שתף קטע נבחר

קטאר - הלה-לה לנד האמיתית

העונש שקטאר קיבלה מסעודיה, מצרים, ומדינות ערביות נוספות, הוא קודם כל תוצאה של חטא היוהרה. מדינה קטנה שחושבת שהיא יכולה להתנהג כמו מעצמה אזורית בזכות שדות הגז שלה. וכנראה שאפילו בללה לנד יש מגבלות

"תמסור בישראל שלקטאר ולכם יש משהו במשותף: אנחנו שתי מדינות קטנות, מוקפות אויבים ואיומים, וכמוכם, גם אנחנו הפכנו את המדבר לשדה פורח", כך אמר לי אחד האישים הבכירים ביותר במשטר הקטארי, אחרי שזימן אותי אליו לביתו בביקורי האחרון, השמיני במספר, בארצו בשנים האחרונות. השתתפתי באחד הפורומים הבינלאומים הרבים שמתקיימים במדינה הקטנה, בעלת אוכלוסייה הזהה לחיפה, ומדינה עם ההכנסה פר נפש הכי גבוהה בעולם.

 

עוד דעות ב-ynet:

החברבורות והנמר: הדרישה של טראמפ מאבו-מאזן

ידי כולם בספין

כשסיסמה הופכת לקעקוע

חוק לרון חייב לעבור מהעולם

 

לפתע קיבלתי קריאה לפגישה אישית וארוכה עם אותו איש, כאמור בכיר מאוד בממשל הממלכה, שביקש ממני לדבר איתו באופן גלוי. אמרתי לו שאני לא מבין את פשר היחסים של קטאר עם האחים המוסלמים, עם חמאס, עם ג'באת אנוסרא, שמהווה חלק מאל-קאעידה. אף תהיתי על התרומות הנדיבות לאנשי דאעש מצד ממשלת קטאר.

 

האיש, שביתו, בדומה לגלבייה שלו, בוהק מצבע הלבן השלט בו, נשם עמוקות, ואז הכחיש כל קשר בין ממשלו למדינה האיסלמית, או לקבוצות ג'יהאדיסטיות באשר הן. לגבי חמאס והאחים המוסלמים, הוא אמר: "אתם במערב לא מבינים כלום". אנחנו מחזיקים אותם כאן בדוחא, כדי לפקח עליהם. הם לא יכולים לזוז מהבית בלי רשות מאיתנו. וזה עדיף לנו מאשר שיסתובבו חופשי במזרח התיכון".

 

מתוך השיחה ביננו, היה ברור שהמדיניות העקבית של קטאר היא לרקוד על כל החתונות. רגל פה ורגל שם, כאמצעי להישרדות. לעתים יש צורף אף לפלרטט האיראנים השנואים. " אתה רואה את האורות בצד השני של המפרץ? זו איראן. אם תהיה להם יכולת גרעינית יום אחד תוך רבע שעה הם יהיו בשדות הגז שלנו...", זה מה שהם נוהגים להסביר לאורחים.

 

כנראה שהנוהג לשלם "פרוטקשן" לארגונים קיצוניים על מנת שלא יתעסקו איתם, הפך לנורמה. קטאר ביצעה מהפכה תחבורתית שהפכה את דוחא ל"hub" שאליו נוהרים אנשי עסקים בדרכם למזרח, ומגלים את ה"לה-לה לנד" של המפרץ הפרסי. בנוסף הם ביצעו במדינה מהפכה חינוכית, שבה מיטב הנוער המקומי נוסע במימון המדינה לאוניברסיטאות הטובות בעולם. כשהם שבים, הם תורמים להפיכת השממה למדינה משגשגת.

 

ערוץ הטלוויזיה "אל ג'זירה", המצאה של האמיר הקודם של קטאר, מטיל אימה על כל מנהיגי ערב החוששים מהביקורת של הערוץ. לא מפליא, אם כן, שהסעודים סגרו את משרדי הערוץ בממלכה, וכך גם המצרים עשו לפני כן. זהו ערוץ גדול עם מדינה קטנה, וגם על זה אמיר קטאר נענש.

 

המדינה האוטוקרטית הקטארית אף פיתחה תוכנית של דיפלומטיה ציבורית, שכנראה כוללת גם דמי שוחד, שהביאה לארץ הננסית את מיטב אירועי הספורט של העשור, לרבות המונדיאל של 2022, מה שמבטיח להיות הצגה ללא תקדים לדידם, עם מיזוג אוויר חיצוני בכל האצטדיונים. בנוסף לעובדים הזרים שבאים מהמזרח הרחוק, ואשר בונים את המדינה בזעתם ובדמם, ישנם עשרות אלפי צעירים אקדמאים אירופים שקשרו את גורלם עם הממלכה, ועובדים באירועים הבינלאומיים כאדריכלים, מהנדסים, גננים, ובונים את עתידם ומשפחתם במדינה זו.

 

האישיות רמת הדרג הקטארית, סיפרה לי לפני שנפרדנו - "אל תשכחו שגם אני וילדיי, כמו כל השלטון הקטארי, מאויימים אישית על-ידי אנשי דאעש. אם הם היו יכולים, הם היו שורפים את מכוניות הפרארי שעומדות ליד הבית שלי, והיו עורפים לכולנו את הראש. בגלל זה אנחנו מחזיקים עשרות מהם בבתי הכלא שלנו, ועוקבים אחר התאים הג'יהאדיסטים שצצים בתוך המדינה. גם בזה יש לנו אינטרס משותף עם ישראל".

 

העונש שקטאר קיבלה מסעודיה, מצרים, ומדינות ערביות נוספות, הוא קודם כל תוצאה של חטא היוהרה. מדינה קטנה שחושבת שהיא יכולה להתנהג כמו מעצמה אזורית בזכות שדות הגז שלה. וכנראה שאפילו בללה לנד יש מגבלות.

 

כדי להוסיף שמן למדורה, החלטתה של קבוצת הכדורגל של ברצלונה לסיים את החסות של קטאר איירווייז עם הקבוצה, ייתכן שתרמה אף היא להצתת גל ההתרסה כנגד המדינה הקטנה.

 

הנריקה צימרמן, עיתונאי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גילה קרייצמן
הנריקה צימרמן
צילום: גילה קרייצמן
מומלצים