שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי, EPA

דאעש נטל אחריות על הפיגוע בי-ם, אך בצה"ל טוענים: "התארגנות מקומית"

ארגון הטרור פרסם הודעה חריגה שבה לראשונה לקח אחריות על הפיגוע בישראל: "אריות החליפות ביצעו פעולה מבורכת". בישראל ובחמאס דחו את הודעת דאעש. ארגון הטרור הפלסטיני מסר כי מדובר ב"ניסיון לטשטש את המפה, את המתקפה ביצעו פלסטינים"

 

ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) לקח אמש (ו') אחריות על הפיגוע בשער שכם בירושלים, שבו נרצחה לוחמת מג"ב הדס מלכא ונפצעו ארבעה בני אדם נוספים. בהודעה שפרסם הארגון זמן קצר לאחר הפיגוע נכתב כי "אריות החליפות ביצעו פעולה מבורכת בעיר ירושלים". שלושת המחבלים נקראים בהודעה אבו אל-בוראא אל-מקדסי, אבו חסן אל-מקדסי ואבו רבאח אל-מקדסי.

 

בהודעה נמסר כי השלושה התפללו ולאחר מכן "תקפו את היהודים", מה שהוביל למותה של חיילת ולפציעתם של אחרים. "השהידים השאירו אימה בלבבות היהודים, ובעזרת אללה זו לא תהיה המתקפה האחרונה. על היהודים לצפות לכך שמדינתם תיחרב בידי חיילי החליפות".

"אריות החליפות ביצעו פעולה מבורכת". הודעת דאעש ()
"אריות החליפות ביצעו פעולה מבורכת". הודעת דאעש

עם זאת, בשלב זה לא ידוע על קשר בין שלושת המחבלים לארגון דאעש, מעבר להודעה שפורסמה. על פי קבוצת המחקר המודיעיני SITE, מדובר בפעם הראשונה שבה דאעש לוקחים אחריות על פיגוע בישראל. אף על פי כן, בפיגועים קודמים כמו הפיגוע במתחם שרונה והפיגוע בפאב "סימטא" ברחוב דיזנגוף, נאמר כי המחבלים פעלו בהשראת הארגון הרצחני.

 

ארגון חמאס דחה את לקיחת האחריות של דאעש ואמר כי מדובר בניסיון "לטרוף את הקלפים". כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP. על פי הדיווח, בהודעה שפרסם דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, נמסר כי "טענת דאעש היא ניסיון לטשטש את המפה. את המתקפה ביצעו שני פלסטינים מ'החזית העממית לשחרור פלסטין' ואחד נוסף מחמאס". ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין" אישר כי שניים מהמחבלים, תושבי הכפר דיר אבו משעל, הם פעיליו.

 

גם גורמים בצה"ל הפריכו את נטילת האחריות של דאעש לפיגוע, ואמרו כי מדובר בהתארגנות מקומית ללא שום קשר להכוונה כלשהו של ארגון המדינה האיסלמית. לפי אותם גורמים, דאעש כלל לא מפעיל תשתיות טרור באיו"ש.

 

שניים מבין שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע הקשה אמש נעצרו בעבר ואף נשלחו למאסר לתקופות קצרות בגין השתתפות בהפרות סדר נגד כוחות הביטחון ביו"ש. כך עולה מחקירה ראשונית של הפיגוע המשולב שביצעו המחבלים בשתי זירות סמוכות בבירה. כמו כן עולה כי שלושת המחבלים הם שוהים בלתי חוקיים.

המחבל בוראא סלאח ()
המחבל בוראא סלאח

המחבל עאדל ענכוש ()
המחבל עאדל ענכוש

שוטרי מג"ב בזירת הפיגוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שוטרי מג"ב בזירת הפיגוע(צילום: רויטרס)
 

לפי הערכות במערכת הביטחון, שלושת המחבלים, עאדל ענכוש ובוראא סאלח מהכפר דיר אבו משעל שמערבית לרמאללה, ואוסמה עטא - שלושתם בני 19-18 - תכננו את הפיגוע זה כמה שבועות. הם פעלו במסגרת של התארגנות מקומית באזור רמאללה, שם כאמור הם התגוררו, וככל הנראה לא הוכוונו על ידי ארגון טרור ספציפי.

 

לפי הממצאים בזירה, תגובת לוחמי מג"ב, לצד תקלה שאירעה באחד מרובי הקרל גוסטב שנשאו המחבלים, מנעה פיגוע רחב ומשמעותי בהרבה מאשר התרחש בסופו של דבר.

 

רמת הדריכות הגבוהה באוגדת יו"ש בתקופת הרמדאן הנפיצה צפויה להימשך גם אל תוך ימיו האחרונים של החג, מחשש שהצלחתו היחסית של הפיגוע הערב תעניק השראה למפגעים נוספים. לפי שעה לא צפויים תגבורי כוחות נוספים מעבר לגדוד שמתגבר את כוחות ביטחון השדה בגדה מאז תחילת החג המוסלמי.

 

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: אלכס קולמויסקי) (צילום: אלכס קולמויסקי)
(צילום: אלכס קולמויסקי)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

מלשכתו של ראש הממשלה נמסר כי בנימין נתניהו קיים הערכת מצב טלפונית בעקבות הפיגועים בירושלים עם שר הביטחון ליברמן, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש אמ"ן הרצי הלוי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי.

 

בדיון הוחלט להפסיק ביקורי פלסטינים בישראל לרגל חג הרמדאן, אך כניסת מתפללים להר הבית תימשך כרגיל. עוד נמסר מלשכתו של ראש הממשלה: "צה"ל וכוחות הביטחון פועלים במרחב הכפר שממנו יצאו המחבלים. מבני החמולות שלהם משתייכים המחבלים תישלל הזכות להיכנס לישראל. כתר הוטל על הכפר".

פורסם לראשונה 16/06/2017 23:35

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבלים עאדל ענכוש ובוראא סאלח
מומלצים