שתף קטע נבחר

מבודדת: חברות תעופה ערביות מפסיקות את הטיסות לקטאר

מחריף המשבר הדיפלומטי בעולם הערבי: חברת התעופה "סעודיה" וחברות התעופה "אמירטס", "איתיחאד" ו"פליי דובאי" מאיחוד האמירויות מפסיקות לטוס לנסיכות העשירה. זאת בעקבות החלטת סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות, בחריין, תימן ולוב לנתק היחסים עם קטאר בשל "תמיכתה בטרור"

מטוס חברת "איתיחאד איירווייז"  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מטוס חברת "איתיחאד איירווייז" (צילום: AFP)

 

חברת התעופה הלאומית של סעודיה "סעודיה" וחברת התעופה הלאומית של איחוד האמירויות "אמירטס" הודיעו היום (יום ב') שהן מפסיקות את טיסותיה לקטאר בעקבות ההחלטה הדרמטית של כמה מדינות ערביות - סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות, בחריין, תימן ולוב - לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם הנסיכות העשירה בשל "תמיכתה בטרור ובערעור היציבות האזורית" ובשל קשריה עם איראן. באתר של חברת "אמירטס" נכתב שהיא משעה את הטיסות שלה לקטאר עד להודעה חדשה החל ממחר.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

קטאר, הילד המעצבן של המפרץ

סערת האמיר: "סעודיה חסמה את אתר אל-ג'זירה"

 

גם חברת התעופה הלאומית של אבו דאבי "איתיחאד" הודיעה על הפסקת הטיסות שלה לקטאר. החברה הודיעה באתר האינטרנט שלה שהטיסות האחרונות לקטאר יהיו מחר וייפסקו "עד להודעה חדשה". "איתיחאד" לא הסבירה מדוע היא מפסיקה את הטיסות שלה לקטאר, אולם ברור שהדבר קשור למשבר הדיפלומטי החריף באזור. 


חברת התעופה הלאומית של קטאר הודיעה בתגובה על הפסקת הטיסות לסעודיה. "קטאר איירווייז" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חברת התעופה הלאומית של קטאר הודיעה בתגובה על הפסקת הטיסות לסעודיה. "קטאר איירווייז"(צילום: רויטרס)
חברת התעופה הזולה של איחוד האמירויות "פליי דובאי" הודיעה גם כן שהיא ביטלה את הטיסות שלה לקטאר בעקבות המשבר בינה לבין המדינות הערביות. הפסקת הטיסות של החברה תצא לפועל החל ממחר. במקביל, רשות התעופה האזרחית בסעודיה הורתה שלא לאפשר נחיתה של מטוסים קטאריים בשטחה.

 

התגובה הקטארית: הפסקת טיסות לסעודיה

בקטאר לא ממש מתרגשים מהצעדים הדרמטיים האחרונים. חברת התעופה הלאומית של הנסיכות "קטאר איירווייז" הודיעה שהיא משעה את כל הטיסות שלה לסעודיה.

 

הבוקר פרסמו סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות ובחריין הודעה משותפת בכלי התקשורת שלהן, שבה הודיעו על ניתוק היחסים עם קטאר. המהלך חסר התקדים מתרחש אחרי שבשבועות האחרונים מתנהל קמפיין תקשורתי נגד הנסיכות המפרצית בכלי התקשורת במדינות השונות. זמן קצר לאחר הודעת ארבע המדינות הודיעה גם הממשלה הלגיטימת בתימן בראשות הנשיא עבד רבו מנסור האדי שהיא מנתקת את יחסיה הדיפלומטיים עם קטאר ושהיא תומכת בהוצאתה מהקואליציה הערבית הנלחמת לצדה נגד המורדים החות'ים שבסיסם בצנעא.

 

מסייעים לערעור היציבות האזורית? דוחא, קטאר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מסייעים לערעור היציבות האזורית? דוחא, קטאר(צילום: AFP)

לפי הודעת סעודיה, על אזרחיה לעזוב את קטאר תוך 14 יום. בנוסף תימנע כניסה של אזרחים קטארים לשטחה. בסוכנות הידיעות הסעודית נמסר כי "ממשלת סעודיה החליטה לנתק את יחסיה הדיפלומטיים והקונסולריים עם קטאר, זאת תוך מימוש זכויותיה הריבוניות שהחוק הבינלאומי מאפשר ותוך שמירה על ביטחונה הלאומי מסכנות הטרור והקיצוניות. בנוסף היא החליטה לסגור את כל המעברים היבשתיים, הימיים והאוויריים עם קטאר ולמנוע מעבר בשטחה של סעודיה ובמרחב האווירי והימי שלה".

 

"קטאר תומכת בדאעש וב'אחים המוסלמים'"

בהודעה תקפה סעודיה את קטאר בחריפות: "סעודיה קיבלה את החלטה המכרעת כתוצאה מההפרות החמורות שביצעו השלטונות בדוחא, בגלוי ובחשאי במהלך השנים האחרונות, כדי לפלג את השורות בסעודיה, להסית ולהתמרד נגד המדינה ולפגוע בריבונותה ואימוץ של ארגוני טרור וארגונים עדתיים מגוונים שנועדו לפגוע ביציבות באזור וביניהם ארגון "האחים המוסלמים", ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) ואל-קאעידה והפצת המזימות של הארגונים האלה באמצעות כלי התקשורת של קטאר בצורה מתמדת".

 

בנוסף נטען כי קטאר תמכה בפעילויות של ארגוני הטרור שנתמכים על ידי איראן במחוז אל-קטיף, המחוז שבו מרוכז המיעוט השיעי בממלכה בבחריין. עוד הואשמה קטאר במימון ומתן מקלט לקיצונים שמנסים לפגוע ביציבות ובאחדות המולדת בתוכה ומחוצה לה, תוך שימוש באמצעי התקשורת שחותרים להצית מלחמת אחים בתוך המולדת. בנוסף התברר לסעודיה שקטאר תומכת במורדים החות'ים בתימן אפילו אחרי ההכרזה על הקואליציה הערבית נגדם שקטאר חלק ממנה. ההחלטה התקבלה, גם לפי ההודעה הסעודית, לאות הזדהות עם ממלכת בחריין שעומדת בפני קמפיינים ופעולות טרור שנתמכות על ידי השלטונות בקטאר.

 

הקואליציה הערבית נגד החות'ים בתימן בהובלת סעודיה הודיעה כי מסיימת את השתתפותה של קטאר במבצע בתימן לנוכח תמיכתה בדאעש, אל-קאעידה ובמורדים החות'ים שמזוהים עם איראן ושותפיה.

 

משרד החוץ הקטארי מסר בתגובה לצעד הדרמטי מצד סעודיה, מצרים, בחריין ואיחוד האמירויות שהוא מביע צער על החלטת ארבע המדינות. "הצעדים אינם מוצדקים ומתבססים על טענות שקריות שאין להן בסיס", נמסר בהודעה הקטארית. "הצעדים לא ישפיעו על שגרת החיים הטבעית של האזרחים והשוהים".

 

גורם ממשל בכיר באיראן אמר שההחלטה של מדינות המפרץ ומצרים לנתק את יחסיהן הדיפלומטיים עם קטאר לא תסייע לסיים את המשבר במזרח התיכון. "התקופה של ניתוק קשרים דיפלומטיים וסגירת גבולות איננה הדרך לפתור משבר. כפי שאמרתי בעבר, תוקפנות וכיבוש לא ישיגו תוצאה, אלא חוסר יציבות", אמר חמיד אבו טאלבי, סגן ראש לשכתו של נשיא איראן חסן רוחאני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מפסיקים הטיסות לקטאר החל ממחר. חברת התעופה "איתיחאד"
צילום: AFP
מומלצים