שתף קטע נבחר

ערים מתרחבות: השכונות החדשות של ישראל

שכונת הרקפות תחליף את מחנה צריפין ותגדיל את שטחה של ראשל"צ מכיוון דרום-מזרח, שכונת רמלה מערב תשא את מרבית הבנייה במסגרת הסכם הגג לעיר, רמת הדר החדשה צפויה להזרים משפחות צעירות לגבעת שמואל, ושכונת משכנות האמנים אשר נבנית במקום בסיס כורדאני הוותיק צפויה לספק את מרבית הדרישה לתכנית מחיר למשתכן בקריית מוצקין. אלו השכונות החדשות שישנו את פניהן של הערים. סקירה

מבול הסכמי הגג אשר נחתמים בחודשים האחרונים מוביל להתרחבות מהירה של הערים השונות, אשר בוחרות להרחיב את שטחן באמצעות שכונות חדשות. לא פעם אותן שכונות יוצרות צביון עצמאי שאינו קשור בהכרח לזה של הערים הוותיקות אליהן הן נוספות. מהם המאפיינים הבולטים של השכונות אשר נמצאות בימים אלו בשלבים ראשונים של בנייה, וכיצד הן ישפיעו על הערים אליהן הן מצטרפות?

 

כתבות נוספות בנושא הסכמי הגג בערוץ הנדל"ן :

אלפי תושבים חדשים: כך תראה הרצליה לאחר השלמת הסכם הגג

הסכם גג באופקים: 14 אלף דירות חדשות

 

יקנעם עילית: שער הגיא

שכונת שער הגיא החדשה ממוקמת בקצה הדרום-מערבי של יוקנעם, בסמוך לכביש 6. עד כה אוכלסו כמחצית מ-1,400 יחידות הדיור שמתוכננות בשכונה. בשער הגיא נבנתה קרית חינוך גדולה שבה ניתן יהיה ללמוד מגילאי גן ועד לכיתה י"ג. דירות 4 חדרים חדשות נמכרות בכ-1.4 מיליון שקל בממוצע ודירות 5 חדרים בכ-1.6 מיליון שקל בממוצע. מחירם של בתים צמודי קרקע החל מ-2.4 מיליון שקל.

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

יקנעם נחשבת כיום לאחת ממרכזי ההיי-טק הבולטים בארץ עם כ-100 חברות העוסקות במחקר ופיתוח, ובשני העשורים האחרונים היקף האוכלוסייה בה זינק פי 2.2. כחלק מתוכניות עתידיות להרחבת יוקנעם, לאחרונה הגישה העירייה בקשה להגדלת שטחה המוניציפאלי על חשבון המועצה האזורית מגידו.

 

בשכונה מוקם בימים אלו, בפרויקט של קבוצת לוינשטין, 52 צמודי קרקע שצפויים להתאכלס בתוך שנתיים וחצי. צמודי הקרקע הנבנים אל מול נוף חורש ואדי מוחרכה, ממוקם בנקודה הגבוהה ביותר בשכונת שער הגיא וכולל בתים בני 5 ו-6 חדרים כשבחלקם גם עליית גג.

 

גם חברת פרץ בוני הנגב בונה בשכונה, וקיבלה לאחרונה היתר בנייה לפרויקט לב אלונים. הפרויקט כולל 96 יח"ד ב-3 בניינים בני 7-6 קומות. תמהיל הדירות יכלול דירות 5-4-3 חדרים, דופלקסים הכוללים מרפסות של עד 100 מ"ר המשקיפות לנוף ודירות גן.

 

לדברי סמנכ"ל השיווק בפרץ בוני הנגב אלי ביתן, "מדובר בשכונה החדשה הממוקמת דקות ספורות מכביש 6 וקילומטרים ספורים מפארק ההיי-טק של יקנעם. השכונה מרכזת ביקושים הן של זוגות צעירים והן של משפרי דיור".

 

קריית מוצקין: משכנות האמנים (כורדני)

שכונת משכנות האמנים ממוקמת בצפון קריית מוצקין, סמוך לקריון, ונבנית במקום בו היה קיים מחנה כורדני של צה"ל עד שנת 2012. בשכונה ייבנו כ-3,500 יח"ד, חלקן שווקו במסגרת מחיר למשתכן, בבנייה רוויה בגובה של 26-6 קומות. במרכז השכונה מתוכנן פארק שכונתי גדול.

 

(הדמיה) ()
(הדמיה)

האוכלוסייה בשכונה מורכבת בעיקר ממשפחות צעירות מהקריות ויישובים נוספים במרחב חיפה. דירות 4 חדרים בשכונה נמכרות בכ-1.35 מיליון שקל בממוצע.

 

אור עקיבא: אור ים

רובע המגורים החדש שיוקם בדרום אור עקיבא על כ-1,000 דונם מאדמות קרן רוטשילד צפוי לכלול 3,480 יח"ד בבנייה מרקמית, מגדלי מגורים וצמודי קרקע. אור ים מקושרת היטב לכביש 4 וכביש החוף והיא מצויה במרחק של 5 דקות נסיעה מפארק העסקים קיסריה, בו מרוכזות כ-100 חברות היי-טק. בתחומי הרובע תיפרס מערכת שבילי אופניים שתספק נגישות למוסדות הציבור ולפארק לינארי שיפותח לאורך השכונה. אוכלוסיית היעד ברובע צפויה להתבסס בעיקר על זוגות צעירים מצפון גוש דן ואזור חיפה, וכן על משפרי דיור מאור עקיבא והסביבה.

 

חריש: שכונת הפרחים (המגף)

שכונת הפרחים נבנית במרכז חריש, בצמוד למע"ר (מרכז עסקים ראשי) העתידי של העיר ולדרכים עירוניות ראשיות. בשכונה ייבנו כ-3,000 דירות בבנייה רוויה, לצד מוסדות חינוך, שירותי ציבור, כ-8,000 מ"ר שטחי מסחר, 2,200 מ"ר שטחי תעסוקה ו-95 דונם של ריאות ירוקות, אשר יהפכו אותה לסביבת מגורים פעילה ומעודדת הליכה רגלית.

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

מחירי דירות ממוצעים בשכונה: 1.05 מיליון שקל לדירות 4 חדרים ו-1.25 מיליון שקל ל-5 חדרים. חריש מתפתחת בקצב מרשים וערוכה לקלוט בכל שנה היקף חסר תקדים של כ-10 אלף תושבים, אם כי בשנת 2016 חלה דווקא ירידה של 38% בהתחלות הבניה ביחס לשנה שקדמה לה. על פי מפקד שערכה המועצה המקומית בקרב רוכשי הדירות, נמצא כי רוב האוכלוסייה החדשה בחריש מורכבת ממשפחות צעירות - כ-78% מכלל רוכשי הדירות. כמחציתם מגיעים מאזור המרכז, אך העיר מושכת תושבים מכל רחבי הארץ.

 

כפר יונה: שכונת שרונה

שרונה ממוקמת בחלקה הדרום-מזרחי של כפר יונה, בסמוך למושב ינוב. השכונה צמודת דופן לכביש 57 ולכביש עוקף 562 שייסלל בקרוב. השכונה מהווה את ספינת הדגל בפיתוחה של העיר בשנים הקרובות, ואכלוס ראשון צפוי בשנת 2018. שטחה של השכונה עומד על כ-545 דונם ויוקמו בה 2,066 יחידות דיור בבניה צמודת קרקע ובניה רוויה בת 6-10 קומות.

 

 (צילום: רמי סיני) (צילום: רמי סיני)
(צילום: רמי סיני)

היצע השירותים בשרונה רחב יחסית: מתוכננים בה פארק מרכזי רחב ידיים, קאנטרי-קלאב, מוסדות חינוך ומבני ציבור שונים, וכן מרכז מסחרי פתוח. בשכונה בונות מספר חברות גדולות כמו משולם לוינשטין, אפריקה ישראל ואשדר. חברת אשדר בונה בשרונה פרויקט שיכלול 318 יח"ד בשבעה מבני מגורים בני 10 קומות. תמהיל הדירות מגוון וכולל דירות 3, 4, 5 חדרים ופנטהאוזים.

 

מחירי הדירות בשכונה נוחים יחסית לאזור השרון, ועומדים על כ-1.35 מיליון שקל לדירות 3 חדרים, 1.55 מיליון שקל עבור דירות 4 חדרים וכ-1.75 מיליון שקל לדירות 5 חדרים. כפר יונה נהנית כיום מתדמית חיובית והפכה ל"עיר של משפחות" המקיימות פעילות קהילתית ענפה. דירוגה הסוציואקונומי גבוה (7) ואף מצוי במגמת עלייה. העיר נמצאת בתחילתה של תנופת פיתוח שתוסיף לה כ-4,600 יחידות דיור בארבעה מתחמים שונים, בהם שכונת שרונה. תכניות לכ-6,500 יח"ד נוספות מצויות בהכנה.

 

סמנכ"ל השיווק בקבוצת משולם לוינשטין שרון בן צבי, המקימה בשכונה את פרויקט "לוינשטין בכפר" הכולל 4 בניינים בני 7 קומות ציין כי השכונה החדשה מושכת אליה אוכלוסיה חזקה מאוד. "מאחר שהמדינה דאגה בשכונה למתן פתרונות תשתית ופיתוח מבעוד מועד, תכנון השכונה לתפארת ולכן יש גם היענות של היזמים הגדולים להגיע לבנות כאן מצד אחד ומן הצד השני היענות ושל זוגות צעירים ומשפחות משפרות דיור להתגורר כאן".

 

גבעת שמואל: רמת הדר החדשה

השכונה החדשה נבנית על קרקעות פרטיות במזרח העיר, בצמוד לרמת הדר הוותיקה שנחשבת לשכונה המבוקשת ביותר בגבעת שמואל. ברמת הדר החדשה מתוכננות כ-2,050 דירות במגדלים בני 21-10 קומות, לצד מרכז מסחרי, 70 דונם שצ"פים (שטחים ציבוריים פתוחים) ו-45 דונם המיועדים למבני ציבור.

 

שכונת רמת הדר הוותיקה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שכונת רמת הדר הוותיקה(צילום: ירון ברנר)

בתחילת שנת הלימודים הבאה צפוי להיפתח בשכונה תיכון ממלכתי חדש, הראשון בעיר. ניתן לצפות כי עם התקדמות האכלוס ופיתוח התשתיות רמת המחירים בשכונה החדשה תעלה על המחירים בשכונה הוותיקה. דירות 3 חדרים בשכונה החדשה נמכרות כיום בכ-1.85 מיליון שקל, דירת 4 חדרים נמכרת ב-2.2 מיליון שקל בממוצע, 5 חדרים בכ-2.5 מיליון ו-6 חדרים בכ-2.8 מיליון שקל.

 

לדברי מנכ"ל ובעלים של חברת א.זיתוני אבי זיתוני, המקימה בשכונה את פרויקט ECO רמת הדר החדשה הכולל 228 יחידות דיור: "מדובר באזור המתפתח של גבעת שמואל והמבוקשים שבהם. אושרה במקום תב"ע חדשה לבניית מגדלי יוקרה בני כ-20 קומות, כך שהשכונה שתקום תהיה מאופיינת באוכלוסייה ממעמד סוציו אקונומי גבוה של משפרי דיור אך גם של זוגות צעירים המחפשים לרכוש דירות 3 ו-4 חדרים".

 

בת ים: שכונת פארק הים

רובע פארק הים מייצג את אחד הפרויקטים המבטיחים ביותר לשנים הקרובות באזור גוש דן. ברובע ייבנו כ-10 אלף דירות במגדלים בני עד כ-40 קומות, מרכז תעסוקה ומתחם מלונאות, בו כבר נבנים שלושה בתי מלון שיכללו כאלף חדרים. חלק מהמתחם הינו פארק חוף ושמורת טבע.

 

 (הדמיה: THE CUBE) (הדמיה: THE CUBE)
(הדמיה: THE CUBE)

רובע העסקים יכלול כ-2.5 מיליון מ"ר וצפוי לתרום רבות לכלכלה העירונית והכנסות העירייה. תכנית פארק הים מגדילה את אינטנסיביות שימושי הקרקע בבת ים ויוצרת תמהיל מגוון. המחיר לדירת 4 חדרים ברובע נע סביב ה-2.5 מיליון שקל.

 

ראשון לציון: שכונת הרקפות

לאחרונה חלה רגיעה בהיקף התחלות הבנייה למגורים בראשון לציון, והפוקוס עבר לקידום תוכניות המגדילות את היקף שטחי התעסוקה בעיר, כשהבולטת שבהן היא תוכנית "מתחם האלף" שיכלול למעלה ממיליון מ"ר של שטחי תעסוקה. יחד עם זאת, הפיתוח למגורים נמשך, גם אם בהיקפים מצומצמים ביחס לשנים עברו.

 

 ( 3Ddesign) ( 3Ddesign)
( 3Ddesign)

השנה יוחל בבנייתה של שכונת הרקפות, שנכללת בהסכם הגג עליו חתומה עיריית ראשל"צ. השכונה ממוקמת בקצה הדרום-מזרחי של העיר, ממערב לבסיס צריפין שיפונה, ותכלול כ-1,600 דירות - כשאלף מתוכן ישווקו במסגרת מחיר למשתכן.

 

תמהיל הדירות בשכונה מגוון, ויכלול מגדלים של עד 23 קומות, בנייה רוויה של 8-6 קומות וכמה עשרות צמודי קרקע. בשכונה מתוכננים שני פארקים - במרכזה ובחלקה המזרחי. על פי בדיקת לשכת השמאים והשמאי הממשלתי, בשנה החולפת עלו מחירי הדירות בראשון לציון ב-7% ומחירה של דירת 4 חדרים עומד על 1.8 מיליון שקל בממוצע.

 

אלון גרינברג מציין כי כאשר רוכשים דירה בשכונה שנמצאת בתחילת דרכה נהנים מחד מעליית ערך עתידית במחיר הדירות, ובמקביל נחשבים לחלוצים העלולים להתמודד עם מחסור בתשתיות ושירותים בתחילת הדרך.

 

רמלה: שכונת רמלה-מערב

כחלק מהסכם הגג עליו חתמה עיריית רמלה תוקם בשנים הקרובות במערב העיר, בסמוך לגבול עם באר יעקב, שכונה חדשה שתכלול כ-3,800 דירות - כ-1,600 מתוכן במסגרת מחיר למשתכן. במתחם מתוכננים גם מבני ציבור, שטחי מסחר ותעסוקה, פארקים ומרכז תחבורה עתידי.

 

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

ממערב לשכונה יחלוף כביש 200 החדש (עוקף רמלה-לוד) שיאפשר גישה מהירה לכביש 431. חברת אלקטרה מגורים בונה בסמוך למתחם פרויקט שיכלול שלושה מגדלי מגורים בני 23 קומות. חברת פרשקובסקי תבנה בשכונה 1500 דירות ב-20 בניינים, מתוכם 500 דירות במסגרת מחיר למשתכן.

 

גרינברג מציין כי מיקומה המרכזי של רמלה, וחיבורה לכבישים 431 ו-6, לצד מחירי דיור נוחים ביחס לגוש דן, הפכו את העיר למבוקשת וגררו עימם עליית מחירים משמעותית של 12% בשנת 2016. כיום היא מאופיינת בהגירה חיובית של אוכלוסייה בחתך סוציואקונומי גבוה יחסית ושיפור מתמשך בתדמיתה. רמלה מצויה בתנופת פיתוח ועד לשנת 2040 אוכלוסייתה מתוכננת לגדול פי 4, לכ-300 אלף תושבים.

