שתף קטע נבחר

סופית: "האיים הישראליים" של מצרים יועברו לסעודיה

סוף לסאגה שהסעירה את מצרים: הנשיא א-סיסי אישר את העברת האיים סנפיר וטיראן לסעודיה, בהמשך להצבעה החודש על ההסכם השנוי במחלוקת. חברות פרלמנט בכו בהצבעה: "האיים של מצרים!"

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, אישר הערב (שבת) את הסכם העברת האיים סנפיר וטיראן לסעודיה. בכך אמורה להגיע לסיומה סאגת העברת האיים שהסעירה את מצרים בשנה האחרונה. שני האיים היו בעבר בשליטת ישראל והוחזרו במסגרת הסכם השלום עם מצרים.

  

החודש אישר הפרלמנט המצרי ברוב קולות את ההסכם השנוי במחלוקות אחרי מספר ישיבות סוערות. במקביל קבע השבוע בית המשפט העליון שכל הפסיקות המשפטיות בנושא אינן תקפות באופן זמני, קרי הפסיקה מחודש ינואר שההסכם אינו קביל ושהאיים שייכים למצרים - ופסיקה מנוגדת של בית המשפט לעניינים דחופים. בכך הכשיר בית המשפט העליון את הקרקע עבור א-סיסי לאשרר את ההסכם סופית.

 

א-סיסי התייחס לוויכוח בנושא בימים האחרונים במהלך ארוחת שבירת צום הרמדאן. "הנושא הסתיים", אמר א-סיסי, והוסיף שהוא ידבר עליו בוועידת הצעירים הבאה. "אין לנו מה להסתיר ואין במה להתבייש. המולדות והארצות לא מתנהלות לפי גחמות או מצב רוח, אלא בהתאם לחוקים ולעובדות", אמר הנשיא המצרי.

האי טיראן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האי טיראן(צילום: AFP)
 

בישיבת הפרלמנט החודש שבה אושרה העברת האיים אמר יו"ר הקואליציה, מוחמד א-סווידי: "אללה מצווה עליכם להחזיר את הפיקדונות למי שהם שייכים לו. מצרים לא גונבת מאף אחד". חברת הפרלמנט נאדיה הנרי אמרה בסיום ההצבעה: "חבל, חבל. האיים יישארו של מצרים".

 

חברת פרלמנט אחרת, נשווא א-דיב, החזיקה נייר עם הכיתוב "טיראן וסנפיר של מצרים". שתי חברות הפרלמנט פרצו בבכי לאחר אישור ההסכם בהצבעה. חברי פרלמנט נוספים שהתנגדו להסכם צעקו בסוף הדיון: "האיים של מצרים!".

 

עם היוודע דבר ההסכם באפריל 2016 בין מצרים לבין סעודיה נערכו הפגנות חסרות תקדים בהיקפן נגד ההחלטה והמשטר בקהיר אף החל לעצור מפגינים. "אדמת מצרים לא למכירה", הייתה הסיסמה של אותן הפגנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים