שתף קטע נבחר

בית משפט שחרר חולה פסיכוטי מאשפוז כפוי

הוועדה הפסיכיאטרית דרשה להשאיר מטופל בבית החולים אברבנאל בשל מצבו הקשה. אבל השופט ציון קפאח קבע: בת זוגו תוכל לטפל בו מחוץ למוסד

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה לאחרונה לבטל אשפוז כפוי שהוטל על מטופל שהידרדר למצב פסיכוטי קשה. בכך דחה השופט ציון קפאח את עמדת הוועדה הפסיכיאטרית המחוזית, וקיבל ערעור שהגיש החולה בטענה שאינו מהווה סכנה לעצמו ולאחרים.

 

במרס השנה אושפז המערער בבית החולים וולפסון בשל דלקת בדרכי השתן. ביום שחרורו התרשמה רופאה פסיכיאטרית שהוא נמצא במצב פסיכוטי חריף והוציאה הוראה לבדיקה דחופה. הוא אובחן כסובל מהפרעה נפשית המתבטאת במצב רוח קשה (דיכאון או מאניה) לצד הזיות ומחשבות שווא, ואושפז באברבנאל לאחר שנמצא שיצא מאיזון תרופתי.

 

המערער הסכים לאשפוז של שבוע, אולם בתום התקופה החליטה הוועדה הפסיכיאטרית המחוזית של בית החולים להאריך את אשפוזו בשבועיים בניגוד לרצונו. היא התבססה על מכתב מרופאי המחלקה שלפיו הוא סובל ממחשבות שווא, מדווח על שמיעת קולות ובוחן המציאות והשיפוט שלו לקויים. עוד צוין כי בעבר לא שיתף פעולה עם טיפול בקהילה וכתוצאה מכך נכנס למצבים פסיכוטיים קשים המלווים בהזנחה עצמית קיצונית.

 

ההחלטה התקבלה בדעת רוב, אף שיו"ר הוועדה סברה שיש לשחרר את האיש לטיפול מרפאתי כפוי. על החלטה זו ערער החולה למחוזי ובא כוחו טען שאין הצדקה לאשפוז הכפוי כשלא הוכח בפני הוועדה שהוא מסוכן לעצמו או לאחרים.

 

עורך הדין הוסיף שבת זוגו של האיש הביעה נכונות לתמוך בו ולוודא שיקבל את הטיפול שלו הוא זקוק במסגרת הקהילה. עוד נטען כי הוועדה לא בחנה חלופות לאשפוז ולא פירטה באופן מספק את הנימוקים להחלטה.

 

השופט ציון קאפח אמנם קיבל את עמדת הוועדה שלפיה המערער מזניח את עצמו באופן קיצוני עד כדי סיכון עצמי. אולם עם זאת ציין שהפסיקה קבעה מפורשות כי הוועדה המחוזית חייבת לבחון חלופת אשפוז ולבחור את האמצעים שפגיעתם בחולה הנפש היא הקטנה ביותר. "אין לאשפז חולה נפש אשפוז כפוי בבית חולים אם ניתן לטפל בו ולהגן על שלום הציבור באמצעות טיפול מרפאתי כפוי", כתב בפסק הדין.

 

נקבע כי אין בדעת הרוב של הוועדה כל התייחסות לבחינת חלופת אשפוז. מנגד, יו"ר הוועדה שכתבה את דעת המיעוט ציינה כי קיימת אפשרות לטיפול מרפאתי כפוי תוך שהיא נסמכת על דברי בת הזוג שהתחייבה לטפל במערער.

 

בת הזוג סיפרה במהלך הדיון על הקשר המשמעותי בינה לבין המערער והותירה רושם חיובי ביותר על השופט. "נראה שהיא תשכיל להוות מעטפת תומכת עבורו בהתמודדותו עם המצב הפסיכוטי בו הוא נתון", כתב.

 

השופט קפאח הוסיף שרצינותה של בת הזוג באה לידי ביטוי בהתחייבותה להודיע על כל התדרדרות במצב המערער ובעובדה שבעבר פעלה בהתאם והביאה אותו לחדר המיון בבית החולים אברבנאל כשחלה נסיגה במצבו. בנסיבות אלה הערעור התקבל, האשפוז הכפוי בוטל והומר בצו לטיפול מרפאתי כפוי בקהילה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד עוזי הדר
  • ב"כ המשיבים: עו"ד אורלי אמיתי
  • עו"ד לביא יעקב עוסק במשפט חוקתי ומייצג בתחום בריאות הנפש
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים