שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי 8 שנים: נלכד פלסטיני שמואשם ברצח שני שוטרים
  ב-2009 ביימו פלסטינים פנצ'ר בגלגל וירו למוות ביחזקאל רמרזקר ודוד רבינוביץ', שעצרו לעזור להם בכביש 90 בבקעת הירדן. לפני כשלושה חודשים נרשמה פריצת דרך בחקירה ואחד החשודים נעצר. היום הוגש כתב אישום נגד מוחמד רדואן דרארמה מהכפר טובאס המייחס לו את רצח השוטרים ועבירות נוספות

  הנאשם מוחמד רדואן דרארמה בבית המשפט ()
  הנאשם מוחמד רדואן דרארמה בבית המשפט

  עם הגשת כתב אישום נגד פלסטיני מהכפר טובאס בשומרון הותר לפרסם הבוקר (יום א') כי פוענח רצח שני שוטרים ב-2009 בבקעת הירדן. מוחמד רדואן דרארמה נעצר לפני כשלושה חודשים, והתביעה הצבאית הגישה נגדו כתב אישום חמור המייחס לו את רצח רב-נגד יחזקאל רמרזקר ורב-סמל בכיר דוד רבינוביץ' ועבירות נוספות. בקרוב עשויים להיעצר מעורבים נוספים בפרשה.

   

  לקריאת כתב האישום המלא - הקליקו

   

  ב-15 במרס 2009 נסעו רמרזקר ורבינוביץ' בכביש 90, סמוך ליישוב משואה בבקעה. דרארמה, תושב בקעת הירדן, וחבריו ביימו פנצ'ר בגלגל, ושני השוטרים עצרו לסייע להם. אחד מחברי החוליה פתח באש לעבר השוטרים מטווח קצר והרג אותם. דרארמה נתפס בשבועות האחרונים. גם לאחר תפיסתו והעמדתו לדין עדיין לא ברור למערכת הביטחון אם מדובר בפיגוע, או ברצח על רקע פלילי. עם זאת, לפי כתב האישום נראה שמדובר בניסיון שוד שהסתבך.

  יחזקאל רמזרקר ודוד רבינוביץ', שנרצחו בבקעה (צילום: אבי מועלם, גיל נחושתן) (צילום: אבי מועלם, גיל נחושתן)
  יחזקאל רמזרקר ודוד רבינוביץ', שנרצחו בבקעה (צילום: אבי מועלם, גיל נחושתן)
    

  זירת הרצח, 2009 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  זירת הרצח, 2009(צילום: אלכס קולומויסקי)
   

  בכתב האישום מציינת התביעה כי דרארמה ביצע ב-2009 שורת מעשי שוד בשיטה דומה: הוא נהג לשכור רכב עם שותפים והם היו נוסעים למקום שבו התכוונו לבצע את השוד חמושים באקדח. באותו ערב יצא דרארמה עם נאסר עבדללה סבחה דרארמה, ואדם נוסף שזהותו לא ידועה, לבצע את השוד בצומת משואה שבכביש 90.

   

  הם שכרו רכב, עצרו בנקודה בשול הדרך בכביש 90 והעמידו פנים כי יש להם פנצ'ר. אחד מחברי החוליה שאינו הנאשם הסתיר על גופו אקדח ואותת לניידת משטרה שעברה במקום לעצור. "בעודו משוחח עם השוטרים, שלף חבר החוליה את האקדח וירה בראשם של המנוחים מטווח קרוב ובכך גרם למותם", נכתב בכתב האישום. "הניידת החלה בנסיעה מהירה לאחור, הסתובבה סביב צירה עד אשר נעצרה בשולי הצד השני בכביש 90 המוביל לכיוון צפון, כ-60-50 מטר מהנקודה שבה עמדו".

   

  עוד נכתב בכתב האישום כי "הנאשם וחברי החוליה ברחו מהמקום במהירות באמצעות הרכב השכור, כאשר המגבה לא נותק על ידי חברי החוליה מהרכב, ולאחר הנסיעה נותק ונותר שבור במקום. בעת בריחתם, ציין חבר החוליה שירה במנוחים בפני הנאשם וחבר החוליה הנוסף כי השוטרים זיהו את האקדח במכנסיו ועל כך ירה בהם".

  זירת הירי ב-2009 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  זירת הירי ב-2009(צילום: אלכס קולומויסקי)
   
   (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  (צילום: אלכס קולומויסקי)
   

  בהודעות שפרסמו הבוקר השב"כ ומשטרת מחוז ש"י נמסר כי "במהלך חודש אפריל 2017 נעצר לחקירה מוחמד רדואן דרארמה, תושב הכפר טובאס שבשומרון. במהלך מעצרו נתפסו בכליו נשק מאולתר מסוג קרלו ומחסנית. בחקירה התבררה מעורבותו של מחמד ברצח השוטרים משנת 2009. על פי ממצאי החקירה, לזירת הרצח הגיעה חוליה המונה שלושה ובהם מוחמד, ובמהלך האירוע נורו למוות שני השוטרים על ידי אחד משותפיו של מוחמד". במשטרה ובשב"כ הדגישו כי "ימשיכו, יחד עם צה"ל, לפעול בנחישות במטרה לעצור, לחקור ולמצות את הדין עם רוצחים, גם בחלוף השנים לאחר ביצוע המעשה".

   

  עו"ד פאדי קוואסמי, שמייצג את דרארמה אמר כי הוא צריך עדיין ללמוד את חומר הראיות. "יש בתיק חומר ראיות רב ולכן בינתיים אנחנו לא יודעים בדיוק על מה נסמכת התביעה הצבאית באישומים שלה", אמר. "אני יכול להגיד בשלב זה שמרשי מכחיש כל קשר, טוען שהוא לא רצח אף אחד ושבעצם מדובר בניסיון לערב אותו על לא כל עוול בכפו". עורך הדין הוסיף ואמר כי התביעה טוענת שהנאשם הודה, אך הוא מכחיש זאת. "מרשי בינתיים טוען שהוא לא ביצע את האמור בכתב האישום", אמר קוואסמי, "ושהוא הכחיש במהלך החקירה כל מעורבות באירוע הזה".

   

  נוריאל, אחיו של יחזקאל רמרזקר, אמר בצהריים כי "יש תחושה של סגירת מעגל, אבל זה לא יחזיר את אחי. הודיעו לנו לפני כמה ימים שמצאו את הרוצח המתועב הזה. אנחנו מקווים שימצו איתו את הדין והוא יירקב בכלא. אנחנו מתכוונים גם לפנות לגורמים השונים כדי לוודא שהוא לא ישוחרר בעסקאות מחבלים עתידיות, מקומו בכלא. התחושות בבית מאוד קשות, זה מחזיר שוב את אותו יום קשה שאנחנו מתמודדים איתו עד היום".

   

  ערב הרצח בשנת 2009 הוזעקו לזירה בכביש 90 כוחות גדולים של צה"ל והמשטרה. תחילה העריכו הכוחות שמדובר בתאונת דרכים קטלנית, אך במהרה התבררה התמונה הקשה. במקום הרצח אף נמצא מגבה (ג'ק), שככל הנראה שימש את הרוצחים במארב. גורמים במערכת הביטחון העריכו אז שהרצח הצריך הכנה מוקדמת. צה"ל הקים באזור מחסומים ופתח בסריקות נרחבות בסיוע גששים כדי לאתר את הרוצחים. רמרזקר, בן 50 ממעלה אפרים, הותיר אחריו שלושה ילדים. רבינוביץ' היה בן 42 במותו והתגורר באריאל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים