שתף קטע נבחר

תשכחו מכל מה שידעתם על טקס שינה

אם אתם משכיבים את הילד לישון כל ערב בשעה קבועה אחרי ארוחה ומקלחת ולא מבינים למה הוא לא נרדם, כדאי לשנות אסטרטגיה. נסו לחשוב על היום שעבר עליו ולהתאים את ה"טקס" לצרכים שלו

כל הורה טרי נתקל בשלב כלשהו בהמלצה על טקס שינה להרדמת התינוק, במטרה לשפר את ההרדמה ואת השינה שלו. טקס שינה מוגדר כרצף של פעולות המבוצעות בשעה קבועה בכל ערב לפני שינה ובאותו הסדר, לדוגמה: ארוחת ערב, אמבטיה ואחריה עיסוי, בקבוק או הנקה, סיפור או שיר, חיבוק, נשיקת לילה טוב ולמיטה בשעות קבועות.

 

נסו רגע להיכנס ל"נעליים" של התינוק שלכם. איך הייתם מרגישים אם כל ערב הייתם אוכלים באותה שעה, עושים אמבטיה באותה שעה ונכנסים למיטה באותה שעה, ללא קשר למה עבר עליכם באותו היום ואם אתם עייפים או לא, רק כי ככה נקבע. הייתם מצליחים לאכול אם אתם לא רעבים? הייתם מצליחים להירדם אם אתם לא באמת עייפים? לא, וכך גם התינוק שלכם.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

הצרכים של התינוק שלכם וגם שלכם משתנים מערב לערב ולא כל יום תואם ליום של אתמול או למה שיהיה מחר. בניגוד לאדם מבוגר לתינוק אין שעון. הוא לא באמת יודע מה השעה. הוא מודע לתחושות הגוף שלו וצריך להתחשב בהן. אם לא נתערב אז לא נהרוס את המנגנונים הטבעיים של הגוף שלו.

מקלחת ולישון, כן? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מקלחת ולישון, כן?(צילום: shutterstock)
 

גמישות החיים

כאשר עושים טקס שינה קבוע המורכב מסדר פעולות שחוזר על עצמו כל ערב ובאותן השעות מתבצע אצל התינוק קיבעון והרגל, התינוק לא תמיד אוכל כי הוא רעב או נכנס לישון כי הוא עייף, אלא כי זה מה שנקבע עבורו אבל זה לא תואם את מה שהגוף שלו מאותת לו באותו הרגע. בסיטואציה כזו הצרכים שלו לא מסופקים בזמן שהוא צריך אותם, הוא מאבד את תחושת הביטחון לגבי הגוף שלו וזה עלול לגרור הרדמות ארוכות ושינה לא איכותית, שזו המטרה של טקס השינה כפי שהוא נעשה היום.

 

בנוסף, מכיוון שזה הופך להרגל, אז בכל מצב של יציאה משגרה, כמו חופשה או טיול, התינוק יכול להרגיש כאילו שלפו לו את הקרקע ויכולות להיווצר לו רגרסיות. כך הוא לא באמת לומד על גמישות החיים. אם התינוק רגיל למקלחת שלו ולהירדם רק במיטה שלו בשעה שש וחצי בערב, מה קורה כשפתאום אנחנו בבית מלון ומנסים להרדימו בשעה שמונה? מה אז יהיה עם הטקס שינה שנצמדנו אליו כל כך?

 

קראו עוד:

- אל תשאלו את הילד אם הוא רוצה להתקלח

- האבא שמצא את הדרך המהירה ביותר להרדים תינוקת

- מחקר: בנות מדברות יותר מבנים - כבר מגיל שנה

 

אז מה כן?

אל תוותרו לגמרי על טקס שינה, אלא להיפך, אבל לא להתייחס רק למה עושים ומה סדר הפעולות אלא גם לאיך. כלומר המטרה של טקס השינה צריכה להיות שינוי האווירה בבית לאווירה המותאמת לשינה אבל לא לפי סדר פעולות מסוים, אלא לפי הקשבה לצרכים של התינוק, התאמה לשפת הגוף והסימנים שלו. בנוסף יש להתחשב במהלך היום ובעצם לקשר בין התחושות של התינוק בגוף לבין מה שצריך לעשות באותו הרגע. בכל הזמן הזה של שינוי אווירת השינה מומלץ להקפיד על תקשורת והכנה לקראת מה שהולך לבוא.

 

לדוגמה: תינוק שהיה לו יום מלא בפעילות והוא עדיין מרוגש ומלא אנרגיות, כשמגיעים הביתה ולפי "חוקי הטקס" ישר יושבים לארוחת ערב, אחריה אמבטיה ובשעה 18:00 מניחים במיטה לשינת לילה. רוב הסיכויים שייקח לו המון זמן להירדם כי הוא לא קיבל מענה לצורך שלו.

 

במקרה הזה היה צריך להתייחס ליום המלא שהיה לו, לשפת הגוף שלו, שכנראה מראה שיש לו עוד המון אנרגיות, ובמקום להכנס לטקס השינה, עדיף היה לתת לו את הזמן לשחרר את האנרגיות במשחק אחרי ארוחת ערב או הוספת סיפור לפני שינה, גם אם המשמעות היא שהוא יילך לישון בשעה 19:00.

 

לסיכום בשביל לעודד הרדמה קלה ושינה איכותית וטובה יותר, צריך להסתכל על התינוק שלכם, להבין את הסימנים שלו לכל צורך ולפי זה להתאים את "טקס השינה" לפי מה שנכון עבורו.

הכותבת היא בעלים ומייסדת של Small Talk - המרכז להנחיית הורים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ערני למרות שצריך ללכת לישון
צילום: shutterstock
מומלצים