שתף קטע נבחר

בלחץ החרדים: בוטלו עבודות הרכבת בשבת הקרובה

דרעי, ליצמן וגפני נפגשו עם נתניהו, שר התחבורה ישראל כץ ושר הרווחה חיים כץ ובתום הפגישה נמסר כי עבודות התשתית בדרום לא יתקיימו בשבת. בנוסף סוכם כי הצדדים יפעלו "למנוע את ההתרחבות שהייתה לאחרונה בחילולי השבת בתחבורה"

 

עבודות תשתית בשבת - בשנה שעברה (צילום: דמיאן גלייט) (צילום: דמיאן גלייט)
עבודות תשתית בשבת - בשנה שעברה(צילום: דמיאן גלייט)
 

ראש הממשלה, שר התחבורה ושר העבודה והרווחה נפגשו עם ראשי הסיעות החרדיות - ובתום הפגישה נמסר כי הוחלט לבטל את עבודות התשתית של רכבת ישראל בדרום הארץ, שתוכננו לשבת הקרובה. בנוסף, שר התחבורה ישראל כץ הודיע כי הנחה את אנשי המקצוע במשרדו שלא לבצע עבודות בשבת שלא לצורך.

 

הישיבה התקיימה בלשכת ראש הממשלה, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התחבורה ישראל כץ, שר העבודה והרווחה חיים כץ וראשי הסיעות החרדיות - שר הפנים אריה דרעי, שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני. בסיומה סוכם כי יישמר הסטטוס קוו בנושא שמירת השבת וכי הצדדים יפעלו "למנוע את ההתרחבות שהייתה לאחרונה בחילולי השבת בתחום התחבורה והעבודות בשבת".בהודעה שנמסרה מש"ס בסיומה נאמר כי בישיבה העלו הנציגים החרדים את התרחבות תופעה זו ודרשו להפסיקה. בפגישה סוכם כי יישמר הסטטוס קוו בנושא שמירת השבת והעבודות בדרום הארץ שתוכננו לשבת הקרובה בוטלו על ידי אנשי המקצוע במשרד העבודה והרווחה. שר העבודה והרווחה אמר כי מדי יום חמישי יישבו הגורמים המקצועיים לדון בנושאים הרלוונטיים ויבחנו כל בקשה להיתר עבודה על מנת למנוע עבודות לא חיוניות.

 

מטעם הסיעות החרדיות הוקם צוות של ארבעה חברי כנסת שיעקוב אחר הפעילויות הללו - אורי מקלב, יואב בן צור, מיכאל מלכיאלי וישראל אייכלר. גם אתמול נפגשו ראשי החרדים בעניין עם נתניהו ודרשו להבטיח כי יתקיימו עבודות רכבת רק כאשר תכליתן למנוע "פיקוח נפש" הדוחה את השבת. אותה פגישה הסתיימה ללא תוצאות, אך היום הלחץ החרדי כבר הוביל להודעה המשותפת על ביטול העבודות.

 

הבוקר הודיעו ראשי ש"ס ויהדות התורה כי בכוונתם לקדם חוק שיאסור על רשויות מקומיות להתיר חילול שבת בשטחיהן, זאת כמענה ל"בג"ץ המרכולים" שהכשיר פתיחת בתי עסק בתל אביב ביום המנוחה. בחודשים האחרונים דרשו המפלגות החרדיות מהיועץ המשפטי לממשלה לבקש מבית המשפט דיון חוזר בעתירה, אך לטענתם הוא "גורר רגליים" ומאלץ אותם לקדם חוק עוקף בג"ץ בנושא.

 

בהודעה משותפת שפרסמו שתי הסיעות הובהר כי ההצעה, המונחת על שולחן הכנסת כבר מ-2014, מחייבת את הקואליציה משום שהיא נועדה לשמר את הסטטוס קוו שהיה נהוג על לפסיקת בג"ץ בסוגיה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: אבי מועלם
בשבת הקרובה לא יעבדו
צילום: אבי מועלם
מומלצים