שתף קטע נבחר

רגעי האימה בלונדון: "דם וגופות בכל מקום, איזה אנשים רעים"

ג'רלד צפה בגמר ליגת האלופות בפאב וראה שלושה גברים דוקרים אישה 10-15 פעמים: "היא צעקה 'עזור לי, עזור לי', אבל לא יכולתי לעשות דבר. הם ניסו לדקור אותי ואנשים אחרים. השלכתי עליהם כיסאות, זכוכית ובקבוקים". אלכס הסתתר בתוך פח אשפה במסעדה כשגבר עם סכין פרץ למקום: "הוא התחיל לצעוק וידעתי שמשהו רע הולך לקרות". עדי ראייה מספרים על מתקפת הטרור שהכתה הלילה בלונדון: 6 בני אדם נרצחו ו-48 נפצעו

לונדון בהלם: כשבועיים לאחר הפיגוע הרצחני במנצ'סטר, בירת בריטניה מתמודדת בפעם השנייה בתוך שלושה חודשים עם מתקפת טרור רצחנית שבוצעה על ידי איסלאמיסטים קיצוניים - רק ימים ספורים לפני הבחירות שאמורות להתקיים במדינה ביום חמישי הקרוב. בפיגוע הקודם בחודש מרס השנה הגיח מחבל עם רכבו ודרס עוברים ושבים בגשר ווסטמינסטר ולאחר מכן ניסה לדקור אזרחים סמוך לבניין הפרלמנט עד שחוסל. הלילה (יום א'), שמונה דקות אחר חצות (שעון ישראל), התקבלה הקריאה הראשונה על אירוע דריסה בגשר לונדון.

 

מתקפת הטרור בלונדון - כל העדכונים:

 

לפי הידוע, שלושה מחבלים נסעו ברכב מסחרי במהירות גדולה ודרסו הולכי רגל בגשר לונדון. לפחות שישה בני אדם נפגעו באירוע הזה. המחבלים עצרו במתחם "בורו מרקט" הסמוך לגשר, שם בילו אזרחים ותיירים בפאבים ובמסעדות, והחלו לדקור את הנוכחים. שמונה דקות לאחר הקריאה הראשונה חוסלו שלושת המחבלים, ולפי משטרת לונדון מדובר במחבלים היחידים במתקפת הטרור.

 

 

 

אחד המחבלים בזירת המתקפה - עם חגורת דמה ()
אחד המחבלים בזירת המתקפה - עם חגורת דמה

ביממה האחרונה פרסם ארגון ה"מדינה האיסלאמית" (דאעש) כרוז שבו הוא קורא למוסלמים לנצל את הרמדאן ולהרוג את הצלבנים בין השאר על ידי דריסה, ירי ודקירה. הכרוז נכתב גם בערבית וגם באנגלית. עם זאת עד כה לא נטל שום ארגון טרור אחריות למתקפה בלונדון.

 

יש לציין שגם לפני הרמדאן בארגון הטרור קראו לאנשיהם לבצע פיגועים והועלה לרשת סרטון באנגלית לקראת החודש הקדוש למוסלמים, שהפך בשנים האחרונות גם לחודש שארגון הטרור מנסה למקסם את כמות הפיגועים בו.

הכרוז של דאעש - הופץ גם באנגלית ()
הכרוז של דאעש - הופץ גם באנגלית

 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 

  


 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

לפי ההודעה האחרונה של משטרת בריטניה, שישה בני אדם נרצחו ו-48 נפצעו. המחבלים לבשו אפודים עם מכלים ופחיות ובתחילה היה חשש כי מדובר בחגורות נפץ. עם זאת, התברר כי אין מדובר בחגורות נפץ.

 

"שלושה גברים דקרו אישה 15-10 פעמים והיא ביקש שאעזור לה"

עשרות נמלטו מזירות המתקפה ועל כמה מהם ניכרו פצעי דקירה וחתכים. כוחות רבים הוזעקו לאזור והמשטרה ביקשה מהציבור להתרחק מהמקום. סירות הצלה סרקו לאורך שעות הלילה את נהר התמזה מחשש שחלק מהנפגעים נפלו לנהר. אורחי המלונות באזור גשר לונדון פונו. בתיעוד שהופץ ברשתות החברתיות נראו שוטרים שנכנסו לבר וביקשו מאנשים להשתטח על הרצפה. במקומות אחרים נראו אזרחים נמלטים כשידיהם על ראשם. כמה מהם סיפרו לרשת "סקיי" כי לא קיבלו הנחיה לשים את ידיהם על הראש, אך חשו שזה הדבר הנכון לעשות כדי להיחלץ בשלום ולא להיפגע.

 

ג'רלד וולס, בן 47, סיפר לעיתון "גרדיאן" שהוא ישב בפאב וראה את גמר ליגת האלופות בין ריאל מדריד לבין יובנטוס. לדבריו, הוא ראה אישה נדקרת 15-10 פעמים על ידי שלושה גברים בקצה הדרומי של גשר לונדון. לדבריו, הוא השליך לעבר המחבלים כיסאות, חתיכות זכוכית ובקבוקים כדי לעצור אותם. "הם ניסו להתקרב אליי ולדקור אותי הם ניסו לדקור אנשים אחרים. רעים, אנשים רעים. היא צעקה 'עזור לי, עזור לי' ואני לא יכולתי לעשות דבר. אני רוצה לדעת אם הבחורה הזו עדיין בחיים. הסתובבתי במשך שעה וחצי עם דמעות בעיניים. אני לא יודע מה לעשות". 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אלכס מרטינז, ברמן במסעדה מקומית, סיפר שהוא הסתתר בתוך פח אשפה במשך חצי שעה אחרי שגבר פרץ לתוך המקום שהיה הומה אדם. "ראיתי את האיש הזה עם סכין היד שלו ואחרי שהוא התחיל לצעוק ידעתי שמשהו רע הולך לקרות", אמר מרטינז.

 

הסתתר במרתף של מסעדה

סיימון תומפסון סיפר לרשת "סקיי ניוז" שהוא עמד מחוץ לבורו מרקט ברגע שהמון אנשים החל לברוח מהמקום. "רצנו בערך מאה מטרים ואז ראינו כמות גדולה של ניידות משטרה שהופיעו במקום והיה פרק זמן שבו היו יריות אינטנסיביות", סיפר תומפסון. "הסתתרתי במרתף של מסעדה במשך כשעה. המשטרה אמרה לנו לצאת ולאחר מכן היו עוד יריות". "הם התחילו לבעוט באנשים, להכות אותם, הם שלפו סכינים", סיפר עד ראייה שהיה בבורו מרקט לרשת BBC. "זה היה ממש טירוף. אישה אחת הביטה בהם והם החלו לדקור אותה. היו אנשים בגשר שניסו לעצור את הדימום שלהם. אנשים ניסו לעזור זה לזה".

 

הצלם גבריאל סקיאוטו סיפר שהוא עשה את דרכו הביתה מהפאב שבו היה ואז ראה אדם שרץ לכיוונו ואומר לו להסתובב אחורה ולרוץ משום שיש פיגוע טרור. עם זאת, האינסטינקטים של איש סרטי התעודה בן ה-25 אמרו לו להישאר במקום. "זה לא נראה כל כך מסוכן", הוא אמר. לדבריו, "לתוקפים לא היה מושג מה הם עושים. הם היו מפוחדים. גם השוטרים היו מפוחדים".

 

לאחר שאחד המחבלים נורה על ידי השוטרים, סקיאוטו צילם אותו שוכב על הקרקע והוא נושא על גופו אפוד שאליו הוצמדו פחיות.


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בתאני אטקין, עובדת העיתון "גרדיאן" סיפרה שהיא הייתה במסעדה קטנה בבורו מרקט בעת הפיגוע. "ישבנו בחוץ מתחת לשמשיות וגשם של אבנים נחת על השמשיות, רכב מסחרי התנגש בגשר".

 

"נסעתי על הגשר וראיתי גבר ואישה הרה שוכבים מחוסרי הכרה"

"נעמדנו, כולם התחילו לזוז, ראיתי גבר מדמם. אני לא יודעת איך הוא נפצע. רצנו לתוך המסעדה וניסינו למצוא מקום בטוח, אבל לא היה אחד כזה". אטקין סיפרה שאז הם רצו החוצה והיא ראתה נפגע נוסף. "ראינו אישה עם דם, במרחק של כ-20 מטרים מהגשר. ראיתי אותה שוכבת על הרצפה". לדבריה, היא רצה לבית החולים "לונדון ברידג'" כדי למצוא מקום מחסה, ואז הייתה עדה למהומה נוספת ברחוב. "גבר אחד צעק ואז כלום החלו לצעוק ולברוח ממנו. זה היה נורא".

 

עד ראייה נוסף סיפר ל"גרדיאן" שהוא נסע ברכבו בגשר לונדון ואז ראה על הכביש גבר ואישה הרה מחוסרי הכרה. "חשבנו שהייתה תאונת דרכים, אבל כשהתקרבנו ראינו דם רב וגופות. בצד ימין הייתה אישה הרה שהייתה פצועה קשה ובצד שמאל היה גבר שאיבד הכרה, אבל נשם. אנחנו לא יודעים אם האישה שרדה. יצאנו מהאוטו וראינו אנשים רבים צועקים. ואז האמבולנסים הגיעו".

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מארק, עד ראייה, סיפר לתחנת הרדיו של רשת BBC שהוא ראה רכב מסחרי פוגע בקבוצה של אנשים על גשר לונדון. "הרכב העיף אדם באוויר לגובה של כשישה מטרים", הוא אמר. "בטווח הראייה שלי היו חמישה או שישה אנשים על הקרקע. היה נראה שהם מתים או גוססים".

 

נכנסה לפאב ודם ניתז מצווארה

אלכס שלום סיפר לרשת "פיירפקס מדיה" שהוא היה בפאב מקומי שנמצא מתחת לגשר לונדון בסביבות השעה עשר בערב כשאישה נכנסה למקום מדממת בצווארה. "בסביבות 22:00 אישה פצועה נכנסה לפאב וביקשה עזרה. נראה שחתכו לה את הגרון". ג'ף וויטסי, שגם היה במקום, סיפר לכתבים שהאישה, בשנות העשרים לחייה, נכנסה לפאב בסיוע של חברים שלה. לדבריו, ברור היה שהיא נפצעה קשה. "זה היה חתך עמוק. היה דם בכל מקום. דם ניתז החוצה. זה היה נורא. פשוט נורא".

 

ממשטרת התנועה הבריטית נמסר כי שוטר ששהה בסמוך לזירה והוזעק עם הדיווחים הראשונים על פיגוע הדריסה נפצע באורח קשה מאוד לאחר שנדקר בראשו על ידי המחבלים שנמלטו מהרכב לעבר בורו מרקט, שם כאמור דקרו רבים נוספים.


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

המשטרה צייצה הנחיות לתושבים:

  1. ברח למקום בטוח. זו אפשרות טובה יותר מאשר להיכנע או להתעמת. אם אין לך לאן ללכת -
  2. התחבא. העבר את הטלפון הנייד למצב שקט וכבה את הרטט. אם זה אפשרי - חפש מקום מחסה.
  3. דווח למשטרה בטלפון ברגע שזה יהיה מספיק בטוח.

 

ראש הממשלה תרזה מיי שעומדת בפני בחירות דרמטיות ביום חמישי הקרוב תודרכה הלילה על פרטי האירועים ובבוקר תכנס ישיבת חירום עם גורמי הביטחון. היא מסרה כי "אנו מתייחסים לאירוע כפעולת טרור אפשרית. החקירה מתקדמת במהירות". כמו כן מסרה את תודתה לכוחות המשטרה וההצלה שפעלו בלונדון. הלילה נמסר כי גם הסקוטלנד יארד מעורבים בחקירת מתקפת הטרור.

 

ראש האופוזיציה ויו"ר הלייבור ג'רמי קורבין הגדיר את האירועים "ברוטליים ומזעזעים" ואמר: "מחשבותינו עם הקורבנות ועם המשפחות". ראש העיר לונדון סאדיק חאן גינה בחריפות את פיגוע הטרור במרכז העיר ואמר כי מדובר ב"מתקפה מתוכננת ופחדנית שכוונה נגד אזרחים תמימים". חאן הוסיף: "אין כל הצדקה למעשים ברבריים שכאלה". נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צייץ: "בכל מה שיידרש מארצות הברית לסייע ללונדון ולבריטניה, נהיה שם. אנחנו איתכם, שאלוהים יברככם".

 

לפני כשבועיים נרצחו 22 בני אדם ו-59 נוספים נפצעו בפיגוע התאבדות בעיר מנצ'סטר עם סיום הופעה של הזמרת האמריקנית אריאנה גרנדה. כאמור גם בלונדון עצמה היה פיגוע קטלני רק לפני כחודשיים. ב-22 במרס נרצחו חמישה בני אדם ועשרות נפצעו בדריסה על גשר ווסטמינסטר. המחבל, בריטי מוסלמי-קיצוני, גם דקר שוטר לפני שנורה למוות בידי שוטרים. דאעש לקח אז אחריות לפיגוע.

 

רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אזרחים מתקשים לעכל את המראות
צילום: רויטרס
מומלצים