שתף קטע נבחר

פרשת אלוביץ'-בזק: המנכ"לית סטלה הנדלר נחקרה; חשד שמנכ"ל yes ניפח דו"חות בשביל בונוס

הנדלר נחקרה ברשות לניירות ערך במסגרת החשדות סביב עסקאות בעל השליטה שאול אלוביץ'. עוד חשדות: מנכ"ל yes רון אילון ביצע מניפולציה בדו"חות החברה כדי לקבל עוד חצי מיליון שקל בונוס. מנכ"לית בזק לעובדים: "ידענו משברים מסוגים שונים, ותמיד הצלחנו לצאת מהם"

אלוביץ', הנדלר ואילון (צילום: אלי דסה וצביקה טישלר) (צילום: אלי דסה וצביקה טישלר)
אלוביץ', הנדלר ואילון(צילום: אלי דסה וצביקה טישלר)

ההתפתחויות האחרונות בפרשת בזק: מנכ"לית בזק סטלה הנדלר נחקרה בימים האחרונים ברשות לניירות ערך, כחלק מהחקירה שבמרכזה בעל השליטה שאול אלוביץ'. בנוסף, הרשות חושדת כי מנכ"ל yes, רון אילון, פעל לנפח את תזרים המזומנים החופשי של חברת הלוויין כדי לעמוד ביעד הבונוס האישי שלו לשנת 2016. על פי הדו"חות הכספיים של בזק, אילון קיבל בשנת 2016 בונוס מותנה ביצועים וכן מענקים מיוחדים בהיקף של שני מיליון שקל, כאשר רבע מהסכום - כחצי מיליון שקל - נגזר מעמידה ביעד תזרים המזומנים החופשי של חברת הלוויין.

 

חשד נוסף בפרשת בזק: לקוחות yes נטשו, ההשפעה הכספית הוסתרה בדו"חות

 

בתוך כך כתבה היום הנדלר בעמוד הפייסבוק שלה לעובדי בזק: "עובדים ועובדות יקרים, אתם ודאי ערים לחקירה של הרשות לניירות ערך. חשוב לי לפנות אליכם, על מנת להדגיש כי החקירה המדוברת אינה משפיעה על הפעילות של החברה. נמשיך לפעול באותה המחוייבות כדי לעמוד במשימות שלנו בכל ההיבטים...

 

"אנחנו עובדי בזק ידענו משברים מסוגים שונים במהלך השנים, ותמיד הצלחנו לצאת מהם מחוזקים. אני משוכנעת כי כך יהיה גם עתה. בזק תמשיך להיות מקור גאווה לכולנו. שלכם, סטלה".

אילון, ששוחרר למעצר בית עד מחר במסגרת החקירה שמנהלת נגדו רשות ניירות ערך בחשד לביצוע עבירות מרמה ודיווח, חשוד שפעל ביחד עם נושאי משרה נוספים לבצע מניפולציות בדו"חות הכספיים של yes בין השנים 2016-2015. על פי החשד של הרשות, דו"חות yes "בושלו" על מנת שהחברה תעמוד ביעדי תזרים המזומנים החופשי שנקבעו בעסקת בזק-yes. יעדים אלה היו קריטיים לבעל השליטה ויו"ר בזק, שאול אלוביץ', כדי שחברת יורוקום שבשליטתו תקבל עשרות מיליוני שקלים נוספים מקופת בזק, וזאת בתמורה למניות yes שנמכרו לחברת הטלפונים במרץ 2015.

 

במסגרת הבקשה לשחרורו בתנאים מגבילים, טענה אתמול הרשות כי אילון ביצע את הפעולות האמורות בין היתר "תוך ביצוע עבירות חמורות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות". כאמור החשד של הרשות בכיוון זה הוא שאילון פעל לעיוות הדו"חות, כך שבעל השליטה יוכל לקבל כספים נוספים מקופת בזק, גם משום שהיה לו אינטרס אישי - בונוס כספי שיקבל על עמידה ביעד.

 

על פי דו"חות בזק הבונוס של אילון בשנת 2016, אחת השנים הרלוונטיות לחקירה, עמד על 2.039 מיליון שקל בתוספת שכר שנתי של 1.982 מיליון שקל. כלומר 4.021 מיליון שקל בסך הכל. על פי הדו"ח, החל מה-1.1.17 אושרה לאילון העלאת שכר באופן שמשכורתו החודשית ברוטו הועמדה על סך של 139 אלף שקל.

 

סכומי הבונוס שקיבל אילון באותה שנה כוללים מענק מותנה ביצועים וכן מענקים מיוחדים ששולמו לו לפי מדיניות התגמול של החברה. יעדי הבונוס של אילון לשנת 2016 נקבעו מראש על ידי דירקטוריון yes בחודש ינואר 2016 לאחר אישור ועדת התגמול.

 

הדו"ח מפרט ומבהיר כי 25% מאותו בונוס נגזר מיעד התזרים החופשי של-yes. לאור העובדה שהמענק הכולל של אילון עמד על למעלה משני מיליון שקל, מדובר בפועל על כחצי מיליון שקל שהוא קיבל בזכות העמידה ביעד התזרים החופשי. כלומר שעל פניו הן לאילון והן לבעל השליטה בבזק אלוביץ' היה אינטרס כלכלי אישי ש-yes תעמוד ביעדי התזרים. עם זאת, צריך לזכור שמדיניות התגמול נקבעה על ידי הדירקטוריון ולא ישירות על ידי אלוביץ'.

 

אגב עיון בדו"חות בשנה שקדמה לה, 2015, מעלים כי אילון קיבל בונוס של 991 אלף שקל, בתוספת שכר בגובה 1.611 מיליון שקל - 129 אלף שקל ברוטו לחודש. כלומר 2.6 מיליון שקל בסך הכול. אלא שעל פי הדו"חות לשנת 2015 באותה שנה הבונוס של אילון לא נגזר גם מעמידה ביעד התזרים החופשי .


פורסם לראשונה 22/06/2017 16:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי דסה וצביקה טישלר
אלוביץ', הנדלר ואילון
צילום: אלי דסה וצביקה טישלר
מומלצים