 

רחובות: רחובות elite (חצרות המושבה)

רחובות היא מ"בירות המנופים" הבולטות ביותר בארץ, עם הספק בנייה של כאלף יחידות דיור בשנה בממוצע בעשור האחרון. העיר נהנית מהימצאותם של שלושה עוגנים בולטים בשטחה - פארק המדע, מכון ויצמן ובי"ח קפלן - והפכה בשנים האחרונות למוקד אזורי המושך אוכלוסייה מגוונת ורב-גילאית.

 

(הדמיה) (הדמיה: Evolve) (הדמיה: Evolve)
(הדמיה)(הדמיה: Evolve)

השכונה החדשה נהנית ממיקום נגיש למרכז העיר, קניון רחובות ולכבישים בולטים. במסגרת פרויקט של קבוצת יצחקי ייבנו 620 יחידות דיור על פני 7 בנייני מגורים, לצדם יוקם פארק ירוק בשטח של 12.5 דונם, גני ילדים, בית ספר, מרכז מסחרי שישלב משרדים ומרפאות ופיתוח סביבתי שישרת את תושבי השכונה והסביבה. מחירי הדירות בפריסייל - החל מ-1.589 מיליון שקל לדירת 4 חדרים והחל מ-1.838 מיליון שקל לדירת חמישה חדרים.

 

אשקלון: שכונת אגמים

אגמים היא אחת מהשכונות הגדולות ביותר שייבנו בארץ בשנים הקרובות. השכונה ממוקמת בדרום אשקלון ועתידה לכלול כ-6,500 יח"ד. לאחרונה הופקדה תכנית לפארק המשתרע על שטח של 655 דונם ומהווה חלק מתוכנית הפיתוח של השכונה.

 

(הדמיה) ()
(הדמיה)
למרות עליית מחירים תלולה של 10% במחירי הדירות באשקלון בשנת 2016 (על פי נתוני השמאי הממשלתי ולשכת השמאים), המחירים בשכונה עדיין סבירים ביחס לאזור: כ-1.2 מיליון שקל עבור דירת 4 חדרים ו-1.4 מיליון שקל לדירת 5 חדרים. מרבית הרוכשים הם זוגות צעירים ממרחב אשקלון-אשדוד.

 

לדברי סמנכ"ל חברת צרפתי שמעון אבי צרפתי, הבונה בשכונת אגמים פרויקט של 255 יח"ד, "דרום העיר אשקלון נחשב בעבר כאזור שסבל מהזנחה ומחסור בתשתיות לצד ביקושים נמוכים למגורים לעומת השכונות הצופות לים. עיריית אשקלון החליטה להרים את האזור וליצור למוקד משיכה עבור זוגות צעירים ומשפרי דיור. אנו עדים לתהליך בזמן אמת ואני מאמין שאזור דרום העיר יהפוך לנחשק ומתקדם בזכות תכניות אלה".

 

חברות גדולות נוספות הבונות בשכונה כוללות את חברת אביסרור משה ובניו המקימה בשכונה 2 פרויקטי מגורים - פרויקט "אביסרור באגמים" הכולל 188 יחידות דיור על פני 10 בנייני מגורים בני כ-14 קומות ומגוון רחב של ווילות ופרויקט "אביסרור על המים" הכולל 92 יחידות דיור בבניה מרקמית מדורגת של דירות 4, 5 חדרים. כמו כן חברת דונה בונה בשכונה 650 יחידות דיור.

 

קריית גת: שכונת כרמי גת

כרמי גת משתרעת מצפון לכביש 35 ומאפשרת את הקמתן של כ-7,600 יח"ד מסוגים שונים, בהן צמודי קרקע חד-משפחתיים ודו-משפחתיים, לצד בניה רוויה של עד 22 קומות. חלק מהדירות יימכרו במסלול מחיר למשתכן ו-20% מכלל הדירות במסגרת הבניה הרוויה יהיו בשטח של מקסימום 75 מ"ר.

 

שכונת כרמי גת המתוכננת (הדמיה) ()
שכונת כרמי גת המתוכננת (הדמיה)

התכנית מקצה שטחים לתעסוקה, קריית חינוך ופארק מרכזי לפעילות נופש וספורט בשטח של כ-650 דונם. מחירי הדירות בכרמי גת כיום עומדים על כמיליון שקל עבור דירת 3 חדרים, 1.2 מיליון שקל לדירת 4 חדרים ו-1.4 מיליון שקל לדירות 5 חדרים סטנדרטיות.

 

בד בבד עם הבנייה המואצת למגורים, פועלת העירייה להרחבת פארק התעשייה ב-2,000 דונם לטובת הרחבת הבסיס הכלכלי והתעסוקתי של העיר. במקביל לשכונה החדשה, באזור הוותיק מקודמות כמה יוזמות של התחדשות עירונית, כולל אחת גרנדיוזית שכוללת למעלה מ-4,000 יח"ד. אם יש נחמה לציבור בעליות התלולות במחירי הדיור בשנים האחרונות, זו בוודאי תהיה העובדה שהקפיצה במחירים הגדילה את ההיתכנות הכלכלית לפרויקטים של פינוי-בינוי ותמ"א 38 ביישובים כגון קרית גת, שמצויים מחוץ למעגל הביקושים הקלאסי.

 

אילת: רובע 6 בשכונת שחמון

השכונה הדרומית ביותר בארץ היא גם היקרה והמבוקשת ביותר באילת. שחמון מרוחקת מעט ממרכז העיר, אך נהנית ממיקום נוח ליד הים והיצע רחב של שירותים קהילתיים. לאחר השלמת הבנייה תכלול השכונה כ-7,500 דירות, כשעד עתה נבנו למעלה ממחציתן.

 

רובע 6 החדש הוא הגדול ביותר מבין רבעי השכונה (כ-800 דונם) ויכלול כ-1,600 יחידות דיור, מתוכן 720 צמודי קרקע. רוכשי הדירות בשכונה הם משפרי דיור מקומיים, תושבי חוץ ומשקיעים.

 

דירות 3 חדרים חדשות ברובע 6 נמכרות כיום בכ-1.35-1.3 מיליון שקל, דירות 4 חדרים ב-1.5-1.45 מיליון שקל ודירות 5 חדרים בכ-1.75 מיליון שקל בממוצע. לאחרונה נמכרה ברובע וילה בת 6 חדרים עם שטח בנוי של 179 מ"ר בכ-2.8 מיליון שקל. ככלל, רמת המחירים בשכונת שחמון גבוהה בכ-15%-17% מהממוצע באילת כולה.

 

העיר תולה תקוות רבות בשדה התעופה החדש על שם אילן רמון שצפוי להיפתח בסתיו 2017. ישנה הערכה שבין 50 ל-70 קווי תעופה בינלאומיים יפעלו מהשדה, יגדילו את תנועת התיירים לאילת בצורה חדה ויתרמו לפיתוחה הכלכלי. בנוסף לכך, הריסת השדה הקיים בתוככי העיר יאפשר חיבור בין אזור המלונות לאזור המגורים, ובזכות הסרת מגבלות הטיסה העיר תוכל להגדיל את צפיפויות המגורים ולהתפתח לכיוון צפון.

 

חברת "יוסי אברהמי" משווקת כיום את פרויקט "פארק ים 10" ברובע 6 בשכונת שחמון באילת. הפרויקט כולל 6 בניינים ו-92 דירות הצופות לנוף הפתוח של מפרץ אילת והרי אדום ונמצאות בסמוך לשמורת הטבע. מתחם ה-VIP בפרויקט כולל 40 דירות בלבד ב-3 בניינים מדורגים בני 4 קומות כל אחד.

 

הכותב הוא מתכנן ערים ואזורים ומנכ"ל חברת סביבות מגורים המתמחה בייעוץ כלכלי אורבני.

פורסם לראשונה 02/06/2017 09:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים