שתף קטע נבחר

בכיר פלסטיני ל-ynet: "נמשיך לשלם למשפחות אסירים"

מזכיר המדינה טילרסון אמר כי המדיניות הפלסטינית השתנתה ואבו מאזן כבר לא משלם משכורות למשפחות מחבלים. בראיון ל-ynet שולל ראש רשות האסירים הפלסטינים את הדברים: "דרישה כזו - הכרזת מלחמה נגד אבו מאזן". גם גורם ישראלי אישר: "הרשות ממשיכה לשלם למחבלים"

גם בצד הפלסטיני וגם בישראל לא מכירים את שינוי מדיניות תשלום למשפחות אסירים : ראש רשות האסירים הפלסטינים עיסא קראקע הבהיר בשיחה עם ynet כי אש"ף לא הפסיק את תשלום המשכורות למשפחות האסירים: "הדרישה הזאת היא הזמנה לפירוקה של הרשות הפלסטינית".

 

מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון חשף אתמול כי ממשלו של הנשיא דונלד טראמפ דרש מהנשיא הפלסטיני אבו מאזן להפסיק להעביר תשלומים למשפחות של מחבלים מתאבדים. בשימוע בוועדת החוץ של הסנאט אמר טילרסון כי קיבל דיווח שלפיו הפלסטינים שינו בעקבות זאת את המדיניות ויפסיקו להעביר כספים למשפחות של רוצחים.

 

גם בישראל לא הכירו כל שינוי במדיניות הפלסטינית. "הרשות ממשיכה לשלם למשפחות מחבלים", אמר היום (ד') גורם מדיני. "הרשות הפלסטינית ממשיכה לשבח, להסית ולעודד טרור באמצעות התשלומים".

 

כאמור, גם הפלסטינים מאששים שאין כל החלטה כזו. קראקע הסביר שתשלום המשכורות הינו משהו שנוגע כמעט בכל משפחה פלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה. "החברה הפלסטינית מורכבת כולה ממשפחות של אסירים ושהידים והם כולם קורבנות בשל הכיבוש הישראלי. הדרישה הזאת של הפסקת התשלום למשפחות של אסירים אינו עניין פעוט אלא משהו גדול מאוד עם השלכות חברתיות", הסביר ראש רשות האסירים הפלסטינים.

 

הוא הבהיר כי רשות האסירים, שהיא כיום חלק מאש"ף, לא הפסיקה לשלם את המשכורות לאסירים ורמז כי גם אם אבו מאזן היה רוצה לעשות זאת – הוא לא יהיה מסוגל לעמוד בסערה הציבורית שתפרוץ בגין החלטה שכזאת. "הדרישה הזאת היא הכרזת מלחמה מסוג אחר נגד הרשות הפלסטינית ונגד אבו מאזן. אנחנו לא עצרנו את תשלום המשכורות וגם לא נעצור אותם ככל שזה תלוי בי. זה דבר קשה מאוד ולא הגיוני שיקרה. אף אחד ברשות הפלסטינית לא יכול לעשות צעד כזה".

ראש רשות האסירים הפלסטינים עיסא קראקע ()
ראש רשות האסירים הפלסטינים עיסא קראקע

לדבריו, "הדרישה הזאת אינה משרתת את היציבות ולא תשרת אף תהליך שלום באזור. יהיה קשה מאוד לרשות הפלסטינית לעצור את הסיוע ההומניטרי למשפחות האסירים והשהידים". עם זאת, אישר קראקע כי בחודש האחרון עצרה הרשות הפלסטינית תשלום משכורות ליותר ממאתיים אסירים משוחררים שמזוהים עם חמאס ושחלקם שוחררו בעסקת שליט. "עצירת המשכורות לאסירי חמאס, שהם משוחררי עסקת שליט שנמצאים בעזה, היא עניין שאינו קשור לדרישה של טילרסון. מדובר על עצירת המשכורות בשל המחלוקות בין הרשות הפלסטינית לחמאס".

 

בתוך כך, הכנסת אישרה בצהריים בקריאה טרומית את הצעת חוק קיזוז משכורות למחבלים של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד). הצעת החוק מבקשת לקצץ מהכספים המועברים לרשות הפלסטינית את התשלומים המועברים כתמיכה למחבלים ובני משפחותיהם. 

 

48 ח"כים הצביעו בעד הצעת החוק לעומת 13 שהתנגדו. בקואליציה הגיעו לסיכום, שלפיו הצעת החוק תעלה לדיון מחודש ורק לאחר מכן יימשכו שלבי החקיקה. "כשהרשות הפלסטינית מעבירה תקציבים, על פי חוק, למחבלים ולבני משפחותיהם, היא מקדמת מדיניות של רצח ישראלים. תקצוב הטרור הוא מעשה מדיני מובהק והוא לא עולה בקנה אחד עם תהליך השלום", אמר ח"כ שטרן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אסירים ששוחררו בעסקת שליט
צילום: EPA
מומלצים