שתף קטע נבחר

העליון: "אין מקום להבאת אוניות אמוניה למילוי המכל"

השופט מלצר דחה על הסף את בקשות המדינה וחיפה כימיקלים וקבע כי אין עוד מקום להבאת אניות אמוניה למילוי מכל האמוניה במפרץ חיפה. המדינה טענה בבקשתה כי גם אם לא תתווסף כמות כלשהי של אמוניה, אין כל דרך לרוקן את המכל לחלוטין עד סוף יולי. ראש עיריית חיפה: "בית המשפט העליון לא הולך שולל אחרי ההונאה של חיפה כימיקלים"

השופט מלצר דחה על הסף את בקשות המדינה וחיפה כימיקלים וקבע כי אין עוד מקום להבאת אניות אמוניה למילוי מכל האמוניה במפרץ חיפה. חיפה כימיקלים הודיעה כי לא תעמוד בתנאים שהשית עליה בית המשפט העליון. ביהמ"ש, בראשות השופטים חנן מלצר, נועם סולברג ואורי שוהם, העיר כי חיפה כימיקלים לא עמדה בתנאים שנרדו על ידה מהמשרד להגנת הסביבה להגשת תוכנית לריקון מלא ומוחלט של המכל והיערכות לביצוע ריקון בהקדם האפשרי.

 

כתבות נוספות בנושא האמוניה

 

בית המשפט הדגיש כי ב-31 ליולי המכל אמור להיות מרוקן סופית לאחר שיתקיימו דרישות הביטחון והבטיחות. ראש העיר חיפה יונה יהב בתגובה "בית המשפט העליון לא הולך שולל אחרי ההונאה של חיפה כימיקלים".

 

השופט חנן מלצר נזף במדינה, שביקשה הבהרה לגבי ההחלטה על ריקון המכל - האם ביהמ"ש התכוון לריקון מלא או לריקון עד קו ספיקת המשאבות. המדינה טענה בבקשתה כי גם אם לא תתווסף כמות כלשהי של אמוניה, אין כל דרך לרוקן את המכל לחלוטין עד סוף יולי.

 

"עמדה חדשה זו לא נתמכה בתצהיר או בחוות דעת מומחה", קבע השופט מלצר והוסיף כי "למעשה מדובר בבקשות לשינוי ההחלטה ולא להבהרתה". השופט הבהיר כי ההחלטה על הריקון הסופי של המכל באה לאחר בדיקת מכלול החומר שעמד בפניהם, "וזאת לאחר שהיינו מוכנים ליתן למערערת (חיפה כימיקלים) ליהנות מן הספק באשר לאי ההבנה שהייתה מנת חלקה, לשיטתה, בקריאת החלטתנו (מחודש אפריל)".

 

השופט מלצר הוסיף כי בקשת המדינה ל"הבהרה" אינה מתיישבת עם הודעתה מסוף חודש מאי כי "היא מתחייבת לעמוד בכל תנאי ההחלטה, ללא יוצא מן הכלל ולקיימם ככתבם וכלשונם". החלטת ביהמ"ש העליון והנזיפה במדינה באה לאחר שהמדינה הודיעה כי לא תוכל לרוקן את המכל בצורה בטיחותית עד סוף יולי, וכי היא מבקשת מביהמ"ש "להבהיר" את ההחלטה בדבר הריקון הסופי.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי לאחר קבלת הבהרה מטעם בית המשפט העליון, וכן לאחר השלמת הבחינה של תוכנית הריקון העדכנית שהוגשה - יעדכן המשרד את היתר הרעלים במידת הצורך. זאת לאחר שהיתר הרעלים הוארך בסוף חודש מאי עד 31 ליולי.

 

עוד נמסר מהמשרד כי בהתאם להנחיית בית המשפט לקבל דיווח על חלופות לטווח הקצר והארוך, ממשיך אנשי המשרד לבצע בדיקות חוזרות של עמדותיו לגבי החלופות. נכון לרגע זה, טוענים במשרד להגנת הסביבה, אין כל שינוי בעמדתו כפי שהוצגה לבית המשפט.

 

מעמותת צלול נמסר בתגובה: "המאבק של צלול ועיריית חיפה הביא לניצחון חשוב לאינטרס הציבורי, אשר זוכה לגיבוי כה מוחלט של ביהמ"ש. במדינה מטורפת, שבה ראש הממשלה דואג יותר לטייקונים מחו"ל מאשר לשלומם וביטחונם של תושבי הצפון ודוחף להשארת מכל האמוניה במפרץ חיפה, מזל שיש לנו שופטים שדואגים לאינטרסים של הציבור".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים