שתף קטע נבחר

"לא ביקשו ממני שום תעודה, והנה אני מורה מחליף"

תחקיר "ידיעות אחרונות" ו-ynet: בלי ניסיון בחינוך, בלי הכשרה ובלי בדיקה נכנסים בשערי בתי הספר מורים מחליפים שמוכיחים כי השיעור מפרשת המורה הפדופיל כלל לא נלמד. אחד מהם: "הכניסה לבתי הספר הייתה קלה מאוד". ועדת החינוך של הכנסת תדון בקליטת עובדים חדשים במערכת

 

 

מורה מחליפה נכנסת לכיתה בלי בדיקה, למשך זמן ארוך, לעתים היא נשארת איתם לבדה ואף יכולה לעזוב את מתחם בית הספר מבלי להודיע. תחקיר המורים המחליפים שפורסם הבוקר (יום ב') ב"ידיעות אחרונות" ו-ynet הוכיח כיצד למרות פרשת המורה החשוד כפדופיל מתל אביב, פתחו בתי ספר את שעריהם בפני כל מי שהציע את עצמו בלי לברר מיהו, בלי להשאיר לו חומר לימוד, בלי לחשוב לרגע על שלומם ובטיחותם של הילדים.

 

אדיר ינקו, שנכנס לאחת הכיתות כמורה מחליף, סיפר: "זה היה הרבה יותר פשוט ממה שחשבנו, הגענו לרוב בתי הספר דרך מודעה בפייסבוק. בבית הספר שהייתי בו נאמר בפירוש שהמורים המחליפים לפעמים מועסקים במשרה מלאה, מה שהופך את הכניסה לבתי הספר לקלה מאוד".

 

 

שחר חי ציינה גם כי לא קיבלו תשלום עבור עבודתם, למרות ההתחייבויות. מלבד זאת, היא וינקו מצאו את עצמם לבדם בכיתות שהם כלל לא מכירים. "הייתי בכיתה עם תלמידים מבלי שהצגתי אישור על היעדר עבירות מין בעבר כפי שמתחייב בחוק", הוסיף ינקו.

 

הוא ציין עוד כי התבקש להעביר שיעור במתמטיקה, ולפני כן השגיח על מבחן בהיסטוריה. "שאלו אותי שאלות ולא היה לי מה לענות, לא מכיר את החומר".

 

במשרד החינוך מבהירים כי יש נהלים ברורים לבתי הספר בעת קליטת עובדים ממלאי מקום. על פי הנהלים מחויבים מנהלי בתי הספר לבקש מכל ממלא מקום להציג אישור מטעם המשטרה על היעדר עבירות מין, עוד לפני כניסתו לבית הספר. אך כאמור, אף אחד מהם לא נדרש להציג תעודה זאת.

 

ועדת החינוך של הכנסת תדון בקליטת עובדים חדשים במערכת החינוך בעקבות פרשת הפדופיל המורשע שנחשד כעת שוב בעבירות מין, ועקב התחקיר של ynet ו"ידיעות אחרונות". זאת ביוזמת ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו"ר הוועדה לזכויות הילד ובתיאום עם יו"ר ועדת החינוך, יעקב מרגי (ש"ס). לדיון יוזמנו נציגי משרדי החינוך, הרווחה והשירותים החברתיים והפנים, רשויות מקומיות, ארגוני מורים וגננות. 

 

לדברי ח"כ שאשא ביטון: "ישראל של 2017 נכשלת שוב ושוב כישלון חרוץ בהגנה על ביטחון ילדיה במערכת החינוך. הליך הקבלה והסינון של אנשי צוות, בדגש על סייעות ומורים מחליפים, הוא שטח הפקר. הקלות הבלתי נסבלת של הסתננות אנשים אלימים וסוטים, וגם של אנשים נורמטיביים ללא ניסיון והכשרה למערכת צריכה להדליק אלף נורות אדומות. ישנם דברים דחופים יותר מקוד אתי באקדמיה וזאת מבלי לנקוט עמדה בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים