שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נפגשו בסטקייה: ארה"ב ניהלה מו"מ חשאי עם צפון קוריאה
  מצד אחד השליח האמריקני, מצד שני אשת הסוד של קים ג'ונג און: "וול סטריט ג'ורנל" חשף כי במשך יותר משנה ניהלו דיפלומטים אמריקנים שיחות חשאיות עם דיפלומטים צפון קוריאנים בניו יורק, בפיונגיאנג ובאוסלו כדי להביא לשחרור אסירים אמריקנים ולהגביל את תוכנית הגרעין והטילים של המדינה המבודדת. הישג לשיחות: שחרור הסטודנט האמריקני ששרוי בתרדמת

  שוחרר לארה"ב והוא בתרדמת. הסטודנט האמריקני אוטו וורמבייר (צילום: AP)
  שוחרר לארה"ב והוא בתרדמת. הסטודנט האמריקני אוטו וורמבייר(צילום: AP)

   

  דיפלומטים אמריקנים ניהלו שיחות חשאיות עם בכירה צפון קוריאנית במטרה לשחרר אסירים אמריקנים ולהגביל את תוכנית הגרעין והטילים של המדינה הקומוניסטית המבודדת. כך חשף היום (יום א') העיתון "וול סטרטי ג'ורנל".

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  לפי הדיווח, צ'וי סון הי ניהלה משא ומתן חשאי עם ארצות הברית במשך תקופה ארוכה ונפגשה עם גורמים בממשלים הקודמים של הנשיאים ביל קלינטון וג'ורג' בוש הבן. גם בתקופה הנשיא ברק אובמה נערכו שיחות חשאיות בין הצדדים, אולם הן היו מוגבלות יותר במסגרת מדיניות הממשל "סבלנות אסטרטגית". 

   

  דוברת אנגלית שוטפת ובעלת קשר ישיר לקים ג'ונג און. הדיפלומטית הצפון קוריאנית הבכירה צ'וי סון הי
  דוברת אנגלית שוטפת ובעלת קשר ישיר לקים ג'ונג און. הדיפלומטית הצפון קוריאנית הבכירה צ'וי סון הי

  שלושה אזרחים אמריקנים עדיין כלואים בצפון קוריאה. קים ג'ונג און (צילום: רויטרס)
  שלושה אזרחים אמריקנים עדיין כלואים בצפון קוריאה. קים ג'ונג און(צילום: רויטרס)
  הקשר בין שתי המדינות שאינן מנהלות יחסים דיפלומטיים ביניהן החל לפני יותר משנה דרך ערוצים אחוריים. השיחות בין הצדדים הביאו בין היתר לשחרורו ממאסר שלך הסטודנט האמריקני אוטו וורמבייר.

   

  איך נכנס הסטודנט האמריקני לתרדמת?

  וורמבייר בן ה-22 נידון במרס 2016 ל-15 שנות מאסר עם עבודות פרך, אחרי שניסה לגנוב שלט תעמולה צפון קוריאני. בסוף השבוע הוא שוחרר אחרי 17 חודשים בכלא. בתגובה לשחרורו טענה צפון קוריאה שוורמבייר שוחרר "ממניעים הומניטריים" וטוענת שהוא לקה בבוטוליזם - הרעלה שנגרמת מרעלן שמפריש חיידק - ואחר כך לקח כדור שינה ונכנס לתרדמת.

   

  ה"ניו יורק טיימס" פרסם גרסה אחרת. גורם אמריקני שצוטט בעיתון אמר שוושינגטון קיבלה דיווחים מודיעיניים לפיהם הסוהרים תקפו את וורמבייר בתקופת המאסר. כששוחרר והועבר לארה"ב מסרה משפחתו שהמשטר הצפון קוריאני התאכזר לבנם ואיים עליו, ושנודע לה שהוא בתרדמת רק לפני שבוע.

   

  הצפון קוריאנים הבהירו שלא יסגרו את תוכנית הגרעין והטילים הבליסטיים, אבל שיהיו מוכנים לדבר על הגבלות (צילום: AFP)
  הצפון קוריאנים הבהירו שלא יסגרו את תוכנית הגרעין והטילים הבליסטיים, אבל שיהיו מוכנים לדבר על הגבלות(צילום: AFP)
  הבכירה האמריקנית שניהלה את השיחות החשאיות עם הדיפלומטים האמריקנים מוכרת היטב לממשל בוושינגטון. היא דוברת אנגלית שוטפת ויש לה קשר ישיר לשליט הצפון קוריאני קים ג'ונג און. "בהתחשב במצבו של אדון וורמבייר כפי שמדווח, כל התקדמות דיפלומטית הולכת להיות קשה ביותר", אמרה סוזן דימאג'יו מ"קרן אמריקה החדשה", מכון מחקר בוושינגטון, שסייעה לכונן את ערוץ השיחות הלא רשמי עם צפון קוריאה בשנה שעברה. היא הציעה לפני זמן מה לפיונגיאנג להתחיל לתקן את הנזקים שהמשטר הקומוניסטי גרם להם ואמרה: "אם הצפון קוריאנים ישחררו באופן מיידי את שלושת האסירים הנותרים, זה יכול ליצור אווירה לשיחות רציניות פוטנציאליות".

