שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מעמד של מעצמה עולמית: טילי איראן נגד דאעש

  נוקמת בג'יהאדיסטים, משקמת את תדמית המשטר וקונה לעצמה מעמד ויוקרה של מעצמה צבאית: בשיגור הטילים למרחק של יותר מ-600 ק"מ מוכיחה איראן כי היא יכולה לפגוע בעומק האויב. גם ישראל צריכה לחשוש

   

  תיעוד: איראן תקפה בסיסי דאעש בסוריה

  תיעוד: איראן תקפה בסיסי דאעש בסוריה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  התקיפה האיראנית בסוריה בליל ראשון חייבת לשמש איתות אזהרה לא רק לישראל, אלא גם למדינות המפרץ הערביות ואפילו לארצות הברית. מתקפת הטילים מסמלת את הסלמת המעורבות האיראנית בסוריה, ואם הטילים אכן פגעו במטרותיהם - במרחק יותר מ-600 ק"מ - הדבר למעשה מראה כי לאיראן יש אופציות נוספות להתמודדות מול ישראל, מלבד שימוש בחיזבאללה.

   

  במתקפת הטילים הזו ניסתה איראן להשיג כמה מטרות. המטרה העיקרית היא לשקם את תדמיתו של משטר האייתוללות באיראן, אחרי הפגיעה התודעתית-תעמולתית שספג כשמחבלים של דאעש ביצעו סדרת פיגועים נגד סמלי השלטון והמשטר באיראן, הרגו 17 אזרחים איראנים ופצעו יותר מ-50. האיראנים אמרו כי שיגרו שישה טילים למרחק של עד 700 ק"מ וכינו את המתקפה "מוצלחת", אך "מוגבלת".

  שיגור הטילים מאיראן לסוריה ()
  שיגור הטילים מאיראן לסוריה

   

  תיעוד מהפיגוע בפרלמנט באיראן

  תיעוד מהפיגוע בפרלמנט באיראן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הפיגועים הללו בשבוע שעבר ערערו את תחושת הביטחון של אזרחי איראן וכרסמו בתדמיתו הבלתי פגיעה של משטר האייתוללות ומשמרות המהפכה. לכן התגובה האיראנית היא מורכבת, מתמשכת ומתבצעת בשני אפיקים עיקריים.

   

  האפיק הראשון היה איתור המשלחים של המפגעים, שכולם היו איראנים ופעלו במוצהר בשליחות המדינה האיסלאמית. היו אלה ערבים סונים אזרחי איראן ממחוז בלוצ'יסטן שבמזרח המדינה וממחוז אחוואז שבמערב איראן. משמרות המהפכה ומנגנוני הביטחון האחרים פשטו על ערים וכפרים במחוזות האלה והענישו ענישה קולקטיבית כולל מוות גם איראנים ממוצא ערבי שלא בהכרח היו מעורבים בפיגועים בטהרן.

   

  השלב השני בתגובה היה הנחתת מכה על דאעש עצמו בסוריה. מתקפת טילי הקרקע קרקע שהאיראנים ביצעו נועדה להרוג אנשי דאעש במעוזיהם ולהראות להם שאינם חסינים מפני ידה הארוכה של איראן. המכה הזאת על מתקני דאעש וריכוזים של הארגון בדיר א-זור ובתדמור שבסוריה מסייעת גם למשטר הסורי ולרוסים.

   

  יחד הם מנסים לכבוש מחדש בפעם המי יודע כמה את תדמור ואת העיר דיר א-זור וסביבותיה. שתי הערים האלו והמתקנים הצבאיים שבסביבותיהן עברו מיד ליד כמה פעמים, וכעת מתנהלת מתקפה משולבת רוסית-סורית (של צבא המשטר) על שתי הערים האלו.

   

  פיגוע בקבר חומייני באיראן ()
  פיגוע בקבר חומייני באיראן
   

  מתקפת הטילים האיראנית מסייעת לבעלי ברית בסוריה נוסף על הפגיעה בדאעש עצמו. עצם הפגנת היכולת לפגוע במדויק באמצעות טילים במרחקים שבין 600-700 ק"מ בקו אווירי היא הפגנת שרירים של איראן שנועדה להעניק לה יוקרה והרתעה של מעצמה שכן עד עכשיו רק ארה"ב ורק רוסיה שיגרו טילים מדויקים למרחקים כאלה במסגרת המלחמות במזרח התיכון.

   

  כשאיראן משגרת טילי קרקע-קרקע למרחק כזה, היא קונה לעצמה מעמד ויוקרה של מעצמה צבאית, אזורית ואולי אף עולמית. עדיין איננו יודעים באיזה טילים בדיוק השתמשה איראן. אם מדובר בטילי שיוט או בטילים בליסטיים שיש להם לא רק ראש קרב גדול שמכיל מאות קילוגרמים של חומר נפץ אלא גם מנגנוני ניהוג וניווט שמאפשרים להם לפגוע בדיוק רב. איננו יודעים גם עד כמה הפגיעות של הטילים ששיגרה איראן היו מדויקות. סביר להניח שאיראן שיגרה גם טילי שיוט וגם טילים בליסטיים מסוגים שונים כדי לנצל את ההזדמנות לנסות את מידת הדיוק והאמינות של כלי הנשק ארוכי הטווח שברשותה.

   

  איראן עשתה ניסוי כלים של זרועה הארוכה וכל עוד היא אינה יודעת את התוצאות היא לא מפרסמת איזה טילים שיגרה ומאיזה סוג, ועד כמה היו הפגיעות מדויקות וקטלניות. כל הנתונים האלה צריכים לעורר הרבה דאגה והתעניינות בישראל מפני שמי שמסוגל לפגוע בטילים מקרמנשאה שבמערב איראן ומכורדיסטן שבצפון מערב איראן במטרות שבמזרח ובצפון מזרח סוריה - מסוגל באותם טילים עצמם לפגוע גם ברמת הגולן בישראל ואולי גם במקומות אחרים.

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  פיגוע של דאעש בבניין הפרלמנט האיראני (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  פיגוע של דאעש בבניין הפרלמנט האיראני(צילום: EPA)
  זו לא הייתה המילה האחרונה של האיראנים, והם אף לא מסתירים שכבר שנים ברשותם טילי שיהאב 3 שמגיעים למרחקים של כ-1,400 קילומטרים. יש גם טילים שמגיעים למרחק רב יותר - 2,000 ויותר קילומטרים. אבל הטילים הללו לא היו מדויקים.

   

  ידוע גם שלאיראן יש טילי שיוט מתוצרת עצמית, אבל עד עכשיו האיראנים הסתירו את ביצועיהם. לכן מתקפת הטילים האיראנית על מטרות דאעש במזרח סוריה היא עניין שישראל צריכה לעסוק בו גם במישור הדיפלומטי, במסגרת המערכה שירושלים מנהלת יחד עם וושינגטון של טראמפ לעצירת תוכנית הטילים של איראן.

   

  מאותה סיבה חייבת המתקפה הזאת לשמש איתות אזהרה גם למדינות הערביות במפרץ הפרסי שנמנות עם המחנה הסוני המתון הפרו אמריקני. שדות הנפט של מדינות אלה והמתקנים הצבאיים שלהם נמצאים במרחק של כ-400 קילומטרים משטחה של איראן ולכן הם פגיעים יותר. גם ארה"ב צריכה להיות מודאגת כיוון שבסיסי האוויר, הים והפיקוד שלה בקטאר ובבחריין נמצאים בטווח הטילים האיראנים. כך שלמתקפה יש משמעות לא רק אזורית אלא גם גלובלית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים