שתף קטע נבחר

המערכת שתציל חיים: כך יעבוד המרכז הלאומי לחיזוי רעידות אדמה

המערכת החדשה תנטר בזמן אמת תופעות המאפיינות את מצב הקרקע לפני רעידת אדמה, ותתריע עשרות שניות לפני הרעש. מאות החיישנים שהותקנו באזורים המועדים יאפשרו למערכת להאט רכבות מהירות כדי למזער את הנזק

 

 

 

המערכת שתציל חיים במקרה של רעידת אדמה: לקראת התרגיל הארצי להתמודדות עם רעידות אדמה שיגיע לשיאו מחר (יום ג') תוך תרגול במוסדות ציבוריים ובמוסדות החינוך, המרכז הלאומי לחיזוי ובקרה של רעידות אדמה נחשף. באמצעות גדר מיוחדת שרושתה במאות חיישנים לאורך קו השבר הסורי-אפריקני ולאורך קו השבר בין בית שאן ליגור, המערכת תקבל התראה של עשרות שניות קריטיות בטרם רעידת האדמה.

 

חלק מהחיישנים יותקנו במקומות אסטרטגיים דוגמת בתי זיקוק ומפעלי ים המלח, וחלקם במוקדי סיכון, כמו בתי ספר. המרכז, שיופעל על-ידי חברת "רשף ביטחון" מקבוצת תיגבור, ינטר בזמן אמת גם את מסילות הרכבת ויאפשר להאט באופן אוטומטי רכבות ממהירות של 140 קמ"ש למהירות נמוכה כדי למזער את הפגיעה בנפש באופן משמעותי.

המערכת ממפה תנודות בקרקע בטרם רעידת האדמה ()
המערכת ממפה תנודות בקרקע בטרם רעידת האדמה


חיילי פיקוד העורף מתאמנים בחילוץ מזירה שמדמה אתרי הרס (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
חיילי פיקוד העורף מתאמנים בחילוץ מזירה שמדמה אתרי הרס(צילום: דובר צה"ל)

על פי תרחיש האימה שהוצג בכנסת, רעידת אדמה עוצמתית בישראל עלולה לגרום לכ-7,000 הרוגים וכ-9,500 לכודים. עוד עלה כי כ-17,000 בתי אב למצוא עצמם ללא קורת גג. כחלק מהתמודדות בשנים האחרונות הוקמה גדר סיסמית לאורך קווי השבר במרחקים קבועים של 10 ק"מ זה מזה.

 

לדברי שוקי פליין, מנכ"ל "רשף ביטחון", הגדר שהוקמה בשנים האחרונות תאפשר למרכז להעלות את הסיכויים להצלת חיים בעשרות אחוזים.

פליין ציין כי "בתי הספר מהווים אחד ממוקדי הסיכון הגדולים ביותר בתרחיש של רעידת אדמה בשל ריכוז הילדים שנמצאים במבנים שחלקם ישנים ומועדים להתמוטטות".

 

המערכת עברה את כל הבדיקות הנדרשות והצליחה להתריע בזמן ב-100% מהמקרים, יחד עם 0 התרעות במקרי שווא. המערכת תזהה בכל רגע נתון את תנודות הקרקע באזור ותדע להבחין בגלים מקדימים שמאופיינים לרעידות אדמה. עם זיהוי הגלים תפיק המערכת התראה קולית.

 

יובל אלעני, חבר בצוות שמפעיל את המערכת, אמר: "המערכת תדע להתריע וכך האנשים שנמצאים בתוך מבנים ידעו לצאת לשטח פתוח על פי התרגולת הנדרשת. גם במבנים עם מקומות יותר יציבים, כמו חדרי מדרגות או מעליות, שאליהם צריך להיכנס במידת הצורך. זאת מערכת שיכולה להציל חיים במקרה של רעידת אדמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים