שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "החובה להקשת קוד סודי תגרום לעיכובים ומריבות מיותרות"
  איגוד לשכות המסחר דורש מהפיקוח על הבנקים לדחות את יישום התקן החדש המחייב הקשת קוד סודי ברכישה באשראי בחנויות, מאוגוסט הקרוב לתחילת 2019, וטוען כי בנק ישראל לא העביר הנחיות ברורות לבתי העסק. האיגוד: "עלול להביא לעיכובים גדולים בקופות וויכוחים מיותרים עם קופאיות"

  צילום: אורי דוידוביץ

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  עיכוב בכניסת תקן הקוד הסודי החדש ברכישות בבתי העסק? איגוד לשכות המסחר פנה בימים האחרונים למפקחת על הבנקים, חדוה בר, בבקשה לדחות את יישום תקן ה-EMV בחנויות, המתוכנן להיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט. לטענת האיגוד, בתי העסק אינם ערוכים לכך עקב הוראות לא ברורות של בנק ישראל ויש לדחות את המעבר לתחילת 2019.

   

  נזכיר כי התקן הבינלאומי EMV (ראשי תיבות של שלוש חברות כרטיסי האשראי הבינלאומיות Europay ,MasterCard ,ו-Visa שפיתחו אותו) נועד לאפשר ביצוע עסקאות בצורה מאובטחת בכרטיס אשראי חכם – כרטיס בעל שבב אלקטרוני. תקן זה דורש מהקונה הקשת קוד סודי (בדומה למשיכת כספים בכספומט) בכל עסקה בכרטיס. מסוף התשלום נמצא בבית העסק וקורא את השבב האלקטרוני שעל גבי כרטיס האשראי כתחליף לקריאה בקורא כרטיסים מגנטי.

   

  "העסקים אינם ערוכים למעבר"

  במכתב שנשלח לפיקוח והגיע לידי ynet מציינים באיגוד כי חלק ניכר מהעסקים בענפי המסחר והשירותים אינם ערוכים למעבר בלוח הזמנים שנקבע. "המעבר מצריך היערכות משמעותית הדורשת מכלל בתי העסק להצטייד במכשירי סליקה חדשים הכוללים את דרישות המעבר לתקן EMV והשקעה בתשתיות החיבור", הם כותבים.

   

  עוד מציינים שם כי לשכת המסחר לא קיבלה כל מידע מבנק ישראל בנושא. "לא מתקבל על הדעת, שבביצוע מהלך כה נרחב המחייב הערכות מיוחדת של המשק, בנק ישראל לא יוציא הנחיות בנושא לכלל בתי העסק במשק ויסתפק בהנחיות דרך הודעה לעיתונות בלבד".

   

  באיגוד טוענים עוד כי בשל העובדה שבמסופי האשראי החדשים יידרשו הצרכנים להקיש את הקוד הסודי בביצוע עסקה, "מצב זה עלול להביא לעיכובים גדולים בקופות וויכוחים מיותרים עם קופאיות שידרשו קוד סודי, שכן במשך שנים ארוכות חונכנו לא לומר לאף אחד את הקוד הסודי, לשנן אותו בעל-פה ולא לשמור אותו בשום מקום. לשם מניעת אותן בעיות, אנו סבורים כי על בנק ישראל לצאת בקמפיין הסברתי רחב היקף לציבור בישראל, לקראת המעבר לתקן EMV וזאת בדומה לקמפיין הפרסומי שביצע המשרד להגנת הסביבה בנושא החובה לגבות תשלום על שקיות נשיאה מפלסטיק".

   

  נקודה נוספת שמעלים באיגוד לשכות המסחר נוגעת לצורך בשינוי חוק כרטיסי חיוב. על פי הוראות התקן החדש, לאחר הקשת קוד סודי לא יהיה צורך בחתימת הלקוח, ובמקרה של הונאה תושת האחריות על המנפיק ולא על בית העסק. אולם נכון להיום חוק כרטיסי חיוב קובע במפורש כי במקרה שאין חתימה תוגדר העסקה כ"עסקה במסמך חסר" - מציאות שמטילה את האחריות במקרה הונאה על בית העסק.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""החובה להקשת קוד סודי תגרום לעיכובים ומריבות מיותרות""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים