שתף קטע נבחר

חמאס מאיים בחידוש העימות: "צמצום אספקת החשמל בעזה יוביל לפיצוץ המצב"

בחמאס בעזה מזהירים את ישראל מפני חידוש האלימות בעקבות ההחלטה לצמצם את אספקת החשמל לרצועת עזה: "ההחלטה תוביל להידרדרות מואצת ולפיצוץ המצב". ההחלטה התקבלה בעקבות הפסקת מימון מצד הנשיא הפלסטיני אבו מאזן

 

 

 

החלטת ישראל לצמצם את אספקת החשמל לרצועת עזה עלולה להוביל להתלקחות אלימה - כך מזהירים היום (ב') בחמאס. דובר חמאס עבד א-לטיף אל-קאנוע אמר כי ההחלטה "מסוכנת והרת אסון. היא תוביל להידרדרות מואצת ולפיצוץ המצב ברצועת עזה". ההחלטה התקבלה בעקבות הפסקת מימון מצד הנשיא הפלסטיני אבו מאזן.

 

כבר לפני כחודשיים הודיעה הרשות הפלסטינית למתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, כי תפסיק לשלם על צריכת החשמל שישראל מספקת לעזה באופן מיידי. הודעה זו באה על רקע מאבק הכוחות המסלים בין יו"ר הרשות הפלסטינית לבין חמאס בעזה בהנהגת יחיא סינוואר.

 

אספקת החשמל ברצועה בחודשים האחרונים חלקית ביותר ותושביה צורכים חשמל שעות ספורות בלבד במהלך היממה. גורם ישראלי מסר לסוכנות AP כי זרם החשמל יצומצם לכשלוש שעות וכי בעקבות החלטת אבו מאזן להפחית את המימון - מחפשים כעת תורמים זרים שיעשו זאת במקומו.  

חמאס מאיים: "ההחלטה לצמצם את החשמל עלולה להוביל להתלקחות אלימה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חמאס מאיים: "ההחלטה לצמצם את החשמל עלולה להוביל להתלקחות אלימה"(צילום: AFP)

אספקת החשמל עמדה על 8 שעות ביממה - כיום עד 4 שעות בלבד (צילום: AP) (צילום: AP)
אספקת החשמל עמדה על 8 שעות ביממה - כיום עד 4 שעות בלבד(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מחאה נגד חמאס בינואר 2017 (צילום: AP) (צילום: AP)
מחאה נגד חמאס בינואר 2017(צילום: AP)

הרשות דרשה מהארגון לקבל לידיה את השליטה על רצועת עזה ומעברי הגבול, וכן את תשלום המסים שתושבי הרצועה משלמים לחמאס עבור השירותים שהיא מעניקה - כמו בריאות וסחורות. חמאס דחה את דרישתה של הרשות על הסף, ועל כן החליט אבו מאזן להפחית את אספקת החשמל עד שישיג את השליטה ברצועה.

 

בחמאס הקימו בחודשים האחרונים ועדת ניהול לרצועת עזה שתפקידה להחליף הממשלה הפלסטינית, וטענו כי ממשלת האחדות ברמאללה אינה דואגת כלל לתושבי הרצועה.

 

ישראל מספקת לרצועת עזה חשמל באמצעות עשרה קווי חשמל המייצרים 125 מגה וואט, כ-30% מאספקת החשמל הנדרשת בעזה. עלות צריכת החשמל בעזה נאמדת בכ-40 מיליון שקלים לחודש, שאותם מקזזת ישראל ממסי הרשות הפלסטינית. בהיעדרה של הרשות הפלסטינית, תשלום בגין צריכת חשמל בעזה יוכל להתבצע באמצעות הקהילה הבינלאומית או גורמים פרטיים.

 

דובר חברת החשמל בעזה, מוחמד ת'אבת, אמר כי "אנחנו בקושי מספקים ארבע שעות חשמל ברצועת עזה, ובכמה שכונות מקבלים שלוש שעות חשמל. איננו יכולים לחזות כמה שעות נוכל לספק חשמל אם האספקה תצומצם".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אנשי חמאס בעזה
צילום: רויטרס
מומלצים