שתף קטע נבחר

"רוצה שישמעו את עדותי מפי": התובע הכללי יעיד מחר בפרשת "רוסיה-גייט"

ג'ף סשנס יתייצב בפני ועדת המודיעין של הסנאט בדלתיים פתוחות ויהיה הגורם הבכיר ביותר עד כה שמעיד במסגרת חקירת יחסי אנשי טראמפ ורוסיה וההתערבות בבחירות. סשנס, שפטר את עצמו מהתעסקות בחקירה ויחסיו עם טראמפ מתוחים, מעיד לאחר עדותו הדרמטית של ראש ה-FBI המפוטר

סשנס וטראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סשנס וטראמפ(צילום: רויטרס)

פחות משבוע לאחר שראש ה-FBI לשעבר התייצב בפני ועדת המודיעין של הסנאט לעדות דרמטית בפרשת חקירת יחסי טראמפ-רוסיה, התובע הכללי בממשלו של טראמפ, ג'ף סשנס, צפוי להעיד גם הוא מחר (יום ג'), בפומבי, בפני הסנאט. החקירה שמסעירה כבר חודשים ארוכים את ארה"ב סובבת סביב חשדות לקשירת קשר בין אנשיו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לבין גורמים ברוסיה – כאשר החשד העיקרי הוא כי מוסקבה התערבה בבחירות לנשיאות לטובתו של הנשיא הנבחר.

 

סשנס ככל הנראה יישאל על ידי ועדת המודיעין של הסנאט לגבי קשריו עם גורמים בממשל הרוסי במהלך קמפיין הבחירות וכן יישאל לגבי מעורבותו בפיטוריו של ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, שכאמור העיד בשבוע שעבר בפני אותה ועדה. הערב הודיע יו"ר הוועדה כי עדותו של סשנס תתנהל בדלתיים פתוחות.

 

בעדותו ביום חמישי האחרון אמר קומי כי לבולשת הפדרלית היה מידע על סשנס כבר באמצע פברואר שהיה עושה זאת "בעייתי" עבורו להמשיך לנהל חקירה פדרלית בנוגע למאמצים רוסיים להשפיע על הבחירות לנשיאות. סשנס עצמו ניסח יחד עם סגנו מסמכים בחודש שעבר שמתארים את חסרונותיו של קומי בתפקיד ראש הבולשת הפדרלית – וזה אכן פוטר לאחר מכן על ידי הנשיא טראמפ.

 

פטר את עצמו מהתעסקות בחקירת החשדות לקשירת קשר עם רוסיה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פטר את עצמו מהתעסקות בחקירת החשדות לקשירת קשר עם רוסיה(צילום: EPA)

 

 

סשנס, נזכיר, הסיר את עצמו מהחקירה במרס האחרון לאחר דיווחים בתקשורת כי הוא נפגש בשנה שעברה עם השגריר הרוסי בארה"ב, סרגיי קיסלייק, ולא דיווח על כך. לפי דיווחים נוספים בארה"ב, ייתכן כי אף הייתה פגישה שלישית בין השניים שטרם דווחה או נחשפה. מאז נחשבים היחסים בין סשנס לטראמפ מתוחים במיוחד.

 

סשנס, סנאטור לשעבר ותומך נלהב של הנשיא טראמפ מתחילת הקמפיין, יהיה האדם הבכיר ביותר עד כה שיעיד בפני הוועדה בנוגע לרוסיה. דובר מטעם משרד המשפטים האמריקני מסרה כי סשנס ביקש כי עדותו תתנהל בדלתיים פתוחות מכיוון ש"הוא מאמין שזה חשוב שהעם האמריקני ישמע את עדותו היישר מפיו". עדותו של סשנס אמורה להתחילה בשעה 14:30 (שעון וושינגטון).

 

יממה לפני עדותו של קומי דווח כי התובע הכללי סשנס הציע לנשיא טראמפ את התפטרותו בשל היחסים המתוחים בין השניים. על פי הדיווח ברשת ABC, החיכוך בין השניים נובע מהחלטתו הפתאומית של סשנס במרס להשעות עצמו מכל עיסוק בחקירת "רוסיה-גייט", שטראמפ למד על אודותיה רק כמה דקות לפני שסשנס הודיע עליה לציבור. גורמים רבים אמרו כי ההחלטה של סשנס לפסול עצמו מעיסוק בחקירה היא אחת האכזבות הגדולות של טראמפ בתקופת נשיאותו עד כה.

 

הכעס של טראמפ על ההחלטה לא פחת עם הזמן. שני גורמים המקורבים לנשיא סיפרו כי הוא השתלח שוב ושוב בתובע הכללי בפגישות פרטיות, ואמר כי הצעד של סשנס הוביל להרחבת החקירה, שעליה מפקח כעת תובע מיוחד, ראש ה-FBI לשעבר רוברט מולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
התובע הכללי ג'ף סשנס
צילום: EPA
מומלצים