שתף קטע נבחר

לראשונה: מצעד גאווה בבאר שבע

בשנה שעברה בוטל המצעד בעיר וגם העתירה שהגישו המארגנים לבג"ץ לא עזרה. השנה הוא יתקיים הודות לשיתוף פעולה בין אנשי "הבית הגאה", העירייה והמשטרה. "יש המון התרגשות לגבי המצעד, קהילה גאה יש לא רק בתל אביב ובמרכז"

 

חברי "הבית הגאה" בבאר שבע מתכוננים למצעד ()
חברי "הבית הגאה" בבאר שבע מתכוננים למצעד

אחרי ביטול מצעד הגאווה בבאר שבע בשנה שעברה והמאבקים שהיו אז סביב קיומו, מחר יתקיים כמתוכנן מצעד הגאווה בעיר. הצעדה תתחיל בשעה 18:30 ותצא מרחוב וינגיט לכיוון שדרות רגר ולאחר מכן יתקיים הפנינג ברחבת העירייה עם אמנים וזמרים, בהם אניה בוקשטיין.

 


ב"בית הגאה" ברחוב סמילנסקי בעיר התכוננו השבוע לקראת הצעדה הראשונה מחר ובמקום התכנסו חברי הוועד ופעילים. ציון רז, דובר "הבית הגאה" בבאר שבע, סיפר כי "הכל החל לפני שנה, כשהעירייה התנגדה למצעד והוא בוטל. במקום מצעד הייתה הפגנה מול העירייה. בעקבות ההפגנה העירייה הבינה שיש כאן קהילה גאה גדולה מאוד שזועמת על כך שהיא לא מקבלת מענה לצרכים שלה. אחרי ההפגנה הם פנו אלינו כדי ללמוד מה הצרכים של הקהילה ואיך הם יכולים לספק את הצרכים האלה". אנשי הקהילה קיימו רצף של פגישות עם נציגי העירייה, ובעקבותיו העירייה הקצתה מבנה ברחוב סמילנסקי לקהילה הגאה.

 

הקושי לקיים את המצעד בשנה שעברה נבע בין השאר ממשטרת ישראל שהתנגדה למתווה שביקשו אנשי הקהילה. השנה, לדברי המארגנים הם קיימו כמה פגישות שבסופן אושר להם מסלול ברחובות וינגייט-רגר-שז"ר. "היינו בקשר יומיומי איתם כדי לגרום למצעד להתקיים והם היו מאוד בעדנו. אני מעדיף להשאיר מאחור את מה שהיה בשנה שעברה. אז עמדנו באוויר, השנה זה לא היה כך", אמר רז.

 

"יש המון התרגשות בקהילה לגבי המצעד", הוסיף רז. "אנחנו שומעים את זה מכל כיוון, אנשים ממש גאים בעיר שלהם. יש אנשים שתופסים את העיר כפחות ליברלית ומעדיפים לעבור לתל אביב. אלה שבחרו להישאר כאן ולהילחם מרגישים שהם מקבלים את היחס שמגיע להם". יש לציין כי את הצעדה מארגנים אנשי "הבית הגאה" ואילו את אירוע הגאווה מארגנת עיריית באר שבע. הדבר גרר ביקורת מצד גורמים בקהילה, שטענו כי העירייה היא זו שאמורה לעמוד גם מאחורי הצעדה.

כרזה שהוכנה לקראת מצעד הגאווה הראשון בבאר שבע ()
כרזה שהוכנה לקראת מצעד הגאווה הראשון בבאר שבע

בקרב הקהילה הובעה ביקורת על העובדה כי הבית הגאה הוא זה שאחראי על הצעדה בלבד, ואילו העירייה מממנת את אירוע הגאווה, כך ששני האירועים בעצם תחת חסות נפרדת. עו"ד סמדר בונן, שעמדה מאחורי המאבק בשנה שעברה, אמרה כי "במהלך השנה האחרונה עשתה העירייה כמה שינויים בגישתה לקהילה. יחד עם זאת, שלא כמו באירועי הפועל באר שבע או אירוע תרבותי אחר, עיריית באר שבע מפרסמת את אירוע הגאווה בבניין העירייה וטענה כי המשטרה היא זו שצריכה לאשר את המצעד".

