שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תביעה: "זרקו את מנות הזרע של אבי בתי בלי להודיע"

  אישה בת 47 תובעת בנק זרע פרטי כי השמיד מנות זרע שקנתה מתורם שהסכים לתרום את זרעו ולהכיר באבהותו על הילדים. מבנק הזרע נמסר: "לא נתקבלה אצלנו תביעה בנושא. כאשר נקבלה - נתייחס אליה בהתאם"

  מי ייקח את האחריות על השמדת מנות זרע? בשאלה זו מתבקש להכריע בית משפט השלום בתל־אביב בעקבות תביעתה של אישה בת 47.

   

  לפני 6 שנים החליטה האישה להביא ילד לעולם באמצעות תרומת זרע. היא יצרה קשר עם מכר מנורווגיה שהסכים לתרום את זרעו ולהכיר באבהותו על הילדים שייוולדו. הגבר הגיע לישראל, ומנות הזרע הופקדו בבנק הזרע "קריובנק ישראל" ברמת־השרון.

   

  הגבר והאישה חתמו עם "קריובנק" על הסכם לשמירת הזרע תמורת תשלום שנתי של כ-800 שקל. האישה שילמה עבור השנה הראשונה, וכעבור חצי שנה נכנסה להיריון מחלק ממנות הזרע ונולדה לה בת.

   

  לטענת האישה, בתום השנה הראשונה התקשרו אליה מהחברה כדי להזכיר לה לשלם עבור שמירת הזרע למשך שנה נוספת עד מארס 2013.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  "הרסו לי את החלום למשפחה מאותו אבא"

  האישה טוענת, באמצעות עו"ד אילן קנר ממשרד קנר באסטאקאר, כי לאחר לידת הבת הייתה טרודה בגידולה, ובאותה תקופה אביה חלה והיא טיפלה בו. עקב האירועים והמתח נשכח ממנה לחדש את התשלום עבור שנה נוספת. לדבריה, לא קיבלה שום תזכורת מהחברה לחידוש התשלום.

   

  כשהחליטה לממש את תוכניתה להביא לעולם ילד נוסף התברר לה לתדהמתה שהזרע הושמד. לטענתה, מנהל "קריובנק" ד"ר יעקב רונן אמר לה כי היא זו שלא טרחה לחדש את הפיקדון השנתי ועל כן אין לה להלין אלא על עצמה.

   

  "יצאתי מהפגישה עם ד"ר רונן וישבתי בחוץ שעה שלמה המומה ובוכה", סיפרה אתמול ל"ידיעות אחרונות". "הוא הרס את החלום שלי למשפחה מאותו אבא. הייתי שבר כלי. הכל כבר היה מתוכנן לקראת הילד החדש, ופתאום נפלה הגזירה הקשה.

   

  "מי שם אותו להיות אלוהים ולהחליט על העתיד שלי? בגלל 800 שקל מפילים את כל העתיד שלי וזורקים זרע של תורם שהבאתי מכספי. גם אני וגם התורם לא החלפנו כתובת ונשארנו עם אותו מספר טלפון, אבל לא שלחו אלינו שום הודעה".

   

  לטענת עו"ד קנר, ההסכם עם בנק הזרע, "כולל תנאים דרקוניים ומקפחים הנוגדים את תקנת הציבור".

   

  לפי ההסכם, על האישה והגבר חלה האחריות להודיע על חידוש החוזה לשמירת הזרע, ואם לא עשו כך – בחלוף חודש יכולה החברה להשמיד את הזרע. עו"ד קנר: "אף אדם בר־דעת לא יעלה על דעתו שהחברה תראה עצמה חופשית להשמיד את הזרע מבלי ליידע את התובעת על כוונתה".

   

  תגובת ד"ר יעקב רונן: "לא נתקבלה אצלנו תביעה בנושא. הנתונים הרשומים בכתבה אינם מדויקים. כאשר נקבל את התביעה נתייחס אליה בהתאם".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  השמידו את מנות הזרע
  צילום: shutterstock
  עו"ד אילן קנר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים