שתף קטע נבחר

ראש אמ"ן: "חיזבאללה בונה תעשייה צבאית, דאעש לא ייעלם"

אלוף הרצי הלוי מעריך כי "הטרור כאן כדי להישאר". בנאומו המרכזי בכנס הרצליה התייחס ראש אמ"ן לחשיפת ynet ואמר כי "חיזבאללה מגיע לטווח של פגיעה באבן מהגבול בחסות של ארגון ירוק". הוא ציין כי "יש קשר בין הלחץ על מוסול וא-ראקה לבין גל הטרור באירופה"

 

ראש אמ"ן אלוף הרצי הלוי  (צילום: CONTACT GBS) (צילום: CONTACT GBS)
ראש אמ"ן אלוף הרצי הלוי (צילום: CONTACT GBS)
 

דאעש לא עומד להיעלם, ולפיכך גם לא המאבק בטרור. כך הבהיר הערב (ה') ראש אגף המודיעין בצה"ל, אלוף הרצי הלוי. בהרצאתו בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי הוא העריך כי "הטרור כאן כדי להישאר. דאעש איבד טריטוריה ומתכווץ, אבל במקום חליפות איסלאמית נראה חליפות וירטואלית. יש קשר ברור בין הלחץ על מוסול וא-ראקה לבין גל הטרור באירופה". 

 

הלוי אמר: "הסבירות למלחמה יזומה נותרת נמוכה. תהליכי בניין כוח, בעיקר בעזה ובלבנון, מעבירים עוצמה צבאית לידיים לא אחראיות. האויבים שלנו שמבקשים להרתיע את ישראל, עלולים להביא על עצמם בבניין הכוח את המלחמה הבאה". לדבריו, "מלחמות מתחילות ומסתיימות היום אחרת. אלה מלחמות בארגונים, הן לא מתחילות בהחלטה אלא בהידרדרות בין הארגונים. הן לא מסתיימות בהכרעה חד צדדית של צנחנים בכותל". 

חיזבאללה פועל בגבול במסווה של ארגון ירוק ()
חיזבאללה פועל בגבול במסווה של ארגון ירוק
 

עם זאת הוא ציין כי הסכסוכים השונים בעולם טומנים גם הזדמנות: "מרחב האינטרסים המשותפים בינינו למדינות הסוניות גדל משמעותית. זה מזמן הזדמנויות בילטרליות ואזוריות.

 

"איראן, משטר אסד וחיזבאללה - זה האיום המרכזי על האזור, עם הקרנות לעולם וסיכון ראשי למדינת ישראל. איראן בעייתית לא רק בגלל הגרעין. היא נמצאת בעיראק, סוריה ותימן", אמר האלוף. "רואים בצורה ברורה את חיזבאללה בונה תעשייה צבאית עם ידע איראני, מייצר אמצעי לחימה ומעביר אותם לדרום לבנון. רואים את חיזבאללה מגיע לטווח של פגיעה באבן מהגבול שלנו בחסות של ארגון ירוק".

 

הוא חזה כי הפיגועים באירופה יימשכו: "בשער ברנדרבוג עוד יקרינו כמה פעמים דגל של מדינה שחוותה פיגוע טרור".

 

הלוי הזהיר כי "בשנה האחרונה איראן פועלת להקים תשתיות לייצור עצמי של נשק מדויק גם בתימן וגם בעיראק. הסכם הגרעין אוסר על איראן ליצור נשק מסוים, אבל היא מייצרת נשק אחר.20 מדינות מאויימות מפריסה של טילי זילזל איראניים. ראינו אותה משגרת טילים מטווח בינוני. אני חושב שדאעש ספג מכות קשות מעלה. אני שואל את עצמי, אם איראן כל כך מעורבת בסוריה - למה הם לא פגעו בו משם? אם זו הצגה, לא בטוח שהיא הייתה כל כך מוצלחת ועדיין היא מטרידה".

 

האינטרס הישראלי בעזה

הלוי סיפק מבט על המרחב המזרח תיכוני: "זה אזור נכשל, עני, מיואש. במזרח התיכון יש דור צעיר רחב מאוד, חלקו מובטל ומתוסכל. אנחנו פוגשים כמעט כל יום את הדילמה בין לאפשר שגשוג מסביבנו, לבין מניעת בניית הכוח אצל האויביים שלנו". בנוגע לרצועת עזה אמר: "מאז צוק איתן הכנסנו מעל שבעה מיליון טון של חומרי בנייה, פי 14 ממה שנדרש לבנות את בורג' חליפה. כמה מזה הגיע לטובת האזרחים בעזה? האם הילדים בעזה מקבלים מערכת חינוך טובה יותר? התשובה היא על פי רוב - לא". לכן, לדבריו, "זו באמת דילמה, לישראל יש אינטרס שלא יהיה משבר בעזה".

 

האלוף הוסיף: "דילמת החשמל משקפת את זה היטב. מצד אחד, מסכות החמצן בבתי החולים מחוברות לחשמל, אבל גם מכונות החפירה במנהרות חמאס מחוברות לאותו חשמל. אנחנו צריכים לתת לחמאס לבחור. אנחנו לא יכולים לאפשר לחמאס בצורה כל כך קלה לבנות צבא שלם.

 

"במזרח התיכון חיה 5% מאוכלוסיית העולם, 30% מקורבנות הטרור בו וקרוב ל-60% מהפליטים בעולם".

 

הלוי אמר כי ביהודה ושומרון בעקבות עבודה מודיעינית ועבודה אזרחית, ישראל מצליחה לבודד אזרחים מטרוריסטים. "בעזה לעומת זאת המצב הקשה נובע מהקושי לממש את אותה מדיניות. כסף וסחורות שנכנסים לעזה עוברים להתעצמות ולא לאזרח". הפתרון, לטענתו, טמון בשיתוף פעולה עם מדינות האזור: "המדינות הסוניות, בדגש על מצרים, יכולות לסייע באופן משמעותי ביצירת הלחץ על חמאס". 

 

ברק: לקום ולפעול

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, הזהיר מפני ממשלת נתניהו: "חזינו שוב ושוב באיומים של שרת המשפטים על עצמאות בית המשפט העליון, בחוקי 'הדחה' ו'גזל', בטרטור מטורלל של התקשורת בישראל; בחקיקה ל'סימון עמותות' ומניעת כניסת מבקרים (מלשון ׳ביקורת׳) לישראל,

בקידום 'קוד אתי' מיותר ומסוכן לאקדמיה; במאמצי 'הדתה' של הווית החינוך הממלכתי, בהחרמת מופעי תרבות וטקסי פרסי תרבות בעילות הזויות ובפגיעות חוזרות של ראש הממשלה ושריו ברוח צה"ל ובכבודם של מפקדיו"

 

אהוד ברק בכנס הרצליה (צילום: CONTACT GBS) (צילום: CONTACT GBS)
אהוד ברק בכנס הרצליה(צילום: CONTACT GBS)

לדבריו, "לתהליכים האלה מצטרפת התעמרות בנורמות היסוד של החברה הישראלית, במטרה לשרת את הישרדותו האישית של ראש הממשלה". הוא ציין כי "מאבק ההישרדות האישית, התיעתוע בציבור וערעור יסודות הדמוקרטיה, הם תוצאת ערפול כושר השיפוט של העומד בראש, שגורר את ישראל אל מדרון מסוכן מבחינה ערכית, מוסרית וביצועית. בעבר היו לישראל ראשי ממשלה שהיו מוכנים לסכן את כיסאם על מנת לשמור על המדינה. נתניהו מוכן לסכן את המדינה על מנת לשמור על כיסאו".

 

עוד הוסיף: "מאחורי כתפיו של ביבי, 'השק', ניבט אלינו 'המרצע', סמוטריץ'. עם תורת ההכרעה שהייתה מגוחכת או אולי נראית הסתה ישראלית, אלמלא היה האיש סגן יו"ר הכנסת. שלוש הברירות שהוא מציב בפני הפלסטיני הן: תגורש, תהיה גר סוג ב' או תילחם וצה"ל יידע מה לעשות. אוי לעם שנבחריו מייצרים תורות כאלו".

 

הוא קרא לכולם לקום ולפעול "מול מערכת אכיפת חוק שמאבדת את אמון הציבור, מול שר חינוך שכופה קוד מוסרני מופרך על אקדמאים, מול ההסתה של ציבורים ישראליים זה בזה, מול מי שפוגע בערכי צה"ל על מנת להגשים מטרות מעוקמות. האדמה רק מתחילה לרעוד. ההתעוררות האזרחית החלה. אבל השינוי יגיע רק באמצעות פעולה משותפת". 

 

שר הביטחון מזהיר

מוקדם יותר היום אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן בכנס כי אבו מאזן עומד להגביר את הלחץ על חמאס בעזה, כדי "לגרור אותו למלחמה עם ישראל". ליברמן הזהיר בנאומו כי "המצב בעזה לא יכול להימשך לנצח".

 

"מדובר במשבר פנים-פלסטיני שלא הולך להיגמר", אמר שר הביטחון בהתייחסו לקיצוץ אספקת החשמל ברצועת עזה. "אבו מאזן הולך להגדיל את הקיצוץ ולהפסיק בקרוב גם את תשלום המשכורות לעזה וגם את העברת הדלקים כאסטרטגיה כפולה: לפגוע בחמאס ולגרור את חמאס למלחמה עם ישראל. אבו מאזן פועל כך באופן חד-צדדי וללא תיאום עם ישראל או עם מצרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים