שתף קטע נבחר

חוק שכירות הוגנת: השוכר יוכל להוריד את עלות התיקונים משכר הדירה

הצעת החוק שנועדה להסדיר את היחסים בין השוכר למשכיר אושרה לקריאה שנייה ושלישית. בין התוספות שנכנסו: השוכר רשאי לבצע תיקונים בדירה ולהוריד את ההוצאות משכר הדירה הבא. עוד נקבע כי אם המשכיר הזמין תיווך - הוא יישא במלוא העלות

 

 

לאחר למעלה משנתיים וחצי של דיונים - חוק שכירות הוגנת אושר היום (ב') בוועדת החוקה, חוק ומשפט לקריאה שנייה ושלישית. הצעת החוק, שיזמו הח"כים רועי פולקמן (כולנו) וסתיו שפיר (המחנה הציוני), נועדה להסדיר את מערכת היחסים בין השוכר להמשכיר ולהגדיר מהי דירה ראויה למגורים. הצעת החוק זוכה לתמיכת משרד האוצר ומשרד המשפטים וצפויה לעבור ביום שני הבא במליאת הכנסת.

 

 

החוק קובע כי על המשכיר חלה החובה למסור את המושכר בהתאמה מלאה למה שהוסכם עם השוכר וכי הוא לא יוכל להוסיף בחוזה תנאים הפוטרים אותו מאחריות לאי התאמה או לפגם שיתגלה בנכס. בנוסף הוא מגדיר מהי דירה שאינה מתאימה למגורים, כלומר שאסור להשכירה: דירה שיש בה גורם סיכון בלתי סביר לבטיחות או לבריאות השוכר, דירה שאין בה מערכת חשמל, תאורה וביוב תקינים ודירה שאין בה פתחי אוורור.

 

עוד נקבע כי המשכיר לא יוכל לדרוש מהשוכר לשלם עבור ביטוח דירה המשולם על הנכס. כמו כן יהיה המשכיר רשאי להודיע על סיום החוזה 90 יום לפני תום החוזה, ואילו שהשוכר רשאי להודיע על כך למשכיר 60 יום לפני תום החוזה.

 

עוד בוועדה היום: התווסף סעיף הקובע מחויבות לתיקונים בדירה, המאפשר לשוכר סעד עצמי, כך שיוכל לקזז את עלות התיקון משכר הדירה. כלומר, אם יש תיקונים הכתובים בחוזה (ולא בלאי סביר) ובעל הדירה לא מתקן - השוכר רשאי לתקן בעצמו, להגיש קבלה לבעל הדירה ולהפחית את ההוצאות משכר הדירה הבא.

 

יוזמי החוק שפיר ופולקמן מתחבקים ()
יוזמי החוק שפיר ופולקמן מתחבקים

 

הערובה מראש - תוגבל

כמו כן התווסף סעיף שנועד לטפל בתחום התיווך, והוא קובע כי אם המשכיר הזמין את המתווך - אז הוא לא יוכל להשית את עלויות התיווך על השוכר ויישא אותן במלואם. החוק לא הסדיר עדיין את סוגיית התשלום במקרה שהשוכר נעזר במתווך מיוזמתו.

 

בנוסף נקבע כי המשכיר יהיה רשאי לגבות ערובה מראש בגובה של עד שליש מדמי השכירות עבור כל התקופה, ולא יותר מפי שלושה מדמי השכירות לחודש. אם הערובה כרוכה בהוצאה כספית של השוכר, כלומר שהשוכר צריך להעביר את הכסף עבור הערובה ישירות למשכיר ולא רק כצ'ק פיקדון, הערובה תוגבל לעד פי שלושה מדמי השכירות לחודש.

 

יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן מסר כי "דירות שכורות היום לא נתפסות כאלטרנטיבה לרכישת דיור בגלל היעדר שוק יציב ומוסדר שיאפשר דיור ראוי גם למי שידו לא משגת לרכוש דירה. יש צורך במענה אמיתי לשני מיליון שוכרים ולהבטיח זאת גם בחקיקה ובהחלטות ממשלה. החוק המקודם מביא חידושים גדולים לשוק השכירות. מעבר לסעיפים אודות האחריות לתיקונים ומצב הנכס".

 

ח"כ שפיר אמרה כי "הסדרת כללי משחק הוגנים בשוק השכירות היא אחד מהיסודות החשובים ביותר לפתרון משבר הדיור בישראל. המהפכה הזו תשפיע על החיים של כל שוכר ושוכרת בישראל, שלראשונה יזכו לתנאים הוגנים ולוודאות קורת גג שתחתיה הם חיים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברי הוועדה לאחר אישור החוק
מומלצים