שתף קטע נבחר

זליגת ירי נוספת ברמת הגולן: צה"ל תקף שני תותחים ומשאית תחמושת

בעקבות זליגת ירי לרמת הגולן - ביום השני ברציפות - תקף צה"ל שני תותחים ומשאית תחמושת השייכים למשטר הסורי בצפון רמת הגולן הסורית: "רואים בחומרה כל פגיעה בריבונות ישראל". חקלאים הונחו להתרחק מהאזור

 

חילופי האש בין המורדים לצבא הסורי שוב זלגו לרמת הגולן. כמה נפילות זוהו בצהריים (יום א') בשטח פתוח בצפון רמת הגולן. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. מצה"ל נמסר כי הירי זלג מהלחימה הפנימית בסוריה. צה"ל הודיע שתקף בתגובה שני תותחים ומשאית תחמושת השייכים למשטר הסורי בצפון רמת הגולן הסורית.

 

אסד השליך את כללי הזהירות - וישראל סימנה קו אדום / פרשנות

 

בנוסף, על מנת לשמור על ביטחון האזרחים במרחב, צה"ל הנחה את החקלאים והאזרחים שלא לשהות בשטחים הפתוחים באזור עמק הבכא ופתחת קוניטרה. צה"ל מסר כי הוא "אינו צד ואינו מעורב בלחימה הפנימית-סורית, אך עם זאת, רואה בחומרה כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה ורואה במשטר הסורי האחראי על הנעשה בשטחו". אתמול תקף צה"ל בעקבות נפילות 10 פצצות מרגמה ופגזים בשטח ישראל. חיל האוויר השמיד טנקים של צבא אסד.

 

רמת הגולן, אחה"צ (צילום: שלמה פרץ) (צילום: שלמה פרץ)
רמת הגולן, אחה"צ(צילום: שלמה פרץ)

הנפילות זוהו באותה גזרה שבה נרשמו הנפילות אתמול, בקרבת גדר המערכת. כוחות צה"ל סרקו את האזור בניסיון לאתר את זירת הנפילות. לפי הערכה ראשונית, מדובר במספר בודד של נפילות. זמן קצר לאחר מכן דיווח "אל ג'זירה" כי ישראל תקפה מטרות באזור קוניטרה בתגובה. התקיפה, כך לפי רשת "אל-מיאדין", כוונה לעבר רכב צבאי סורי.

 

וכך זה נראה אתמול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
וכך זה נראה אתמול(צילום: EPA)

חיילי צה"ל ברמת הגולן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיילי צה"ל ברמת הגולן(צילום: AFP)

במקביל, וכמו לאחר הירי אתמול, צה"ל הנחה את החקלאים שלא לעבוד במטעים הקרובים לגבול בפתחת קוניטרה. יחד עם זאת, מבחינת האוכלוסייה האזרחית ברמה שגרת החיים נמשכת כרגיל וכל צירי התנועה באזור נותרו פתוחים.

 

במקביל דיווחו כלי התקשורת של המשטר הסורי כי שר ההגנה פהד ג'אסם אל-פרייג' הגיע היום בהוראתו של אסד לביקור ביחידות הצבא בחזית הדרומית לרגל עיד אל-פיטר. "הכוחות המזוינים האמיצים שלנו, בשיתוף פעולה עם בני הברית וחברינו, נחושים מתמיד להמשיך את המלחמה שלנו נגד ארגוני הטרור ולנפץ את האשליות של התומכים בהם. המערכה שלנו נמשכת עד שנחזיר את היציבות והביטחון לכל גרגר מאדמת המולדת". אסד עצמו צולם מתפלל במסגד בעיר חאמה. הוא צולם גם לוחץ ידיים למתפללים מחוץ למסגד.

  

ירי פצצות המרגמה אתמול אירע בשעה שבגולן שהו אלפי מטיילים, שהשתתפו בין היתר בקטיף העצמי של דובדבנים ופירות יער. מצה"ל נמסר כי זוהו כ-10 זליגות ירי בצפון הרמה. לא נשמעו אזעקות, אולם בעקבות הירי הנחה צה"ל את החקלאים והאזרחים שלא לשהות בשטחים הפתוחים באזור עמק הבכא ופתחת קוניטרה, "לאור המשך הלחימה הפנימית בסוריה במרחב קוניטרה ועל מנת לשמור על ביטחון האזרחים במרחב".

 

מטיילים ברמת הגולן, אתמול. פונו על ידי צה"ל בעקבות הזליגה מסוריה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטיילים ברמת הגולן, אתמול. פונו על ידי צה"ל בעקבות הזליגה מסוריה(צילום: EPA)

התגובה הישראלית אתמול הגיעה כעבור זמן קצר כשכלי טיס של חיל האוויר תקף עמדה ושני טנקים של הצבא הסורי. גורם רשמי בצבא סוריה אישר כי בתקיפה הישראלית נהרגו מספר בני אדם. לדבריו, "מטוסי חיל האוויר הישראלי שיגרו מספר טילים מתוך שטח ישראל שפגעו בחניון של מבנה המחוז ובמבנה מגורים. כתוצאה מכך היו מספר הרוגים ונגרמו נזקים חומריים". אותו גורם ייחס את הפעולה הישראלית לרצונה "להעניק תמיכה" לזרוע של אל-קאעידה בסוריה. 

 

הלחימה בין צבא אסד למורדים התחדשה בסוף השבוע ובפיקוד הצפון עוקבים אחרי התפתחויותיה. שר הביטחון אביגדור ליברמן הפנה אצבע מאשימה לעבר נשיא סוריה בשאר אל-אסד. "אין לנו כל כוונה לעבור לסדר היום על הפרת הריבונות שלנו ופגיעה בביטחוננו, גם אם מדובר בזליגה מהלחימה בין המורדים למשטר הסורי", אמר ליברמן.

 

"אנו מגיבים בעוצמה, בנחישות ובשיקול דעת על כל מקרה שכזה, בדיוק כפי שצה"ל עשה לפני שעה קלה ברמת הגולן. משטר אסד הוא מבחינתנו אחראי למתרחש משטחו, והוא ימשיך לשאת בתוצאות אם אירועים כאלו יחזרו על עצמם", הזהיר שר הביטחון.


פורסם לראשונה 25/06/2017 15:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלמה פרץ
רמת הגולן, אחה"צ
צילום: שלמה פרץ
מומלצים