שתף קטע נבחר

האמת על "תוכנית קלקיליה" והצבא

מתנפלים על אלוף יואב (פולי) מרדכי, אבל לטעון שאין בתוכניות כאלו שיקולים ביטחוניים זה קשקוש אחד גדול. ניסיון לצייר את צה"ל כמוליך באף ויוזם מהלכים הוא לא פחות מחוסר אחריות

תכניות מהסוג של הרחבת קלקיליה, נולדות בהנחיה של הדרג המדיני לצבא למצוא "מקלות וגזרים", כפי שהגדיר זאת שר הביטחון. מקלות לא בעיה למצוא. זה פשוט. גזרים מתחילים מלמטה, מהחטיבות המרחביות והמינהל האזרחי באוגדת איו"ש. הם עולים לאלוף פיקוד מרכז, הופכים לתכניות בליווי מתאם פעולות הממשלה בשטחים והיועץ המשפטי של הצבא, והתוכניות מוגשות לשר הביטחון. שר הביטחון בוחר ומאשר את חלקן אחרי תהליך מסודר.

 

לאור זאת, לטעון שאין בתוכניות שיקולים ביטחוניים זה קשקוש אחד גדול. לא מדובר בהמצאה של מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי. אלה תכניות שבאות מפיקוד מרכז שאמון על הביטחון.

 

מתנפלים על הצבא עכשיו וזה לא מפתיע – ראינו את המגמה הזו שהפכה לתרבות של ממש בשנים האחרונות, עוד בצוק איתן. פולי הוא בסופו של דבר לובש מדים, אלוף בצבא, ופגיעה כזו בו תוך שימוש בדיס-אינפורמציה, פוגעת בלכידות של החברה הישראלית ובאמון הציבור בצבא. מי שרואים את התמונה המלאה והשיקולים הרחבים הם אלוף מרדכי ואלוף מרכז רוני נומה. בניגוד לשרי ביטחון אחרים, שר הביטחון הנוכחי לא ממלא פיו מים, נותן להם גיבוי ולא מאפשר שיתרסקו על שניהם.

 

מהי תוכנית להרחבת קלקיליה? העיר עצמה סגורה בחומה לכיוון כביש 6. כל מי שטוען שהיא תורחב לכיוון כפר סבא ובתים פלסטיניים ייבנו על כביש 6 טועה ומטעה – זה קשקוש אחד גדול. מדובר בכלל על התפתחות מזרחה, לכיוון ההפוך מכפר סבא, ועל שטחי C שכוללים אדמות פרטיות פלסטיניות, ולא אדמות מדינה. האדמות הפלסטיניות הללו כיום משמשות לחקלאות ושינוי הייעוד שלהם הוא לטובת מסחר, מגורים ותיירות.

 

לא ניתן כלל לנצל שטחי C אלה להתיישבות יהודית. מדובר בהטעיה. יש ניצול של חוסר ההיכרות של אזרחים רבים שאינם מכירים את השטח והנתונים. מאז ומעולם היה מתח בין ההתיישבות למתפ"ש ופיקוד מרכז והדרג המדיני, אבל הפעם כל הקווים נחצו. מישהו צריך לדפוק על השולחן. שר הביטחון עושה זאת, אבל זה לא מספיק.

 

את הקווים חוצים לא רק "נוער הגבעות" אלא השרים וחברי כנסת והמנהיגות - והנזק עצום. אנו מכירים ראשי ממשלות שאצלם דברים כאלה לא היו קורים. הדבר הזה נופל על שסעים קיימים בחברה הישראלית מבלי שזה נעצר בנחישות, בחדות ובלי לגמגם. הניסיון לצייר את צה"ל כמוליך באף ויוזם מהלכים הוא לא פחות מחוסר אחריות.

 

אלוף במיל' גדי שמני כיהן כמזכיר צבאי של ראש הממשלה וכמפקד פיקוד מרכז בין השנים 2005 ל-2009

 

הביא לפרסום: יואב זיתון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים