שתף קטע נבחר

היועמ"ש: "לא לצאת באמירות בחוסר סמכות", רגב: "אמשיך להביע עמדתי"

במשרדו של היועץ אביחי מנדלבליט נערך דיון על בקשתה של שרת התרבות לשלול תקציבים ממוסדות תרבות. אנשי היועמ"ש הבהירו לשרה כי רק משרד האוצר יכול לשלול תקציבים. רגב בתגובה: "אמשיך להביע עמדתי הערכית בסוגיות אלו בכל הזדמנות ומעל כל במה"

 

מנדלבליט ורגב (צילום: צביקה טישלר, אוהד צויגנברג) (צילום: צביקה טישלר, אוהד צויגנברג)
מנדלבליט ורגב(צילום: צביקה טישלר, אוהד צויגנברג)

במשרדו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נערך היום (א') דיון על בקשתה של שרת התרבות מירי רגב לשלול תקציבים ממוסדות תרבות. אנשיו של היועץ הבהירו לרגב כי כל המוסדות מתוקצבים באמצעות משרד האוצר והוא יכול לשלול תקציבים רק כשמדובר בתכנים פוגעניים שמעודדים טרור או שפוגעים בערכי מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

 

כמו כן, הובהר לרגב כי בעבר כבר נאמר לה שהיא אינה יכולה לשלול תקציבים ממוסדות תרבות ועליה לפעול על פי הערכים החוקתיים של מחויבות לחופש הביטוי ולפלורליזם תרבותי. בדיון עצמו עוסקת המשנה ליועמ"ש דינה זילבר שנהנית מאמונו ומגיבויו של מנדלבליט.

 

היועץ אמר בישיבה שנושא חופש הביטוי מאוד רגיש. "צריך להיזהר שלא לצאת עם אמירות בחוסר סמכות לגבי פיקוח על תכנים של יצירות", אמר מנדלבליט לרגב. "אני מבקש שלא לצאת עם אמירות כאלה. ככל שייצאו, נבהיר ציבורית שזה בחוסר סמכות".

 

"אמירות כאלה שלא מתוקף העילות המצומצמות הקבועות בחוק, שמשתמעת מהם הנחיה שיוצרת אפקט מצנן", הוסיף היועץ. בדיון הובהר לרגב כי שרת התרבות לא מחזיקה כיום בסמכות לשלול או להפחית תמיכות בשל תוכנן של יצירות אלא בסמכותו של שר האוצר.

 

 

מטעמה של רגב נמסר בתגובה כי "אין בדעתה לחזור בה מדרישתה למנוע באופן חוקי תמיכה תקציבית מגופים החותרים נגד המדינה או פועלים נגד ערכיה כמדינה יהודית ודמוקרטית. היועץ ביקש למצות את הדיון ונקבע שיהיה דיון נוסף שבו יציג המשרד חוות דעת והצעה קונקרטית".

 

"במהלך הישיבה הטעונה היו חילופי דברים קשים בין השרה רגב לבין המשנה ליועץ הגב דינה זילבר, שדרשה מהיועץ שינחה ויבהיר לשרה שהיא אינה יכולה להביע כל דעה בסוגיות הללו בטענה שהנושא אינו בסמכותה. השרה רגב השיבה לדינה זילבר ואמרה כי היא תמשיך להביע את עמדתה הערכית בסוגיות אלו בכל הזדמנות ומעל כל במה וכי כספי הציבור לא צריכים לשמש מקור תקציבי למימון פעולות החותרות נגד המדינה ופוגעות בערכיה. לכן היא מבקשת מהיועץ המשפטי להעמיד לה את הכלים הדרושים לממש את אחריותה כשרת התרבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר, אוהד צויגנברג
מנדלבליט ורגב
צילום: צביקה טישלר, אוהד צויגנברג
מומלצים