שתף קטע נבחר

דואר ישראל: רק 2,400 חבילות מחו"ל לא מגיעות ליעדן בשנה

על פי טענת מנכ"ל חברת הדואר, דניאל גולדשטיין, "רק 2,400 מתוך 53 מיליון חבילות מחו"ל שעוברות במשך שנה בדואר ישראל לא מגיעות ליעדן". הנתון המפתיע הזה נמסר ע"י גולדשטיין לוועדת הכלכלה הבוקר במסגרת דיון דחוף על תפקוד החברה במסירת דואר בינלאומי

רק 2,400 מתוך 53 מיליון חבילות מחו"ל שעוברות במשך שנה בדואר ישראל לא מגיעות ליעדן, כך מסר הבוקר (ב') מנכ"ל חברת הדואר, דניאל גולדשטיין, לוועדת הכלכלה במסגרת דיון דחוף שיזמו חברי הוועדה על תפקוד השירות במסירת דואר בינלאומי. הוא ציין כי לטובת מזמיני החבילות שלא קיבלו אותן הקים הדואר מנגנון ידידותי לאיתור מהיר של המשלוח ואם הוא אבד בדרך, הצרכן מקבל במהרה את אישור אי המסירה כדי להתחשבן עם חברת הסחר הבינלאומית המבצעת את המשלוח.

 

עוד בערוץ הכלכלה 

 

יוזמי הדיון, הח"כים רועי פולקמן (כולנו) ויעקב אשר (יהדות התורה), טענו כי בדואר מתקבלות כל שנה מאות תלונות של צרכנים בעיקר בגלל אובדן חבילות שהוזמנו מחו"ל, ומהתלונות עולה גם "דפוס חוזר של שירות לקוי וטיפול לא ראוי בתקלות מסוג זה, בין השאר באי קיומו של הליך זיהוי בקבלת הדואר". לדבריהם, במצב הנוכחי "צרכן המזמין מוצר מעסק בחו'ל ולא מקבל אותו נותר מול שוקת שבורה ללא כלים לביטול העסקה או לקבלת פיצוי מהדואר בגלל שהחוק איננו מתייחס למקרים אלה".

חבילות של דואר ישראל הממתינות לשילוח (צילום: משרד מבקר המדינה) (צילום: משרד מבקר המדינה)
חבילות של דואר ישראל הממתינות לשילוח(צילום: משרד מבקר המדינה)
 

הם דרשו להרחיב את אחריות חברת הדואר לשירותים שהיא מעניקה באופן שאחריות זו תכלול גם פיצוי על דברי דואר שנשלחו מחו'ל ולא הגיעו, להבדיל מאובדן דואר שנשלח בישראל. גולדשטיין מזער את ממדי הבעיה והפריך כאמור את טענת הניכור של החברה לצרכנים שנפגעו. הוא ציין כי הגבירו את הקצב של שירות החבילות מחו"ל כתוצאה מהתפתחות שירותי הסחר באינטרנט, אבל טען כי הדואר שיפר את שירותיו בהתאם, לממדים ואיכות מהפכניים המבוצעים ממרכז חדיש שהוקם במודיעין.

 

עוד ציין גולדשטיין כי בפועל יכול כל נמען לעקוב אחר מסע החבילה דרך אפליקציה מיוחדת בטלפון הנייד.

 

100 מיליון חבילות בשנת 2020

גולדשטיין צופה הכפלה של מספר המשלוחים שיזמינו הישראלים מחו"ל לכ-100 מיליון חבילות בשנת 2020, ומציין כי בעשור האחרון גדל נפח החבילות ב-40%. לדבריו, החברה מתמידה במאמציה להשתפר, והיום נמסרות החבילות לתעודתן תוך ארבעה ימים מהגעתן ארצה. הוא ציטט בהקשר זה את הודעת חברת אמזון שחותרת לצמצם לשישה ימים את תקופת המשלוח מרגע ההזמנה באינטרנט עד למסירתו בבית המזמין. "שיעור התלונות שולי יחסית להיקף התנועה", אמר.

 

באשר לבטיחות ציין גולדשטיין כי כל פריט שמגיע מחו"ל עובר שיקוף במרכז מודיעין. השיקוף נעשה גם לעיני המכס שיכול לאתר דרכו אם החבילה מכילה מוצרים החייבים במכס. בהקשר זה תקף היו"ר ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) את הנהלת המכס שהוזמנה לדיון ולא שלחה נציג. המנכ"ל הגיב על הדרישה להרחיב את השירות גם לפיצוי הצרכן על דואר שאבד ואמר שבדרך כלל האחריות למקרה של אובדן בדרך היא של החברה השולחת.

 

בסיכום הדיון התבקשה הנהלת הדואר להעביר לוועדה עד סוף השבוע הבא דו"ח מעודכן על סנכרון הליכי הטיפול בחבילות ומועדיו ולפרסם באתר האינטרנט תוך שלושה חודשים מידע נגיש וידידותי שיסייע לצרכן שנפגע לקבל פיצוי על אובדן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים