שתף קטע נבחר

תיעוד: רשת תצפיות של חיזבאללה - במסווה ארגון ירוק

פרסום ראשון: שגריר ישראל באו"ם דני דנון שלח לחברי מועצת הביטחון צילומים ומפות של העמדות, לכאורה של ארגון "Green Without Borders", וקרא לפירוקן. "חיזבאללה ממשיך להתעצם בדרום לבנון ומאיים על יציבות האזור כולו", טוענת ישראל. צה"ל פרסם סרטון המתעד את אותה רשת תצפיות

 
 

ישראל חשפה בפני מועצת הביטחון של האו"ם מידע מודיעיני ולפיו חיזבאללה פרס רשת של עמדות תצפית לאורך גבול לבנון במסווה של ארגון תמים. כך נודע היום (ה') ל-ynet. ישראל טוענת שמדובר בהפרה חמורה של החלטות מועצת הביטחון ודורשת מהאו"ם לפעול לפירוק העמדות. דובר צה"ל פרסם סרטון ותמונות של אותה רשת תצפיות.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

רשת התצפיות (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
רשת התצפיות(צילום: דובר צה"ל)
 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

פירוט העמדות במפה שהוצגה לחברות מועצת הביטחון ()
פירוט העמדות במפה שהוצגה לחברות מועצת הביטחון

אחת העמדות ועליה לוגו הארגון ()
אחת העמדות ועליה לוגו הארגון
  

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, חשף השבוע בפני המועצה כי בחודשים האחרונים חיזבאללה הקים את רשת העמדות, באמצעות ארגון הפועל מטעמו וממומן על ידו שנקרא "ירוק ללא גבולות" ("Green Without Borders").

 

הארגון פועל לקידום חקלאות וסביבה, בניית חוות חקלאיות ואיסוף מידע אקולוגי. מטרתו המוצהרת - להרחיב את האזורים הירוקים בלבנון ולהעלות את המודעות להגנת הסביבה.

 

השגריר דנון שיגר מכתב למדינות החברות במועצת הביטחון ובו תיאר תקרית שאירעה בחודש אפריל האחרון, אז קבוצת אזרחים חסמה את גישתו של כוח הסיור של יוניפי"ל (כוח שמירת השלום של האו"ם) לעמדת תצפית הנושאת את דגל "Green without borders".

לוגו הארגון ()
לוגו הארגון

למכתב צורפו תמונות של עמדות התצפית ומפות המפרטות את מיקומן המדויק. "הראיות הללו מוכיחות כי חיזבאללה פועל לאורך 'הקו הכחול' במסווה של פעילות אזרחית, תוך הפרה חמורה של החלטות מועצת הביטחון 1701 ו-1559", כתב דנון.

 

השגריר הוסיף: "חיזבאללה ממשיך להתעצם בדרום לבנון ומאיים על יציבות האזור כולו. אסור לקהילה הבינלאומית לעצום עין נוכח האיומים המסוכנים האלו". הוא קרא לחברות המועצה לפעול בנושא ולדרוש מממשלת לבנון לפרק את עמדות התצפית האלו באופן מיידי.

השגריר דנון עם שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי וסגן הרמטכ"ל, אביב כוכבי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
השגריר דנון עם שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי וסגן הרמטכ"ל, אביב כוכבי(צילום: דובר צה"ל)
 

ראש אמ"ן, אלוף הרצי הלוי, אמר בכנס הרצליה כי "איראן, משטר אסד וחיזבאללה - זה האיום המרכזי על האזור, עם הקרנות לעולם וסיכון ראשי למדינת ישראל. איראן בעייתית לא רק בגלל הגרעין. היא נמצאת בעיראק, סוריה ותימן. רואים בצורה ברורה את חיזבאללה בונה תעשייה צבאית עם ידע איראני, מייצר אמצעי לחימה ומעביר אותם לדרום לבנון. רואים את חיזבאללה מגיע לטווח של פגיעה באבן מהגבול שלנו בחסות של ארגון ירוק".  

 

הבוקר התייחס לנושא חיזבאללה גם שר הביטחון אביגדור ליברמן. "אנו פועלים בצפון כשיש פצצה מתקתקת שהולכת לבצע פיגוע ואנו פועלים לסכלה, או כשיורים לעברנו או כשיש העברת נשק מתקדם לחיזבאללה", הוא אמר בכנס הרצליה. "חיזבאללה מנצל המצב בסוריה כדי להקים חזית מולנו בגולן, כדי להבריח לעצמו מערכות לחימה מתקדמות ולהתבסס בגבול מולנו.

 

"אני מזהיר את המשטר הסורי שיישא באחריות על כך. שדה התעופה הבינלאומי בדמשק לא יכול לשמש מקום להברחות לחיזבאללה. כשזה מגיע לקו מסוים לא נהסס לפעול. אני מקווה שארצות הברית ורוסיה יגיעו להסכמים טובים בעניין סוריה, אבל זה לא יפגע בחופש הפעולה שלנו בצפון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
רשת התצפיות של חיזבאללה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים