שתף קטע נבחר

צילום: דוד רובינגרלע"מ

"40 מטוסים יתקפו את דימונה". נחשפת תוכנית מצרים ב-1967

זה מה שקדם ל"תוכנית שמשון" לפיצוץ גרעיני בששת הימים: מיגים מצריים צילמו מעל דימונה לפני המלחמה, מפציצים הוצבו בסיני. המסמכים חושפים את "ההלם" של השרים ואת החשש של רבין ועזר ויצמן: נאצר יתקוף את הכור

לאחר החשיפה ב"ניו יורק טיימס" כי ישראל שקלה במלחמת ששת הימים לבצע פיצוץ פצצת אטום בחצי האי סיני, כנשק יום הדין ובמטרה להרתיע את מצרים - מתברר הרקע לאותה "תוכנית שמשון" ואיתו התוכנית המצרית להפצצת הכור בדימונה.

 

מסמכים וראיונות המתפרסמים באתר מכון המחקר להפצת נשק גרעיני בוושינגטון מתארים את הגיחות המצריות מעל דימונה במאי 1967 ואת החשש של ההנהגה הישראלית. ראש אג"מ דאז עזר ויצמן מצוטט כאומר כי כל האינדיקציות מראות שמצרים תתקוף את דימונה בעזרת 40 מטוסים, אולי כבר באותו הלילה - שבועיים לפני פתיחת המלחמה. ד"ר אבנר כהן, מחבר הספר "ישראל והפצצה", מגלה זאת בפרסום באתר מכון המחקר וודרו ווילסון, שהוא אחד מחבריו.

 

פרוטוקול ישיבת הקבינט: "חדרה רביעייה" ()
פרוטוקול ישיבת הקבינט: "חדרה רביעייה"

 

הכור בדימונה (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
הכור בדימונה(צילום: גטי אימג'בנק)

ב-16 במאי, יומיים לאחר תחילת ההתעצמות הצבאית המצרית, פורסמו דיווחים על העברת מפציצי איליושין 28 לסיני. אז אמר הרמטכ"ל באותה תקופה יצחק רבין כי דימונה עשויה להיות היעד.

 

יום למחרת רבין וראש אמ"ן אהרון יריב עדכנו את ועדת החוץ והביטחון כי זוג מטוסי מיג 21 מצריים טסו מעל דימונה, לאחר שחדרו לישראל בגובה גבוה מירדן. מטוסי חיל האוויר הוזנקו כדי ליירט אותם, אבל לא הצליחו לעשות זאת עקב זמן ההתרעה הקצר והגובה הרב שבו טסו המיגים. למטוסי חיל האוויר לא אושר אז לחצות את הגבול לסיני.

 

טייס הקרב אברהם שלמון, שהפיל 14.5 מטוסי אויב במהלך שירותו (כולל "חצי הפלה" משותפת עם יפתח ספקטור), סיפר בראיון על ההזנקה ב-18 במאי: "רצנו למטוסים, תוך 53 שניות כבר קיפלנו גלגלים. אמרו לנו ליירט מטוס בגובה 60 אלף רגל שטס מערבה. לא היה צ'אנס לתפוס אותו בגובה כזה. הוא היה מעליי, כבר מעל דימונה. אני המראתי מחצרים". על ההגנה על דימונה אמר כי "לא דובר על זה באופן מיוחד, דובר על זה כמו הגנה על כל מקום בארץ".

 

"שינויים דרמטיים מתרחשים"

טיסות הצילום מעל דימונה שכנעו את ההנהגה הישראלית כי המשבר רציני. באותו לילה ראש הממשלה לוי אשכול והרמטכ"ל רבין החליטו להעלות את רמת הכוננות של חיל האוויר, לפרוס באזור סוללות נ"מ ולשדרג את רמת האבטחה סביב דימונה. לחיל האוויר הותר מעתה לחצות את הגבול במטרה לרדוף אחר מיגים פולשים. בכינוס המטכ"ל ב-19 במאי הציג ראש אמ"ן יריב ארבע אסטרטגיות מצריות, ובהן האפשרות של מתקפה אווירית על דימונה.

אשכול מציין: "זו כבר הפעם השנייה שחודרים מטוסים" ()
אשכול מציין: "זו כבר הפעם השנייה שחודרים מטוסים"

טיסת הצילום הנוספת מעל דימונה התרחשה בצהרי היום ב-26 במאי, בזמן כינוס ועדת השרים לענייני ביטחון בתל אביב. ד"ר כהן כותב כי יום לפני כן היה חשש גדול ממתקפת פתע מצרית נגד דימונה ובסיסי חיל אוויר, ונראו סימנים לכך שמתקפה כזו יכולה להתרחש בכל רגע.

 

בתגובה שיגר אשכול שני מסרים לשר החוץ אבא אבן בוושינגטון. "שינויים דרמטיים מתרחשים", כתב באחד מהם והורה לאבן להפציר בממשלת ארצות הברית להעביר אזהרה מיידית למצרים כי כל התקפה על ישראל תיראה כמתקפה על ארצות הברית עצמה.

 

לפי הפרוטוקול שפורסם לאחרונה, לרגל 50 שנה לששת הימים, באותה פגישה נמסר לרבין כי ארבעה מטוסי מיג 21 חדרו לשטח האווירי הישראלי בגובה גבוה. רבין עזב את החדר כדי לקבל מידע מלא ואז שב לקבינט. שניים מהמיגים התפצלו וטסו לעבר דימונה. רבין אמר לשרי הקבינט כי מטוסי מיראז' של חיל האוויר ניסו ליירט אותם בשובם לסיני, אבל כשלו במשימה. התקרית שינתה לחלוטין את האווירה ששררה בישיבת השרים.

 

דקות לאחר מכן רבין ביקש מראש הממשלה להתייעץ בפרטיות עמו ועם האלוף עזר ויצמן, ועדכן את אשכול במודיעין הגולמי שזה עתה קיבל – המודיעין הישראלי קיבל מידע על "מסר מוזר ומדאיג שנוגע לשיתוף הפעולה בין מטוסי קרב ומפציצים". רבין הוסיף שזה יכול להיות קשור למתקפה אווירית משולבת על דימונה. ויצמן הוסיף כי כל האינדיקציות מראות שמצרים מתכננת לתקוף את דימונה עם לפחות 40 מטוסים, אולי כבר באותו הלילה.

 

"ארבעה אווירונים עברו את שמי ישראל"

אשכול חזר לישיבת הקבינט, אך לא חשף בפני השרים את כל המידע שקיבל. הוא מסר להם כי המידע על התקרית האווירית יועבר לאמריקנים, אך מבלי לומר להם כי זה קרה מעל דימונה. עשרות שנים לאחר מכן חשף השר משה כרמל, חבר הקבינט אז, את "ההלם" כדבריו של השרים לאחר שהתברר להם כי "להק" מצרי טס מעל דימונה

פרוטוקול ועדת חוץ וביטחון. אשכול: "נשק שקיים לאחרים במאות ואלפים" ()
פרוטוקול ועדת חוץ וביטחון. אשכול: "נשק שקיים לאחרים במאות ואלפים"

שלוש שעות לאחר מכן השתף ראש הממשלה אשכול בישיבה נוספת, הפעם עם ועדת החוץ והביטחון. בסוף הישיבה עדכן ראש הממשלה את הנוכחים בנוגע למטוסים המצריים שטסו מעל דימונה. אלו דבריו, לפי הפרוטוקול: "היום עברו ארבעה אווירונים את שמי ישראל. מיד הברקנו על כך לאבא אבן. תפקידו של נשק מסוים יכול להיות מכריע בעניין זה, ואינני מדבר כאן על דבר שאיננו מהעולם הזה. מדובר בנשק שקיים אצל אחרים במאות ואלפים".

 

בניגוד למסמכים הישראלים, מסמכים מצריים - הן פוליטיים והן צבאיים - אינם זמינים. עם זאת, ד"ר כהן מעריך - בעקבות ראיונות עם מצרים שהיו בסוד העניין – כי נראה היה שלהערכה הישראלית מה-25 במאי לפיה תקיפה מצרית עלולה להתרחש באופן מיידי היה בסיס חזק במציאות.

 

לדבריו, ההערכה כיום היא שמצרים אכן תכננה לבצע מתקפה אווירית בשעות הבוקר של ה-27 במאי. היעדים המרכזיים היו בסיסי חיל האוויר של ישראל ואולי גם דימונה. לפי כמה עדויות של בכירים מצרים, הוראה לכך אף ניתנה - ואף בוטלה. נשיא מצרים גמאל עבד אל נאצר אולץ לבטל את התוכנית ברגע האחרון, לאחר איום ישיר מנשיא ארצות הברית לינדון ג'ונסון, שכינה מתקפה כזו "התאבדות", וכן אזהרה מהסובייטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג'בנק
הכור בדימונה
צילום: גטי אימג'בנק
מומלצים