שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חוק לרון חייב לעבור מהעולם
  לראש הממשלה יש הזדמנות לחולל מהפכה ולבטל את חוק לרון המעניש נכים עובדים. ארגוני הנכים חייבים להבין כי דרישתם להשוות את קצבת הנכות לשכר מינימום אינה ריאלית, ואינה מייצגת אלפי בעלי מוגבלויות המבקשים לעבוד ולא לשבת על הקצבאות

  מה אם הייתי אומר לכם כי על הכנסה מעבודה של 4,300 שקלים מדינת ישראל קונסת את קצבתי בכ-700 שקלים? לא הייתם מאמינים, נכון? תאמינו. תאמינו לי ולעשרות אלפי נכים - בדרגות שונות - שקצבת הנכות שלהם מקוזזת מהכנסה של 2,700 שקלים עד להיעלמותה כלל.

   

  עוד דעות ב-ynet:

  בין רות המואבייה לאיוונקה טראמפ

  אגדת קמלוט בת 100

  בכיו של דמאס מלווה אותנו

  50 לכיבוש: מה בדיוק לא ברור פה?

   

  לפאר היצירה שהביאה למצב הקיים קוראים "חוק לרון": החוק בא לברך ולעודד נכים לצאת לעבוד, תוך שימוש בסלוגן "ככל שתעבוד יותר, כך הכנסתך מעבודה תהיה גבוהה יותר", אך יצא מקלל בכך שבינו לבין "עידוד" אין דבר וחצי דבר: אין כל עידוד בכך שנכים המשתכרים שקל מעל 2,700 שקלים בחודש - קצבתם, העומדת על 2,342 שקלים, תקוזז בכ-30%. אין כל עידוד בכך שנכים מוותרים על התנאים הסוציאליים שלהם, שכן אלו נחשבים הכנסה מעבודה שיש בה כדי לקזז מהקצבה.

   

  ראש הממשלה הוא איש כלכלה עד לשד עצמותיו, וככזה הוא יודע כי שילובם של נכים בשוק התעסוקה יתרום למשק כ-5 מיליארד שקלים בשנה. בשנה, לא בעסקת ענק חד פעמית - בשנה.

   

  על כן נשגב מבינתי מדוע ראש הממשלה בחר לדחות את מסקנות ועדת זליכה, ולא אימץ לפחות את הפרק העוסק בביטול התמריצים השליליים לנכים עובדים. ראש ממשלתי (שקיבל את קולי) ואני אומר זאת בכאב – לעולם לא היה מעז לעשות זאת לתוכנית "נטו למשפחה". לעולם לא היה משחק משחקי אגו וקרדיט על גבם של זוגות צעירים. מדוע, אם כן, על גבם של הנכים?

   

  אולם חלקם של ארגוני הנכים בהמשך השערורייה הזו אינו נפקד. אין חולק על כך שקצבת הנכות חייבת לעלות באופן משמעותי, אך לא יכול להיות שאותם הארגונים, המתנהגים באלימות כלפי כל מי שחולק על דעתם, ישתיקו את נושא התעסוקה ולא יהיו לפה לאלה הרוצים לעבוד ולא לשבת על הקצבאות.

   

  ארגוני הנכים לא נלחמים למען רפורמה מקיפה לשיפור חייהם של הנכים. לא, ארגוני הנכים - בדרישתם להשוות את הקצבה לשכר המינימום - קובעים כי כל 230 אלף הנכים בישראל לא יכולים לעבוד, ולא היא. מילא שארגוני הנכים מתעלמים מהעלות התקציבית של מהלך שכזה, ולעזאזל ששירותים חברתיים אחרים ייפגעו, הארגונים האלה מתעלמים מהעובדה הפשוטה כי קצבת נכות בגובה שכר מינימום בהכרח תסיג לאחור מאבק של שנים - שילוב בעלי מוגבלויות בשוק התעסוקה.

   

  פנינו אל העתיד ונכים רבים תולים תקוותם בוועדה החדשה שקמה בראשותו של פרופ' אבי שמחון.

   

  הוועדה חייבת להידרש לנושא הקצבאות שנשחקו זה 15 שנה, אך כל שינוי שכזה יהיה בטל בשישים ללא ביטולו של חוק לרון.

   

  כותב המאמר הוא נכה במחלת ניוון שרירים מסוג s.m.a ועובד בחברת אינטרנט מובילה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חוק לרון חייב לעבור מהעולם"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים