שתף קטע נבחר

השגריר האמריקני על המשבר עם יהדות ארה"ב: "יש מקום להטלת אשמה"

דיוויד פרידמן אמר בטקס בירושלים כי יש הרבה דברים שמפלגים בין היהודים בישראל ליהדות ארצות הברית, אך סירב לקחת צד בעימות הנוכחי. "נוכל לפתור את הסוגיות האלה רק על ידי כבוד הדדי והבנה"

שגריר ארה"ב בישראל פרידמן, הערב (צילום: מתן שטרן, שגרירות ארה"ב בישראל) (צילום: מתן שטרן, שגרירות ארה
שגריר ארה"ב בישראל פרידמן, הערב(צילום: מתן שטרן, שגרירות ארה"ב בישראל)

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן התייחס הערב (יום ג') למשבר בין מדינת ישראל ליהדות ארצות הברית בעקבות אישור חוק הגיור וביטול מתווה הכותל. "יש אנשים שמקדישים את חייהם לאחדות יהודית, אבל לצערנו אנחנו לא איפה שאנחנו צריכים להיות", אמר פרידמן בטקס בירושלים של המרכז העולמי "בני ברית" שבו הוענק פרס העיתונאות לשנת 2017 של המרכז ליניב פוהורילס כתב ועורך ynet. השגריר האמריקני הוסיף ואמר כי "יש כל כך הרבה נושאים אחרים שמפלגים בינינו, אני לא אקח אף צד הערב".

 

פרידמן, שהדגיש כי הוא מדבר לא רק כשגריר אלא גם כיהודי, אמר בפתח דבריו: "אתמול שמעתי משהו שלא חשבתי שאשמע לעולם. ואני מבין את מקור התסכול והכעס, אני מבין, אבל שמעתי ארגון יהודי גדול שאומר שהם צריכים לשקול מחדש את התמיכה שלהם במדינת ישראל. זה משהו שלא יכולתי לחשוב עליו בכלל בתקופת החיים שלי, עד אתמול.

 

"אנחנו חייבים להיות יותר טובים, יש הרבה מקום להטלת אשמה, בין אם זה בעניין הכותל או בעניין הגיור, יש כל כך הרבה נושאים אחרים שמפלגים בינינו. אני לא אקח אף צד הערב. אם תהיתם מה דעתי, אתם תתאכזבו. אבל אני יכול לומר לכם שנוכל לפתור את הסוגיות האלה רק על ידי כבוד הדדי והבנה".

פוהורילס לצד דיוויד ברוזה והשגריר האמריקני פרידמן (צילום: מתן שטרן, שגרירות ארה"ב בישראל) (צילום: מתן שטרן, שגרירות ארה
פוהורילס לצד דיוויד ברוזה והשגריר האמריקני פרידמן(צילום: מתן שטרן, שגרירות ארה"ב בישראל)
 

בדבריו התייחס שגריר ארצות הברית גם לעבודתו של פוהורילס. "יניב כותב על היחסים בין יהודי התפוצות וארה"ב", אמר פרידמן, "זה כל כך חשוב. אומרים שגברים ממאדים ונשים מנוגה. אפשר גם להגיד שישראלים ממאדים ואמריקנים מנוגה. אנשים מאוד שונים מבחינה תרבותית, נסיבות שונות לגמרי". לדברי השגריר, "חשוב ללמד את ארה"ב על ישראל ואת ישראל על ארה"ב. לא רק פוליטית, כולנו מכירים את הפוליטיקה, אלא באמת להבין את אורח החיים, התרבות, דרך החשיבה. אז אתה עושה שירות אדיר ואני מאחל לך הצלחה בזה".

 

הפרס הוענק על מצוינות בסקירת התפוצות בתקשורת הישראלית. בין היתר, השתתף פוהורילס בפרויקט "מפוזרים" שהוקדש לדמוגרפיה היהודית והחיים היהודיים ברחבי הגלובוס, ופרסם כתבות רבות העוסקות בסוגיות יהודיות בעולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתן שטרן, שגרירות ארה"ב בישראל
שגריר ארה"ב בישראל, הערב
צילום: מתן שטרן, שגרירות ארה"ב בישראל
מומלצים