   

  טראמפ לא פסל את האפשרות לקיים מו"מ עם הקוריאנים

  נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר שהוא לא רוצה לשנות את המשטר בצפון קוריאה, ולא פסל את האפשרות לנהל שיחות משא ומתן עם המדינה המבודדת בעולם במטרה לעצור את תוכניתה הגרעינית וכן את תוכנית הטילים הבליסטיים שלה.

   

  גורמי ממשל אמריקניים סיפרו שצ'וי מילאה תפקיד מרכזי בשיחות המשא ומתן שנערכו בין ממשל בוש הבן וממשל קלינטון לבין פיונגיאנג בסוגיית תוכנית הגרעין ותוכנית הטילים הבליסטית של צפון קוריאה. לפי העיתון "וול סטריט ג'ורנל", התואר הרשמי שלה הוא מנהלת כללית של המשרד ליחסים צפון אמריקניים במשרד החוץ הצפון קוריאני.

   

  המדיניות של ממשל אובמה כלפי צפון קוריאה הייתה "סבלנות אסטרטגית" (צילום: AP)
  המדיניות של ממשל אובמה כלפי צפון קוריאה הייתה "סבלנות אסטרטגית"(צילום: AP)
  רוברט איינהורן, לשעבר בכיר במחלקת המדינה האמריקנית שעבד בנושא הצפון קוריאני עם ממשלי אובמה וקלינטון, נפגש עם צ'וי בחודש שעבר. "היא אשת שיח בעלת ערך בגלל הניסיון והקשרים שלה", הוא אמר.

   

  שיחות חשאיות בסטקייה בניו יורק

  ביל ריצ'רדסון, לשעבר מושל ניו מכסיקו ושר האנרגיה, קיים בסביבות 20 מפגשים עם דיפלומטים צפון קוריאנים בניו יורק בשנת 2016, בערך באותו זמן שבו דימאג'יו נסעה לצפון קוריאה לקיים שיחות בנושא הגבלת הגרעין הצפון קוריאני ולהסדיר את שחרורו של הסטודנט האמריקני וורמבייר. המקום האהוב לפגישות על הדיפלומטים הצפון קוריאנים היה "סטקיית פאלם" בניו יורק ליד משרדיהם באו"ם. בספטמבר שלח ריצ'רדסון נציגים מטעמו לפיונגיאנג כדי לפעול לשחרורו של וורמבייר.

   

  עם כניסתו של טראמפ לבית הלבן, החלו להתחדש השיחות החשאיות בין ארה"ב לבין צפון קוריאה בין גורמים רשמיים ולא רשמיים. בחודש פברואר 2017, סיפרו גורמים אמריקניים, היה השליח האמריקני המיוחד לצפון קוריאה, ג'וזף יון, אמור לפגוש בניו יורק את צ'וי ודיפלומטים נוספים מצפון קוריאנה. אלא שברגע האחרון טראמפ ביטל את אשרות הכניסה שלהם בעקבות ההתנקשות המסתורית באחיו למחצה של קים ג'ונג און במלזיה. בוושינגטון מאמינים שהמשטר בפיונגיאנג עומד מאחורי ההתנקשות, אולם במדינה הקומוניסטית מכחישים כל קשר לדבר.

   

  אמר שאינו רוצה לשנות את המשטר בפיונגיאנג. טראמפ (צילום: AP)
  אמר שאינו רוצה לשנות את המשטר בפיונגיאנג. טראמפ(צילום: AP)

  בחודש מאי נפגש יון עם צ'וי באוסלו בפגישה שאורגנה על ידי דימאג'יו וממשלת נורבגיה. פגישה זו עסקה בעיקר בנושא האסירים האמריקנים בצפון קוריאה.

   

  גורמים אמריקניים שפגשו את צ'וי סיפרו שהדיפלומטית הצפון קוריאנית דבקה בעמדה שלפיה פיונגיאנג תשמור על הארסנל הגרעיני שלה, אולם היא פתוחה לאפשרות של הגבלתו.

   

  ב-6 ביוני נפגש השליח האמריקני המיוחד עם שגריר צפון קוריאה באו"ם בניו יורק, ורק אז גילתה ארה"ב שוורמבייר נמצא בתרדמת. בעקבות השיחה בין השניים החליט מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון לשלוח צוות דיפלומטי ורפואי לפיונגיאנג להשיב את הסטודנט הצעיר לביתו בהסכמת צפון קוריאה. עם שחרורו של וורמבייר נותרו עדיין שלושה אזרחים אמריקנים בכלא הצפון קוריאני.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "נפגשו בסטקייה: ארה"ב ניהלה מו"מ חשאי עם צפון קוריאה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  עם כניסת טראמפ לבית הלבן חודשו המגעים בין וושינגטון למשטרו של קים ג'ונג און
  צילום: AP
  מומלצים