שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משבר החשמל בעזה: ישראל תקים צינור לקליטת מי שפכים של צפון הרצועה
  בעקבות צמצום החשמל לעזה, הושבת מתקן השפכים ברצועה, והם זורמים לישראל ומזהמים את מי התהום. לכן רשות המים הנחתה את עיריית שדרות והמוא"ז שער הנגב לקלוט את מי השפכים של בית לאהיא ובית חאנון. ראש המוא"ז שער הנגב, אלון שוסטר: "לא להתמקד רק בפתרונות שמשמעותם שימוש במים עזתיים ע"י חקלאי ישראל"

  ישראל תקים צינור לקליטת מי שפכים של שכונות בצפון רצועת עזה, לאחר שמתקן טיהור השפכים ברצועה קרס בשל משבר החשמל. עיריית שדרות והמועצה האזורית שער הנגב שב עוטף עזה התבקשו השבוע לקיים את החלטת רשות המים ולקלוט באמצעות המתקן לטיהור שפכים שלה את מי השפכים של בית לאהיא ובית חאנון שברצועה, מאחר והמתקן שם הושבת בגלל משבר החשמל.

   

   

  כיום השפכים של שכונות הרצועה זורמים דרך נחל חנון, נאגרים בחולות של מושב נתיב העשרה ומזהמים את האזור ואת מי התהום. אחת לכמה ימים מגיעות ביוביות ישראליות ושואבות את השפכים. צינור הביוב החדש ייבנה לפי המתוכנן באזור מעבר ארז ושם יקלוט את השפכים. משם יועברו השפכים לבריכות הביוב של קיבוץ ארז ואז למתקן טיהור השפכים של שער הנגב ושדרות.

   

  ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, פנה השבוע בנושא לרשות המים: "מן הראוי שמדינת ישראל תמקד מאמצים גדולים בהזרמת חשמל ייעודי למט"ש בבית לאהיא ולא רק בפתרונות שמשמעותם היא שימוש במים עזתיים, שצריכים להיות מיועדים לחקלאות בעזה, על ידי חקלאי ישראל. המועצה האזורית שער הנגב ואיגוד ערים לביוב שדרות-שער הנגב אינם מקבלים עליהם כל סיכום שהתבצע מעל לראשינו".

  אוכלים ארוחת ערב בחושך, עזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  אוכלים ארוחת ערב בחושך, עזה(צילום: AFP)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  הרחובות החשוכים ברצועה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  הרחובות החשוכים ברצועה(צילום: EPA)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   

  מרשות המים נמסר בתגובה: "הרשות פועלת בעניין כאירוע חירום, כדי לעצור את זרימת השפכים המסיבית מתחום רצועת עזה לתחום מדינת ישראל (דרך נחל חנון). רשות המים פועלת כדי לצמצם את הנזקים הצפויים מזרימות השפכים של הפלסטינים ולהגן על קידוחי מי השתייה שבמרחב. גלישות השפכים מתחום רצועת עזה לכיוון מדינת ישראל החלו הרבה לפני וללא קשר לבעיות החשמל בעזה, ואנו מצפים לשיתוף פעולה של ועם כל הגורמים האזוריים במרחב".

  "לא נקבל סיכומים מעל לראשינו". שוסטר ()
  "לא נקבל סיכומים מעל לראשינו". שוסטר

   

  שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, נועד שלשום (ה') במהלך ביקורו בעזה עם מנהיג חמאס איסמעיל הנייה ושורה של בכירים בארגון בניסיון לגשר בין חמאס לרשות הפלסטינית בעניין הפסקת תשלום החשמל, אספקת הסולר לתחנת הכוח ופיחות ההתחייבות לתשלום מטעם הרשות הפלסטינית לחולים מעזה שיוצאים לטיפול בישראל או בגדה המערבית. בתוך כך, פרסם אתמול העיתון "אל-חיאת" כי מלדנוב הציע לחמאס שהאיחוד האירופי ישלם את מס הבלו על הסולר שמוכנס לרצועה לצורך הפעלת תחנת הכוח, שאותו מסרבים לשלם הן חמאס והן הרשות הפלסטינית, ובתמורה יוקם מנגנון שקוף לניהול החשמל בעזה ולאופן גבייתו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  עזה ללא חשמל והשפכים זורמים לישראל
  צילום: רויטרס
  מומלצים