבנותיכם לגבש מיניות בריאה

בנות כמו בנים מתחילות לחקור את מיניותן ואת גופן בגיל צעיר. הן בודקות מה יש להן ומה יש לאחיהם ולהוריהן. הן נוגעות בעצמן ובשלב מסוים מתחילות להפיק מכך הנאה. אוננות היא חלק בריא וחשוב בהתפתחותן המינית התקינה של הילדות. אל תמנעו את זה מהן ואל תביישו אותן. למדו אותן שזו פעולה פרטית שלא עושים בפרהסיה, אבל היא נעימה, מותרת ואף רצויה.


הכותבת היא עובדת סוציאלית קלינית (.M.S.W), מטפלת בילדים ובני נוער

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
למדו אותה מגיל צעיר לעמוד על זכויותיה
צילום: shutterstock
מומלצים