שתף קטע נבחר

מחירים גבוהים ועיכובים בבנייה: צעירים מתוסכלים ממחיר למשתכן

שניות לאחר פתיחת ההגרלה הענקית אמש במסגרת תוכנית מחיר למשתכן - נפל האתר. עם זאת, ב-8 השעות הראשונות לפתיחת האתר נרשמו להגרלה כ-11 אלף זכאים. לאחר מספר שעות של תקלות האתר חזר לתפקד. זוגות שכבר זכו בהגרלות הקודמות מספרים על מחירים גבוהים ועיכובים בבניית הדירות

אחרי ההצהרות החגיגיות על פתיחת ההגרלה אמש (מוצ"ש) של 15 אלף יחידות דיור נוספות במסגרת תוכנית למשתכן - ההגרלה החלה ברגל שמאל. למרות שההגרלה הייתה אמורה להתחיל בחצות הלילה בדיוק, זכאיי התוכנית שניסו להירשם לפרויקטים באתר גילו שהוא נפל בדיוק ברגע בו החלה.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

אלה הערים שבהן יימכרו 15 אלף יח"ד בזול

למשתכן "תוכנית מחיר למשתכן מייקרת את הקרקעות"

 

לפי משרד הבינוי והשיכון, בשמונה השעות הראשונות לפתיחת האתר נרשמו להגרלה כ-11 אלף זכאים, ומדי שעה התווספו מאות זכאים נוספים להרשמה. ההתנפלות מצד הרוכשים על האתר הייתה צפויה, בייחוד לאור מסיבת העיתונאים שכינסו משרדי האוצר והבינוי והשיכון בנושא בשבוע שעבר, כך שניתן היה להיערך מראש למספר כניסות גדול.

 

"זה לא הגיוני ומעיד על תחזוקה לקויה"

הנרשמים, שחלקם כבר רגילים לאכזבות, לא הופתעו יתר על המידה מכך שהאתר נפל. "קראתי שאמורה להתחיל הגרלה של פרויקטים חדשים ופתחתי את המחשב בעשר דקות לחצות", מספר ירון (40), נשוי ומצפה לילד שבדרך. "בדיוק בחצות הספקתי לראות הודעה שההגרלה מתחילה - ובום, האתר קרס.

 (הדמיה: אגף ההנדסה, עיריית חיפה) (הדמיה: אגף ההנדסה, עיריית חיפה)
(הדמיה: אגף ההנדסה, עיריית חיפה)
 

"המשכתי לרענן את העמוד בכל כמה דקות, אחרי כ-50 דקות הצלחתי להירשם לשני פרויקטים ושוב האתר נפל. רק ב-1:30 בלילה הצלחתי לסיים את כל ההרשמה. זה היה מעצבן ומוזר שהאתר קרס מכמות כזו של אנשים. זה לא הגיוני ומעיד על תחזוקה לקויה או אתר שנבנה מאוד בזול".

 

ירון הוא צלם במקצועו ואשתו מורה ומחנכת. הוא נרשם לפרויקטים בראשון לציון, הרצליה ורעננה. "לא שיש לי כסף גם לזה, כי המחירים יכולים להגיע ל-1.8 מיליון שקל", הוא אומר. "יש לי כיום מיליון וחצי שקל, כולל משכנתא. אני שם את הכל על הפרויקט הזה ונכנס לחובות, באמת אשאר בלי כלום בלי זה".

 

נכון להיום, ירון ואשתו שוכרים דירה בקומה רביעית בבניין בתל אביב. "זה בניין ישן, עם מים מלאים בחלודה. אלו דברים מאוד מתסכלים. אני רוצה בית נורמלי מתוך דאגה לילד שלנו כמובן. אני יודע שיהיו בעיות ויעברו עוד הרבה שנים עד שנקבל את הדירה בפועל, לפחות שש או שבע שנים. זה סיכון שאנחנו לוקחים, לראות אם אצליח לשרוד, גם משכנתא וגם לשלם בינתיים שכירות". 

 

לנה (29), מורה, ובעלה, מהנדס תעשייה וניהול, התבשרו שזכו בפרויקט במסגרת מחיר למשתכן בשכונת הרקפות בראשון לציון באוגוסט שנה שעברה. "מאז אנחנו מחכים שיתחילו לבנות ולא יודעים מתי זה יקרה, כי עוד לא החלו לבנות שום דבר", היא מספרת. "בהתחלה אמרו לנו שייבנו בינואר ואז הקבלן הודע שיתחילו במרס, אחר כך באפריל, וזהו, מאז לא אמרו לנו כלום.

 

"זכינו בדירה בשווי 1.5 מיליון שקל ועד כה שילמנו 17% מעלות הפרויקט, כך שלמעשה שמנו כסף על משהו שלא החלו לבנות עדיין. מצד אחד אנחנו אומרים לעצמנו שזה פרויקט של הממשלה ובטוח שיש מישהו שעומד מאחורי זה אם לא באמת ייבנו, אבל אנחנו לא יכולים לסמוך על זה. עד שלא התחילו לבנות מבחינתי לא קניתי עוד שום דבר".

 

לנה מוסיפה כי המחיר מהווה מכשול משמעותי. "מצד אחד התוכנית הזו אמורה לבוא לעזרתם של זוגות צעירים, ומצד שני האופציות שנתונים נו הם של מגדלי יוקרה. למרות המחיר המוזל, זה עדיין המון המון כסף. החלטנו ללכת על זה כי למרות הכל זה משתלם בטווח הרחוק, אבל גם בשביל זה היינו צריכים לבקש עזרה מההורים ומכל מי שאפשר. ביקשו סכום ההתחלתי של 400 אלף שקל, בנוסף למשכנתא של 1.5 מיליון שקל. למי יש את זה? זה לא כל כך בא לקראת מי שאין לו כסף, ולאף אחד אין היום כסף".

 

אייל קרן (43), נשוי ואב לילדה, גם התאכזב אתמול לגלות שהאתר קרס. "האתר עבד עד חצות אבל מהרגע שפתחו את האפשרויות של הפרויקטים לזמינות - הוא הפסיק לתפקד. ניסיתי עד השעה 01:00 בלילה, התייאשתי והלכתי לישון. זה היה מתסכל. אמנם היום (א') בבוקר הצלחתי להירשם, אבל אני לא תולה בזה יותר מדי תקוות. ניסיתי כבר להרשם עד עכשיו לא זכיתי באף הגרלה, אבל אני ממשיך לנסות".

 

קרן גר מזה כ-20 שנה בתל אביב. הוא ואשתו עובדים בהיי-טק ועל אף שהם משתכרים מעל הממוצע הוא מספר כי גם עבורו המחירים בפרויקט יקרים. "אם לי קשה לעמוד בזה, אז לשאר האזרחים במדינה זה בכלל קשה, אלו עדיין מחירים שאינם לכל כיס ולא כל זוג צעיר יכול לעמוד בהם", הוא מפרט.

 

לדבריו, "הסכומים של המשכנתא מאוד גבוהים ואנשים ישעבדו את עצמם. נכון שהריבית מאוד נמוכה, אבל אם היא תעלה - הרבה אנשים ימצאו את עצמם בבעיה גדולה ולא יוכלו לעמוד בהחזרים.

 

"הפריפריה הרחוקה לא באה בחשבון מבחינתנו כי כל החיים שלנו פה, אז אנחנו מנסים בראשון לציון, הרצליה, מודיעין וכדומה", הוא מוסיף. "שמתי את כל התקוות שלי על פרויקט מחיר למשתכן, מבחינתנו זו ההזדמנות היחידה להשיג דירה, כי עם המחירים של היום, בעיקר באזור המרכז, אני לא רואה אפשרות אחרת שנשיג דירה משלנו".

 

בעקבות הדיווחים על הליקויים שהתגלו עד כה, קרן ואשתו חוששים מדברים נוספים. "שמענו על אנשים שזכו וגילו שלא קיבלו את מה שהובטח להם לאחר שהקבלנים עשו שינויים במפרט כדי למקסם את הרווחים שלהם. למשל ויתרו על מעליות או הורידו מספר חדרים. זה מדאיג. אם הייתה אופציה אחרת היינו הולכים עליה, אבל אין לנו. בינתיים, קודם כל נזכה ואחר כך נשבור את הראש". 

 

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "עומס פניות לההגרלות זוהה אתמול בין השעות 24:40-24:00 וכן הבוקר בין השעות 10:00-09:00. משרד הבינוי והשיכון נמצא במעקב מתמיד אחר האתר והגביר כמה פעמים את המשאבים כדי לעמוד בעומס הפניות. אנו מבקשים להזכיר כי אין משמעות להרשמה מוקדמת וניתן לבצע את ההרשמה בשלושת השבועות הקרובים - כל זמן שהיא פתוחה ועד ליום ה-9 ביולי 2017.

 

"במהלך התקופה תשלח לזכאים שנרשמו במסגרת ההגרלה הגדולה הודעה שתפרט את ההגרלות אליהן הם רשומים, כך שהם יוכלו לוודא כי אכן הם נרשמו לכל ההגרלות בהן הם היו מעוניינים, ובמסגרת זו יוכלו לשנות את המיקומים שביקשו. מדי שבוע יוציא משרד הבינוי והשיכון עדכון על ההגרלה המפרטת את מספר הנרשמים בכל הגרלה והגרלה".

 

בנוגע לנפילת האתר נמסר ממשרד האוצר כי "ב-8 השעות הראשונות לפתיחת האתר נרשמו למעלה מ-11 אלף זכאים להגרלה הגדולה. ההיענות המרשימה מעידה על האמון שרוכשים זכאי מחיר למשתכן לתוכנית. אנו בטוחים שבשלושת השבועות הבאים עד סגירת ההרשמה יספיקו הזכאים המעוניינים להירשם להגרלה הגדולה ומבקשים להרגיעם- למועד ההרשמה אין כל חשיבות".

 

בנוגע לאי התחלת הבנייה הראשון לציון נמסר כי "משרדי האוצר והשיכון משקפים לנרשמי מחיר למשתכן את ההליכים בכל פרויקט ופרויקט ובכלל זה תאריך זכיית הקבלנים בקרקע וזמן מסירת הקרקע לקבלן. בפרויקט בראשון לציון זכו מספר קבלנים ועליהם לעמוד ביעדי המסירה של הדירה, בדיוק כפי שהתחייבו בחוזה מול הרוכשים. מטבע הדברים, בניית דירות לוקחת זמן בדיוק כשם שהליך קניית דירה 'על הנייר' מקבלן בשוק הפרטי נמשכת תקופה ארוכה".

 

בנוגע לטענות על מחירי הדירות בפרויקטים נמסר ממשרד האוצר כי "תוכנית מחיר למשתכן מתחייבת לגובה הנחה מירבי בהתאם לנתוני הפרויקט הספציפיים ובהתאם לכך נקבעים תנאי המכרז. בשבוע שעבר שוחררו 15 אלף יחידות דיור במסגרת התוכנית כדי לאפשר לעוד עשרות אלפי זוגות צעירים לרכוש את דירתם הראשונה במחיר מופחת בעשרות אחוזים ממחיר השוק. אנו מזמינים זוגות נוספים להירשם לתוכנית ומאמינים שרוכשי הדירות ידעו לכלכל את צעדיהם בהתאם לסך השיקולים ויעשו את הבחירה הנכונה ביותר עבורם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים