שתף קטע נבחר

הקצין עתר, בג"ץ הוציא צו זמני לצה"ל: אינו מחויב להגיע לכנס גיור

הקצין סטינסלב יורובסקי טען בעתירה כי למרות שהצהיר כי אינו רוצה להמיר את דתו, ניתנה לו פקודה להגיע לכנס לעידוד גיור. לצה"ל ניתנו שבועיים להגיב, ולאחריהם יתקיים דיון לקראת החלטה סופית

שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר קבע אתמול (א') בהחלטה זמנית כי הצבא לא יחייב את סגן סטניסלב יורובסקי, קצין אספקה המשרת בצה"ל ואינו יהודי, להשתתף בכנס הסברה לעידוד גיור במסלול הצבאי על ידי ארגון "נתיב". הסיפור נחשף לראשונה ב-ynet ובעקבותיו פנו חיילים נוספים שאינם יהודים לאגודה לזכויות האזרח, שהייתה שותפה לעתירה, וציינו כי כופים עליהם לעבור את הקורס למרות שהם אינם חפצים בו.

 

החיילים שאינם יהודים טוענים כי מתייגים אותם (המחשה) (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
החיילים שאינם יהודים טוענים כי מתייגים אותם (המחשה)(צילום: דובר צה"ל)

בשבוע שעבר חשפנו מסמך צה"לי ולפיו חיילים שאינם יהודים מחויבים בפקודה להגיע לאחד מכנסי ההסברה לגיור. בעתירה שהגיש סגן יורובסקי לבג"צ נגד אגף כח אדם הוא טען כי הוא אינו מעוניין להגיע לכנס. השופט דנציגר קבע בצו הביניים שהעניק לטובת העותר כי לצה"ל יינתנו שבועיים למסור תשובה לעתירה. לאחר מכן יערוך בג"צ דיון לגופה של העתירה, ובסיומו תתקבל ההחלטה הסופית בעניין.

 

טופס ההזמנה לכנס הגיור ()
טופס ההזמנה לכנס הגיור

 

סגן יורובסקי עלה מאוזבקיסטן בשנת 2000 עם אמו שאינה יהודייה. לדבריו, הצהיר לא פעם כי הוא אינו רוצה להמיר את דתו. "מדיניות צה"ל היא לתייג ולסמן חיילים שאינם יהודים או שאינם רשומים כיהודים", נטען בעתירה. "פניית צה"ל פעם אחר פעם לחיילים בהצעות להמיר את דתם במהלך השירות הצבאי, כמו גם חיובם להתייצב בכנס ההסברה לגיור, פוגעת, ללא סמכות, בזכויות היסוד של העותר לחופש הדת, המצפון, לפרטיות ולכבוד".

 

על פי העתירה, יורובסקי נדרש להתייצב לכנס גיור שייערך ביום חמישי הקרוב, למרות שהצהיר כי אינו מעוניין בכך. הקצין דרש לדעת מדוע הצבא מחזיק נתונים ממשרד הפנים שאינם רלוונטיים לשירותו הצבאי ולתפקודו כמו דתו או מעמדו הרוחני – שבהם עושה צה"ל שימוש שחודר לפרטיותו. בעתירה נחשף כי כבר בקורס הקצינים שעבר יורובסקי באוגוסט 2016 נאמר לו כי עליו להגיע לקורס הגיור בפקודה. "העותר כבר הצהיר עם גיוסו בבקו"ם כי הוא אינו מעוניין להמיר את דתו", נכתב בעתירה.

 

לדברי הקצין, מאז שהתגייס הוא סובל מהצקות הקשורות לאי-יהדותו, המתבטאות בהצעות חוזרות שיתגייר. בעתירה ציין כי מדי כמה שבועות הציעו לו מפקדיו להתגייר כי "הגיור ישפר את חייו בארץ מאחר וליהודים טוב כאן יותר". באגודה לזכויות האזרח טוענים כי מי שלא משתף פעולה ואינו מוכן להגיע לכנסים, ששמונה כאלה נערכים מדי שנה, זוכה ליחס בהתאם. "פנה אלינו השנה חייל לא יהודי נוסף שחש מתויג על ידי מפקדיו ונחות ביחס לחיילים אחרים יהודים, לאחר שנדרש להגיע לכנס הגיור", ציינו באגודה בעתירה שהגישו. לדבריהם, הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק בוחן את דרישתם לבטל את החיוב להשתתף בכנס.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מאפשר לחיילים להשתתף בקורס 'נתיב', הכולל בתוכו אפשרות להליך גיור. מספר פעמים בשנה מקיים צה"ל כנסים בהשתתפות החיילים הרלוונטיים במטרה ליידע במסגרת הכנס אודות הקורס ופרטיו. במסגרת הכנס מודגש במפורש לחיילים כי לא מוטלת עליהם חובה להשתתף בקורס עצמו. אתמול הוגשה עתירה לבג"צ, במטרה שצה"ל לא יחייב חיילים להשתתף בכנס ההסברה. תגובת המדינה לעתירה תוגש לבית המשפט, כמקובל".

 

 


פורסם לראשונה 04/06/2017 22:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים