שתף קטע נבחר

15 אלף חרדים הפגינו בניו יורק נגד הגיוס לצה"ל

הצלחה חלקית בניסיון לאגד את כל הפלגים והחצרות בעיר למחאה המונית נגד מעצר עריקים בישראל. המארגנים ציפו לרבבות, אבל מאבק פוליטי משני צדי האוקיינוס הוביל לכך שעיקר המשתתפים היו אנשי פלג בסאטמר

 

 

המחאה נגד חוק הגיוס הגיעה לניו יורק: אלפי חסידים מהפלגים החרדים האנטי-ציוניים הפגינו הלילה (בין ראשון לשני, שעון ישראל) בברוקלין נגד מעצר תלמידי ישיבות עריקים בישראל ונגד "רדיפת התורה בארץ הקודש". בעצרת, שהתקיימה ב"ברקלייס סנטר", אולם קבוצת הכדורסל ברוקלין נטס, תקפו עשרות רבנים ואדמו"רים את מדינת ישראל ואת צה"ל, שלטענתם מתנכלים ללומדי התורה ומפתים אותם לעזוב את בית המדרש ולהתגייס לצבא. המארגנים הקרינו סרטונים של אלימות משטרתית בהפגנות חרדים בארץ ונגד תוקפי חיילים.

 

אף שהתערבות של הציבור החרדי-אמריקני בענייניה הפוליטיים הפנימיים של ישראל היא חריגה ונדירה, האירוע נתפס ככישלון של המארגנים: תחת הכותרת "עצרת הרבבות" הם ביקשו לקיים מפגן אחדות נדיר של כלל הפלגים והחצרות – מחסידות סאטמר האנטי-ציונית ועד הזרם המרכזי המקביל ל"יהדות התורה" בארץ - בפועל השתתפו בה כ-15 אלף איש בלבד, בעיקר אנשי אחד הפלגים בסאטמר.

 

אירוע המחאה בברוקלין, הלילה:

 (צילום: Yiddishfeed) (צילום: Yiddishfeed)
(צילום: Yiddishfeed)

 (צילום: Yiddishfeed) (צילום: Yiddishfeed)
(צילום: Yiddishfeed)

 (צילום: Yiddishfeed) (צילום: Yiddishfeed)
(צילום: Yiddishfeed)

מאחורי הקלעים התנהלה בשבועות האחרונים מלחמה חוצת יבשות בין מחנות רבנים ופוליטיקאים בישראל ובארה"ב. הפלג הליטאי הירושלמי בראשות הרב שמואל אוירבך, המוביל את הפגנות החרדים הקיצוניים בישראל, זיהה שהזרם החרדי הגדול והמרכזי, בראשות יריבו הרב אהרון לייב שטיינמן, פועל בעיקר בארץ. הירושלמים ביקשו לנצל את הוואקום שנוצר בארה"ב, והצליחו לארגן עצרת ענק חוצת מחנות. הם רתמו למהלך גם את הרבנים והאדמו"רים הבכירים מעבר לים, ששוכנעו כי צה"ל אכן רודף את תלמידי הישיבות ומנסה לגייסם בכפייה.

 

ראשי המפלגות החרדיות בארץ, המייצגים את הזרם המרכזי, התעוררו בדקה ה-90 והבינו שאיבדו אחיזה ב"מועצת גדולי התורה של אמריקה". בימים האחרונים הם הטילו את כל כובד משקלם על מנת לטרפד את קיום העצרת: משלחות רבנים ועסקנים נסעו לארה"ב כדי להסביר כי חוק הגיוס הקיים טוב לחרדים, מנהיגי המחנה שיגרו מכתבים לעמיתיהם בחו"ל בעד עמדת הרב שטיינמן ובגנות הפלג הירושלמי, וגם העיתונים "יתד נאמן" ו"הפלס", ביטאוני המחנות הנצים, נשלחו למערכה.

 

המסר העיקרי בבליץ' ההסברה והשכנועים: אל תתערבו בענייניו הפנימיים של הציבור החרדי בישראל; אתם לא מבינים בזה כמו הרבנים הבכירים כאן.

 

בדרך לתוצאה הרצויה נכוו בעיקר הרבנים עצמם - למשל בפרסום התבטאויות מביכות שלהם ובעצם העימות הפומבי הייצרי ביניהם. כך למשל, בהקלטה שפרסם העיתונאי ישראל כהן באתר "כיכר השבת", נשמע הרב משה הלל הירש, בכיר בזרם המרכזי, המסומן כאחד מיורשיו האפשריים של הרב שטיינמן, כשהוא מודה בפני משלחת עסקנים שהגיעו לביתו שהצבא אכן רודף את תלמידי הישיבות ומתנכל להם. לאחר מכן הוא שלח מכתב הבהרה לרבנים בארץ ולפיו דבריו לא הובנו כהלכה.

 

אולם בסופו של דבר המטרה הושגה: "עצרת הרבבות" התקיימה במתכונת מצומצמת יחסית, כשמאחוריו עומד רק אחד הפלגים של חסידות סאטמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Yiddishfeed
העצרת בברוקלין, הלילה
צילום: Yiddishfeed
מומלצים