 

אביב קר (25) סיפר: "השנה אנחנו הרבה יותר בטוחים בעתיד של 'הבית הגאה' כי השנה העירייה תומכת בנו. אנחנו בטוחים לגבי המצעד כי גם המשטרה תומכת בנו. בשנה שעברה זה היה מאבק ראש בראש, השנה אנחנו עובדים בשיתוף פעולה".מתכוננים למצעד. "השנה הכל קורה בשיתוף פעולה מלא" ()
מתכוננים למצעד. "השנה הכל קורה בשיתוף פעולה מלא"

שירה קורן (30), סטודנטית באוניברסיטת בן גוריון, הסבירה כי "השנה המצעד הוא בשיתוף פעולה מלא עם העירייה. אחרי הבלאגן שהיה בשנה שעברה והתחושות הקשות שחווינו, אפשר לומר שהשנה הכל קורה בשיתוף פעולה מלא. נראה שהם הבינו שיש פה אוכלוסייה לא קטנה שזקוקה למענה. קהילה גאה היא לא רק בתל אביב ובמרכז, אנשים גאים חיים בכל מקום, פשוט בפריפריה קצת יותר קל להתעלם, לכן התפקיד שלנו כקהילה הוא להשמיע קול".

 

אלה הרחובות שייחסמו לתנועה

מהמשטרה נמסר כי לא תתאפשר כניסה ויציאה למסלול המצעד שלא במקומות שפורטו (פרט למקרים חריגים). ההתכנסות תחל בשעה 18:00 בחנייה סמוך למרכז השתלמות מורים ברחוב וינגייט פינת רגר בבאר שבע. ממקום הכינוס יגיעו הצועדים לשדרות רגר מכיוון צפון לדרום, שדרות שז"ר ועד לרחבת העיריה, שם יתקיים הפנינג.

 

החל מהשעה 18:00 ועד לסיום המצעד בשעה 20:00 תיחסם תנועת כלי רכב בשני הכיוונים ברחובות הבאים: רגר מכיוון וינגייט עד הנרייטה סולד; שז"ר - הנרייטה סולד; שמעוני - דרך המשחררים; וינגייט - רגר לכיוון רחבת העיריה; רגר - רחוב ויצמן; גולומב - דרך השלום; רחוב שז"ר -דרך השלום. בתום המצעד בשעה 20:00 לערך, כביש רגר בנתיב מצפון לדרום ייפתח לתנועה. שאר החסימות ייפתחו לסירוגין עד תום האירוע בשעה 23:00 לערך.

 

המשטרה מבקשת להימנע משימוש בכלי רכב בצירים וברחובות אשר ייחסמו. ציבור הנהגים מתבקש להישמע להנחיות השוטרים ולנסוע בצירים חלופיים. מומלץ לציבור להשתמש בקווי התחבורה הציבורית אשר יעצרו בסמוך לנקודת הכינוס. למגיעים ברכבים פרטיים מומלץ לחנות בחניון למדן אשר הועמד לרשותם.

 

עוד נמסר מהמשטרה כי "ביום האירוע יסומנו החסימות ודרכי הגישה באפליקצית waze ומומלץ לציבור הנהגים להיעזר בה. בנוסף ניתן להיעזר במוקד מידע 110 של המשטרה. לאור העומסים הצפויים הנהגים מתבקשים לגלות סבלנות, להישמע להוראות השוטרים ולהיות קשובים לדיווחים שיועברו באמצעות התקשורת. המשטרה תפעל בנחישות נגד כל גורם אשר ינסה להפר את הסדר ומהלכו התקין של המצעד. שוטרים גלויים וסמויים ישמרו על הסדר ויאבטחו את האירוע".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים