שתף קטע נבחר

קריאות בוז למירי רגב בפסטיבל ישראל: "אף אחד לא יסתום לי את הפה"

שרת התרבות והספורט הסבירה את הדרישה שלא להציג מופעים בעירום: "קופת הציבור איננה יכולה לעמוד לרשותם של אלה שחופש הביטוי שלהם פוגע בציבור עצמו". דבריה נענו בבוז מצד חלק מהקהל ובמחיאות כפיים מצד אחרים

 

 

מחאה בקהל על דבריה של השרה רגב (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
מחאה בקהל על דבריה של השרה רגב(צילום: אלכס קולומויסקי)

קריאות בוז קידמו אמש (ה') את פניה של שרת התרבות והספורט מירי רגב בפסטיבל ישראל בעקבות דרישתה שלא להציג בו שני מופעים שבהם השחקנים מציגים בעירום מלא. חלק מהקהל הגיב במחיאות כפיים: "אף אחד לא יסתום לי את הפה, גם לא אתם. זכותי לומר את מה שאני מאמינה".

 

"התוצאה הראשונית ביותר של התבונה האנושית, של האכילה מעץ הדעת היא הבושה מהעירום ובעקבותיה הלבוש", אמרה רגב, "אין סממן מובהק יותר לתרבות האנושית מן הבגד". לדבריה, "כשם שאני תומכת בחופש הביטוי כך אני דוגלת בחופש המימון של המדינה. קופת הציבור איננה יכולה לעמוד לרשותם של אלה שחופש הביטוי שלהם פוגע בציבור עצמו".

 

השרה מירי רגב בפסטיבל ישראל (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
השרה מירי רגב בפסטיבל ישראל(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

 

 "אני שמחה שמדובר באירוע שאינו מעיד על הכלל", אמרה השרה רגב. "האומנות הישראלית היא צעירה, רעננה, תוססת ובועטת, ועם זאת היא מקיימת שיג ושיח פורה עם אוצרות התרבות העתיקים שלנו כעם. הערב נהנה כולנו מערב רבגוני המחבר בין העושר האומנותי של מזרח ומערב. אני מאחלת לכולנו פסטיבל מהנה ומרגש מזמינה את האורחים שבאו מרחוק לא להתרגש ממה שקורה כאן. בדרך כלל אנחנו יותר מכבדים ומכילים, בוודאי את אורחינו מחו"ל. אני מזמינה אתכם להישאר כאן בירושלים, בעיר המקסימה והיפה ביותר בעולם ולבקר במדינת ישראל כי יש לנו ארץ נהדרת".

 

השרה קיבלה שריקות בוז וגם מחיאות כפיים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
השרה קיבלה שריקות בוז וגם מחיאות כפיים(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

השרה רגב הוסיפה: "יש לי חלום שלוחמי החירות והערכים יבינו שיש ערכים נוספים מלבד הערכים שלהם, שאפשר להאמין שמופע עירום הוא פוגעני. לא כולם חייבים למחוא כפיים, יש גבולות בסיסיים שמקודשים לחברה והיא רוצה בצדק לשמר אותם".

 

המכתב למנהל הפסטיבל

השבוע שיגרה רגב מכתב למנהל הפסטיבל, אייל שר, ובו דרשה להוציא מהפסטיבל את המופעים "ומה אעשה בחרב הזאת" של הבמאית הספרדית הותיקה אנג'ליקה לידל ו"פינודרמה", של הכוריאוגרפית הברזילאית הוותיקה, ליה רודריגס. "הופתעתי לשמוע שגם השנה יתקיימו מופעים בעירום מלא כחלק אינטגרלי מהמופעים המוצעים לציבור הישראלי בפסטיבל ישראל בירושלים. מופע בעירום מלא - גם כשהוא בחסות אומנותית - מנוגד ופוגע בערכים הבסיסיים של הציבור הישראלי ושל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וברגשותיהם של אוכלוסיות רחבות", כתבה רגב.

 

"זכותו של כל יחיד כמובן לנהוג כרצונו, וזכותכם כפסטיבל לבחור את הבחירות האומנותיות שלכם, בכך אינני מתערבת", כותבת רגב. "אך תקציב המדינה לא יכול להיות מחולק לפעולות הפוגעות בערכי החברה ובזהותה. כמקובל בחוק האמריקאי ובמדינות נוספות, אין קשר בין חופש ביטוי וחרות היצירה שהינן זכויות חשובות ומוגנות לבין הטלת חובת מימון על המדינה ביחס לכל יצירה אומנותית".

 

לטענת השרה, נושא חופש מימון המדינה נמצא בימים אלה בהתדיינות שלה מול היועץ המשפטי לממשלה, ונוגע גם למקרים של מה שהיא מכנה "פגיעה בערכים החברתיים הבסיסיים" של מדינת ישראל. "לכן אבקשך לפעול להוציא אירועים אלו מהמסגרת הממומנת של פסטיבל ישראל", חותמת רגב, "ולא להגיש אירועים אלו בבקשת התמיכה של הפסטיבל למשרדי".

 

תגובתם של אייל שר ופסטיבל ישראל: "אנחנו מודים לשרת התרבות על הברכות על התפתחותו של הפסטיבל בשנים האחרונות – צוות הפסטיבל עובד קשה להשיג את היעדים שהצבנו לעצמנו ואני שמח עד מאוד שהתוצאות נראות לעין ומתקבלות בהערכה. תודה מיוחדת למשרד התרבות על התמיכה והסיוע להמשך צמיחתו של הפסטיבל ופריחתו. כפי שהשרה ציינה במכתבה, מופעי הפסטיבל אשר יש בהם מרכיב של עירום הם אכן חלק אינטגראלי מהתכנית האמנותית. נדגיש שהמופעים הללו הינם מופעי אולם מכורטסים, כלומר אינם מתקיימים במרחב הציבורי הפתוח לכל, ואנו מציינים בבירור ובהבלטה בתכנייה שהם כוללים עירום, בדיוק מכיוון שאנו מתחשבים באותו ציבור שאולי אינו מעונין במופעים אלה. ציבור זה מוזמן לבחור מתוך מגוון המופעים המשובחים האחרים שהפסטיבל מציג".

 

בעקבות פנייתה של השרה הבהיר מנהל הפסטיבל כי המופעים יתקיימו כמתוכנן. "אין מצב שלא נקבל את הכסף. אנחנו עובדים על פי חוקי היסוד של ישראל, ולא נמצאים במקום בו יכול להיות איום אמיתי על התמיכה בפסטיבל".


פורסם לראשונה 01/06/2017 21:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השרה רגב בפסטיבל ישראל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים