שתף קטע נבחר

סוגת סוגרת את בית הזיקוק שלה לסוכר בישראל

החברה הודיעה שתחזור לייבא סוכר, אחרי שאירופה הסירה את ההגבלה על ייצוא סוכר וביטלה את מכסות הייצוא. עקב כך תסגור את בית הזיקוק שפתחה ב-2008. חלק מהעובדים יפוטרו, ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה

סוגת מפסיקה לזקק סוכר בקריית גת. ל-ynet נודע כי החברה תסגור את המפעל בעוד כחצי שנה ותחזור לייבא סוכר לבן לראשונה מאז 2008, כשפתחה בית זיקוק לסוכר בארץ בהשקעה של כ-80 מיליון דולר. החברה אישרה את הדברים והודיעה ש"תמשיך לספק את צורכי לקוחותיה התעשייתיים, הקמעונאיים והמוסדיים. סוגת תמשיך את פעילותה בקריית גת ותספק את צורכי לקוחותיה ברמה הגבוהה ביותר".

סוכר של סוגת ()
סוכר של סוגת
 

מנכ"ל סוגת ג'יל גמון מסר כי "ההחלטה נפלה כיוון שהשנה אירופה חוזרת לייצא סוכר ללא הגבלה אל מחוץ גבולותיה לאחר עשר שנים שבהן היו מכסות יצוא, דבר שגורם לחוסר כדאיות כלכלית של בתי זיקוק לסוכר באזורנו. כמו כן כוחות השוק מושפעים ממלאים גבוהים בעולם של סוכר לבן המיוצר מסלק, דבר שמפחית את הכדאיות בייצור סוכר המיוצר מקנה". ל-ynet נודע שלחברה נגרמים הפסדים מזיקוק הסוכר בארץ. 

 

לרשתות הודיעה סוגת: "ב-1988 סוגת נרכשה על-ידי חברת ED&F Man, חברה בריטית ותיקה ומובילה עולמית בתחומי סחר שונים, ביניהם הסוכר, תחום בו יש לחברה נתח שוק עולמי משמעותי. כחלק ממדיניות חברת האם ובהתאם לשינויים החלים בשוק העולמי, שינתה ED&F Man את מקורות הסוכר המסופקים לישראל מעת לעת... המעבר לייבוא סוכר יאפשר לסוגת לייבא סוגים שונים של סוכר באריזות, כשרויות ובאיכויות שונות ובהתאמה לצרכי השוק".

 

לגבי עתידם של 50 העובדים במפעל נמסר כי חלקם יפוטרו ואחרים ימשיכו לעבוד בחברה.

 

מפעל סוגת קם ב-1956 כמפעל לזיקוק סוכר מסלק הסוכר שגדל בישראל. בשנות ה-70 הפסיקה החברה לייצר את הסוכר והחלה בייבוא סוכר מאירופה. ואולם, אחרי שהאיחוד האירופי ביטל את הסובסידיות על תעשיית הסוכר שלו, עקב לחץ שהטיל עליו ארגון הסחר העולמי, ייבוא הסוכר מאירופה התייקר. בעקבות מהלך זה החליטה סוגת לייבא סוכר גולמי מברזיל ולזקקו בישראל.

 

כאמור סוגת פתחה את בית הזיקוק לסוכר ב-2008 בהשקעה של כ-80 מיליון דולר, לאחר שייבוא הסוכר מאירופה פסק כמעט לחלוטין. יכולת הזיקוק של המפעל היא עד 350 אלף טונות.

 

מההסתדרות נמסר בתגובה: "ההסתדרות הכריזה בשבוע שעבר סכסוך עבודה בסוגת על רקע הדיווחים אודות הסגירה המתכוננת של בית הזיקוק, וזאת על מנת להגן ולשמור על זכויות העובדים. יו"ר מרחב אשקלון בהסתדרות, רמי גואטה, מנהל מו"מ בנושא עם הנהלת סוגת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים